Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
1. 2. 2011,
16.56

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Torek, 1. 2. 2011, 16.56

8 let

Koalicijski partnerji načeloma usklajeni glede sprememb volilne zakonodaje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1
Prvaki vladnih strank in vodje koalicijskih poslanskih skupin so na kolegiju pri premieru v DZ danes dosegli načelno soglasje o spremembah volilne zakonodaje.

Koalicijski partnerji poleg ministrice za javno upravo Irme Pavlinič Krebs menijo, da bi bilo smiselno spremembe sprejeti še letos. Med drugim gre za ukinitev volilnih okrajev.

Upajo, da bo SDS uresničila svojo obljubo

Koalicijski partnerji so "dali piko na i" spremembam volilne zakonodaje in "očitno ni nobenih zadržkov", je po kolegiju pri premieru v izjavi za medije dejala predsednica LDS Katarina Kresal. Ob tem Kresalova upa, da bo opozicijska SDS uresničila svojo obljubo ter podprla spremembe volilne zakonodaje, če bo koalicija v tem enotna.

V predlaganih spremembah je med drugim ukinitev volilnih okrajev ter uvedba absolutnega preferenčnega glasu na parlamentarnih volitvah.

Golobič: Spremembe moramo sprejeti letos

Tudi prvak Zares Gregor Golobič je po kolegiju dejal, da je podpora strank pri spremembah volilne zakonodaje visoka. To je "pomembno vprašanje tako z vidika upoštevanja volje ljudi v večji meri kot doslej in tudi v smislu spremembe, ki bo povečala kapaciteto DZ za obravnavo problematike, ki zadeva nacionalni vidik razvoja Slovenije".

Toda spremembe so po Golobičevih besedah smiselne le, če so sprejete letos. Kmalu naj bi bila volilna zakonodaja na vladi, do jeseni pa naj bi bila že sprejeta v DZ. Prvak Zares ob tem opozarja, da koalicija sama za spremembe volilne zakonodaje nima dovolj glasov. Zagotovljena je podpora SNS, odločilno vlogo pa bo imela SDS. Na tehtanju bo po Golobičevem mnenju osebni interes ter vidik izboljšave volilnega sistema.

Nekaj pripomb na ukinitev volilnih okrajev je le v DeSUS, medtem ko bi uvedbo preferenčnega glasu podprli, je novinarjem dejal prvak DeSUS Karl Erjavec.

"Spremembe zakona so strokovne izpiljene" Ministrica Pavlinič Krebsova je po kolegiju predsednika vlade dejala, da spremembe zakona o volitvah v DZ uživajo podporo predsednikov koalicijskih strank in so tudi "strokovno izpiljene". Poslanskim skupinam bo predlog volilne zakonodaje predstavila do konca tedna in verjame, da bo koalicija enotna.

Na listah bo 40 odstotkov ženskih kandidatk Stroka je po besedah Pavlinič Krebsove enotna glede ukinitve volilnih okrajev. Če želimo uresničiti ustavno določbo, ki omogoča volivcem odločilni vpliv na izbiro kandidata, lahko to naredimo tako, da ukinemo volilne okraje in uvedemo kandidatne liste z obveznim preferenčnim glasom. Po novem predlogu bi bile glasovnice videti tako, da bi vsaka stranka v osmih volilnih enotah kandidirala enajst kandidatov, na listah bo 40 odstotkov ženskih kandidatk.

Ministrica še pojasnjuje, da se spremembe obetajo tudi glede ukinitve nadomestil vsem funkcionarjem po končanem mandatu ter glede financiranja volilnih kampanj. To področje bodo poskušali urediti po vzoru Francije, kjer je absolutna prepoved financiranja kampanj s strani podjetij, je dejala Pavlinič Krebsova.

Koalicijski partnerji so imeli sicer na mizi tudi druge aktualne zadeve, med drugim so razpravljali o nepovezanih poslancih ter o zapletih glede arhivskih gradiv.

Ne spreglejte