Thermometer Blue 2,40

Maraton treh src Zdravilišče Radenci maraton 2016 maraton

Sobota, 21. 5. 2016, 9.11

36. Maraton treh src - Radenci

Kenijec Too slavil v Radencih, Mulej in Javornikova državna prvaka, v cilju tudi Pahor in Prevc (video)

Radenci 2016

Kenijski tekači so pričakovano pobrali najvišja mesta na 36. Maratonu treh src v Radencih, katerega se je na novi progi udeležilo rekordno število tekačev na najdaljši razdalji. V cilju polmaratona tudi predsednik države Borut Pahor, Peter Prevc pa je uspešno pretekel 10 kilometrov.

Kenijec Samson Kagia Too je letošnji zmagovalec maratona treh src v Radencih. V precej visokih temperaturah je za rekordom proge zaostal za več kot deset minut, v cilj pa je pritekel s časom 2;26:27. "Zaradi visokih temperatur je bilo precej težko. Pospešil sem šele proti koncu. Proga pa je zelo lepa," je dejal zmagovalec, ki je rojaka Joela Mwangija ugnal za 16 sekund, odličen tretji pa je bil najhitrejši Slovenec Janez Mulej. S časom 2;34:57 je postal tudi državni prvak v maratonu. Slovenski maratonski podprvak je postal Martin Ocepek, z bronom pa se je okitil Robert Kotnik.

Prihod zmagovalca na maratonski razdalji v cilj:

Lani podprvak, letos na najvišji stopnički

Mulej je lani v Ljubljani postal maratonski podprvak, letos pa se je prvič v karieri okitil z naslovom državnega prvaka. "Letos so bili nekateri najboljši odsotni, kar sem izkoristil. Naslov mi zelo zelo veliko pomeni. Bilo je težko, a pogoji niso izgovor. Bili so za vse enaki. Čas bi lahko bil nekoliko boljši, a Radenci so Radenci. Še bodo priložnosti tudi za boljši čas," je dejal 35-letni maratonec z Blejske Dobrave. V karieri je pretekel že šest maratonov, v Radencih pa se je prvič spopadel z najdaljšo progo: "Proga je lepa, najtežje pa je med 35. in 40. kilometrom, ko so noge že težke, čaka pa te kar precej strm klanec."

Janez Mulej je bil izjemno vesel državnega naslova v maratonu. | Foto: Janez Mulej je bil izjemno vesel državnega naslova v maratonu.

Javornikovi že 40. državni naslov

Tudi med dekleti je zmaga na najdaljši razdalji odšla v Kenijo, s časom 2;47:59 pa jo je osvojila Hellen Kimutai. Drugo mesto je osvojila Hrvatica Marija Vrajić, tretje mesto in naslov državne prvakinje pa je pripadlo Heleni Javornik. Slovenska maratonska rekorderka je letos praznovala 50 let, v Radencih pa je pretekla svoj 50. maraton. Hkrati je osvojila že 40. naslov državne prvakinje.

Helena Javornik je pri 50 letih pretekla svoj 50. maraton in postala državna prvakinja. | Foto: Helena Javornik je pri 50 letih pretekla svoj 50. maraton in postala državna prvakinja.

Tudi na polmaratonu kenijska prevlada, Pahor odkljukal še enega

Borut Pahor je letos zelo aktiven. | Foto: Borut Pahor je letos zelo aktiven.

Kenija se je z močno ekipo udeležila tudi polmaratonske razdalje. Pri moških so zavzeli kar prvih pet mest, pri dekletih pa prvi dve. Zmag sta se veselila Philimon Maritim (1;03:59) in Stellah Barsosio (1;17:03). Blaž Orešnik je bil na šestem mestu s časom 1;13:19 najboljši Slovenec, najboljša Slovenka pa je bila s časom 1;21:30 Darja Bajc, ki je bila tretja.

Še eno "polovičko" je premagal tudi predsednik države Borut Pahor, ki je letos tekaško zelo aktiven. Nastopil je že na Malem kraškem maratonu, Istrskemu maratonu ter dobrodelnem teku Wings For Life. V cilj je pritekel v času 1;52:36.

Prihod predsednika Boruta Pahorja v cilj:

Skupno je na vseh tekaških razdaljah nastopilo okrog štiri tisoč tekačev, skupaj z otroškimi teki, pohodom in tekmo v nordijski hoji pa je bilo v Radencih okrog devet tisoč aktivnih udeležencev.

Dogodka se je tradicionalno udeležila tudi nordijska reprezentanca. Smučarski skakalci so se v interni tekmi udarili v teku na 10 kilometrov, najhitrejši med orli pa je bil Jurij Tepeš. Za njim je v cilj pritekel najboljši skakalec pretekle zime Peter Prevc, sledili pa so še Anže Lanišek, Cene Prevc in Nejc Dežman.