Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
27. 3. 2024,
12.42

Osveženo pred

1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,00

Natisni članek

Janez Janša Janez Janša protest kolesarji

Sreda, 27. 3. 2024, 12.42

1 mesec

SDT doslej ni ugotovil utemeljenega suma kaznivih dejanj policistov na protestih v Ljubljani

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,00
Nasilni protesti v Ljubljani, 5. november 2020. Ivan Gale vodni top | Foto Bojan Puhek

Foto: Bojan Puhek

Posebni oddelek specializiranega državnega tožilstva v preiskavah ravnanja policije pri varovanju protestnih shodov v letih 2020 in 2021 doslej ni ugotovil utemeljenega suma, da bi policisti storili kazniva dejanja. V omenjene ugotovitve sicer še ni vključeno ravnanje policistov med shodom 5. oktobra 2021, ki je še vedno v fazi preiskave.

Portal Nova24TV je poročal, da je specializirano državno tožilstvo (SDT) ugotovilo, da je bilo ravnanje policistov med protesti leta 2021 v času prejšnje vlade sorazmerno in ni našlo sledi kaznivih dejanj.

Na SDT so za STA pojasnili, da so ugotovili, da ni podan utemeljen sum, da so policisti storili kazniva dejanja, in ne, da ni sledi kaznivih dejanj. Razlogi za sum so bili namreč po njihovem mnenju podani, vendar zbrani dokazi niso izkazali utemeljenega suma, ki bi bil potreben za vložitev obtožnih aktov.

Ker so obravnavali več protestov v 27 zadevah in zoper okoli 70 policistov, ni bila sprejeta zgolj ena odločitev, pač pa 24, ki so jih sprejeli od marca 2021 do letošnjega marca.

Glede ugotovitev v zvezi z ravnanjem policistov na najbolj "vročem" protestnem shodu 5. oktobra 2021 so na SDT pojasnili, da v zvezi z njim še vedno prejemajo dokazno gradivo in zbirajo obvestila. Trenutno težko napovedo, kdaj bodo sprejete vse tožilske odločitve, načrtujejo pa, da vsaj do sodnih počitnic.

Izredni nadzor pokazal številne nepravilnosti

Izredni strokovni nadzor nad ravnanjem policije pri varovanju protestov v Ljubljani v letih 2020 in 2021, ki ga je odredila zdaj že nekdanja notranja ministrica Tatjana Bobnar, je pokazal številne nepravilnosti in pomanjkljivosti, tako sistemske kot neposredno izvedbene narave.

Med drugim so ugotovili nesorazmerno, neupravičeno in nestrokovno uporabo prisilnih sredstev ter uporabo vodnega curka proti posameznikom. Prav tako so ugotovili prirejanje vsebin v dokumentu o uporabi prisilnih sredstev, neprimerno komunikacijo policistov in imenovanje policistov v operativne štabe, ki niso bili usposobljeni za to delo.

V nadzoru so ugotavljali tudi morebitni vpliv obiskov predstavnikov izvršilne oblasti v operativnih štabih policije. Na dan enega od protestov sta bila v operativnem štabu prisotna takratni minister za notranje zadeve Aleš Hojs in državni sekretar za nacionalno varnost v kabinetu predsednika vlade Žan Mahnič.

Kot so na ministrstvu pojasnili ob predstavitvi poročila decembra 2022, interni akti policije tega sicer ne prepovedujejo, a lahko tovrstni obiski negativno vplivajo na strokovnost in avtonomnost dela policistov v operativnih štabih in posledično tudi na odločitve.

Ministrstvo za notranje zadeve je na podlagi ugotovitev pripravilo spremembe zakona, da vodni curek s solzivcem ne bo več mogoč, da bo več nadzora in odgovornosti nad uporabo prisilnih sredstev zoper množico in da predstavniki politike ne bodo več imeli dostopa v prostore operativnega štaba, ko ta opravlja naloge policije.

Ne spreglejte