Lia Apostolovski Nika Glojnarič Neja Filipič Anej Čurin Prapotnik Rok Ferlan Filip Jakob Demšar atletika

Atletika, dvoransko SP v Glasgowu, 2. dan

Svetovni rekord Femke Bol, Jakobu Demšarju zmanjkalo osem stotink

Femke Bol, Glasgow 2024 | Femke Bol je postavila nov svetovni rekord v teku na 400 m. | Foto Guliverimage

Femke Bol je postavila nov svetovni rekord v teku na 400 m.

Nizozemska atletinja Femke Bol je na dvoranskem svetovnem prvenstvu v Glasgowu na 400 m dosegla nov svetovni rekord 49,17. Slovenski atlet Filip Jakob Demšar je izpadel v prvem krogu na 60 ovire. S časom 7,80 sekunde je bil skupno 29. in je za osem stotink po času zgrešil nastop v polfinalu.

Lia Apostolovski, Glasgow 2024
Sportal Lia Apostolovski ima kolajno!

Femke Bol je osvojila zlato kolajno v finalu na 400 m in popravila svoj svetovni rekord. Najboljši čas v dvorani je zdaj  osupljivih 49,17.

Bolova, dvakratna svetovna prvakinja na 400 m ovire in na 4x400 m lani v Budimpešti, je za svoj prvi dvoranski svetovni naslov za sedem stotink izboljšala svoj prejšnji izid vseh časov. Tega je pred dvema tednoma tekla na domačem državnem prvenstvu.

Drugi dan so podelili devet kompletov medalj. V obeh tekih na dva dvoranska kroga sta zlati in srebrni medalji ostali v Evropi. Najprej sta prvi mesti zasedli Bol in njena rojakinja Lieke Klaver (50,16), bron je osvojila Alexis Holmes iz ZDA (50,24).

Nato je nekaj minut pozneje Alexander Doom z belgijskim rekordom 45,25 v zaključku presenetil favoriziranega Norvežana Karstena Warholma (45,34). Za evropskim rekorderjem, Warholm je tudi svetovni rekorder, olimpijski in trikratni svetovni prvak na 400 m ovire, je bil tretji Jamajčan Rusheen McDonald (45,65).

Ob odsotnosti slovenske rekorderke Tine Šutej je zlato v skoku ob palici osvojila Britanka Molly Caudery. | Foto: Guliverimage Ob odsotnosti slovenske rekorderke Tine Šutej je zlato v skoku ob palici osvojila Britanka Molly Caudery. Foto: Guliverimage

V skoku s palico je domačinka Molly Caudery zlato osvojila s 4,80 m, ko je to višino zmogla v drugem skoku, v tretjem pa Nizozemka Eliza McCartney in bila tako druga. Bron je pripadel dvakratni zaporedni svetovni prvakinji na prostem in olimpijski zmagovalki iz ZDA, Katie Moon je končala s 4,75 m.

Američan Grant Holloway je na 60 m ovire z rekordom prvenstev, 7,29 sekunde, ubranil naslov. Za svetovnim rekorderjem je bil drugi v cilju Lorenzo Simonello z italijanskim rekordom (7,43), še štiri stotinke več je zaostal bronasti Francoz Just Kwaou-Mathey.

Na tej razdalji brez ovir in zadnji disciplini dneva je edina pod sedmimi sekundami tekla Julien Alfred iz Svete Lucije (6,98). Poljakinji Ewi Swoboda (7,00) je na tretjem mestu sledila Zaynab Dosso iz Italije (7,05). Ena izmed favoritinj, Aleia Hobbs, se je tik pred startom poškodovala. Američanko so tako v solzah s tekmovališča odpeljali na vozičku.

Aleia Hobbs se je tik pred startom finala na ogrevanju poškodovala. | Foto: Guliverimage Aleia Hobbs se je tik pred startom finala na ogrevanju poškodovala. Foto: Guliverimage

Zelo dramatično je bilo v edinem dopoldanskem finalu, ko sta v skoku v daljino najboljša dosežka padla v uvodni seriji, dobitnike medalj pa je ločil en sam centimeter. Naslov je ubranil 25-letni Grk Miltiadis Tentoglu, olimpijski in svetovni prvak na prostem, a je tudi šest let mlajši Italijan Mattia Furlani skočil 8,22 metra. Grk je imel boljši drugi skok (8,19:8,10) in Italijan je bil drugi, tretji pa z 8,21 m Jamajčan Carey McLeod.

V troskoku je svetovnemu naslovu na prostem iz Budimpešte dvoranskega dodal Hugues Fabrice Zango iz Burkine Faso, s 17,53 m je dokaj zanesljivo zmagal. Tudi srebro je odšlo v Afriko, drugi je bil Alžirec Yasser Mohammed Triki (17,35 m), prek 17 m je za bron skočil tudi Portugalec Tiago Pereira (17,08 m).

Na 3000 m sta zmagala presenetljivo Američanka in Britanec. Elle St. Pierre je z rekordom prvenstev v izdihljajih tekme z rekordom prvenstev, 8:20,87, prehitela Etiopijko Gudaf Tsegay (8:21,13), tretja je bila s kenijskim rekordom Beatrice Chepkoech (8:22,68).

Josh Kerr je na veselje polne dvorane s 7:42,98 že precej pred finišem strl odpor pred tem dolgo vodilnih Etiopijcev. Srebrn je bil prav tako nenadejano Yared Nuguse iz ZDA (7:43,59), šele tretji pa prvi Etiopijec Selemon Barega (7:43,64).

Jakobu Demšarju zmanjkalo osem stotink

"Na ogrevanju sem naredil nekaj dobrih tekov, nastop pa je bil potem slab. Mogoče je to posledica utrujenosti po številnih tekmah to zimo. Nobene večje napake namreč nisem naredil. Mogoče sem na startu malce preveč ostal zadaj in brez prave hitrosti nisem mogel priti bližje najboljšim. Poleg tega sem bil na zunanji progi in nisem bil v celoti del dirke," je ocenil 23-letni Filip Jakob Demšar. Z letošnjim osebnim rekordom (7,70) bi se uvrstil v polfinale. To je bila po nekaj letih tudi njegova prva sezona, v kateri ni v Slovenijo prišel iz ZDA, kjer je lani končal s študijem fizike.

Filip Jakob Demšar je zgrešil polfinale za osem stotink. | Foto: Peter Kastelic/AZS Filip Jakob Demšar je zgrešil polfinale za osem stotink. Foto: Peter Kastelic/AZS

"Ta sezona je bila nekoliko težja zame, ne živim več v ZDA in nisem več študent. A zima je bila tekmovalno uspešna, dosegel sem osebni rekord, čeprav sem menjal korak med ovirami na sedem in sem tudi spremenil položaj v startnih blokih. Čez teden dni grem že na priprave na poletno sezono v Makarsko. Na EP v Rimu sem že uvrščen, poletje bom začel brez novosti v svojem teku in se bom potegoval tudi za olimpijske igre," je napovedal Demšar. Leta 2019 je v Glasgowu že tekmoval in bil 24. v kvalifikacijah dvoranskega EP, pred dvema letoma je bil 33. na dvoranskem SP v Beogradu, kar je bila doslej njegova druga velika članska tekma.

Lia Apostolovski je v petek osvojila bronasto medaljo. | Foto: Peter Kastelic/AZS Lia Apostolovski je v petek osvojila bronasto medaljo. Foto: Peter Kastelic/AZS

Polovica slovenske ekipe je pred njim na prvenstvu na Škotskem tekmovala že v petek. Prvi dan SP je bron v skoku v višino osvojila Lia Apostolovski in v zakladnico slovenske kraljice športov dodala sedmo medaljo s tovrstnih tekmovanj.

Nastopila sta še dva atleta in se oba prebila v polfinale. Rok Ferlan je na 400 m z osebnim rekordom na sedmem mestu le za eno mesto zgrešil finale. Dvajsetletni Anej Čurin Prapotnik je na 60 m na svojem prvem velikem članskem tekmovanju zabeležil skupno 22. čas med 24 polfinalisti.

V nedeljo bosta na tekmovališče odšli še zadnji atletinji šestčlanske slovenske reprezentance. Ob 11.18 bo finale v troskoku začela Neja Filipič, ob 11.25 pa bo na vrsti prvi krog kvalifikacij na 60 m ovire z Niko Glojnarič.