Četrtek,
17. 1. 2008,
11.24

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Četrtek, 17. 1. 2008, 11.24

8 let

Janša: Pobuda za referendum o Hrvaški v EU brezpredmetna

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2
Poslanska skupina SNS je vložila predlog za razpis referenduma o mednarodnih povezavah, povezan z vstopom Hrvaške v EU. Premier je pobudo zavrnil kot brezpredmetno.

Predlagano referendumsko vprašanje je: "Ali ste za to, da Republika Hrvaška samostojno vstopi v Evropsko unijo?" Poslanska skupina SD predloga ne bo podprla, v poslanski skupini Lipa ga še preučujejo. Razloge za pobudo je na novinarski konferenci v Ljubljani predstavil vodja poslanske skupine nacionalne stranke Zmago Jelinčič. Kot je pojasnil, po mnenju SN Hrvaška ne spoštuje in ne namerava spoštovati načel mednarodnega delovanja, kar dokazujejo enostranske politične poteze, agresivna politika do Slovenije in poseganje v slovensko suverenost.

Janša: Hrvaška ne vstopa v EU, Hrvaška se pogaja za vstop

"Hrvaška ne vstopa v EU, Hrvaška se pogaja za vstop v EU v številnih poglavjih in pobuda za takšen referendum v tem času je povsem brezpredmetna," je poudaril predsednik vlade Janez Janša.

Obenem je Janša dejal, da je vladna politika do Hrvaške realna, in na novinarsko vprašanje zavrnil očitke koalicijske SLS, da Slovenija vodi mlačno politiko do južne sosede. Edino v mandatu te vlade noben enostranski ukrep do Hrvaške ni ostal neodgovorjen, je poudaril. "Verjetno pa nekatere stranke, tudi koalicijske, gledajo javnomnenjske raziskave in v skladu s tem skušajo voditi politiko, med katero je tudi politika sedenja na dveh stolih," je dodal.

Jelinčič: Slovenija naj vztraja, da Hrvati najprej razrešijo vsa odprta vprašanja z nami

Ljubljana bi morala po njihovem mnenju vztrajati, da nečlanica EU pred svojim polnopravnim članstvom razreši popolnoma vsa odprta vprašanja s Slovenijo. Poslanci SNS tudi zagovarjajo stališče, da naj Hrvaška v EU vstopi skupaj z ostalimi državami Zahodnega Balkana, ko bodo te pripravljene na sprejetje evropskega reda.

Nespoštovanje v komunikaciji s sosednjimi državami in državami članicami EU je Hrvaška po mnenju SNS dokazala z razglasitvijo zaščitne ekološko-ribolovne cone tudi za članice EU s 1. januarjem, pri čemer gre po Jelinčičevih besedah za eklatantno kršitev evropskega sporazuma.

Potrč: Čim prej moramo mejiti zgolj na članice EU

Slovenija ima po besedah vodja poslanske skupine SD Mirana Potrča vse možnosti, da izraža svoje interese in svoja stališča pri izpolnjevanju pogojev Hrvaške za vstop v unijo. Trdno prepričanje SD pa je, da ima Slovenija interes, da čim prej meji zgolj na države članice EU, ne pa na države, ki so šele v fazi vstopanja v povezavo. Po navedbah Potrča je odločanje o vprašanju vstopanja v EU v praksi držav članic uveljavljeno kot odločanje z glasovanjem v nacionalnih parlamentih.

Glede izjav vodje poslanske skupine SNS Zmaga Jelinčiča, da se bo pri glasovanju o njihovem predlogu v državnem zboru videlo, katera stranka je za in katera proti Sloveniji, je Potrč dejal, da je to mogoče oceniti kot neobjektivno stališče in kot demagoški pritisk na poslanke in poslance. SNS ima v tem pogledu po besedah Potrča izrazito nacionalistična stališča, slovenski interesi pa so po prepričanju SD drugje.

Lipa: Janša naj pove, če bo referendum zavezujoč

Poslanci Lipe se bodo razpravljali, ko jim bo posredovan v pisni obliki ko Janšo pozivajo, naj nemudoma seznani javnost s konkretnimi dejavnostmi Slovenije, ki so predvidene glede Hrvaške v luči predsedovanja EU, so še zapisali v sporočilu za javnost.

Janšo zato pozivajo, naj nemudoma izrazi jasno stališče ali bo, v kolikor do posvetovalnega referenduma pride, izid glasovanja vlado zavezoval pri njenem delovanju tako v slovenskem kot v evropskem političnem prostoru.

V LDS zato zagovarjajo reševanje po diplomatski poti V LDS pa so prepričani, da izvedba referenduma o vstopu Hrvaške v EU ne bi prispevala k reševanju odprtih vprašanj, ki jih ima Slovenija s sosedo. V LDS zato zagovarjajo reševanje meddržavnih vprašanj po diplomatski poti, bilateralno in v tesnem sodelovanju in s pomočjo EU, je v izjavi za javnost sporočila predsednica stranke Katarina Kresal.

Predloga SNS v NSi ne bodo podprli

Po mnenju poslanske skupine NSi pa Hrvaška s svojim delovanjem v zvezi z razglasitvijo ERC dokazuje, da se ne drži dane besede in tako ne spoštuje temeljnih načel evropskega vedenja. Tako si sama zapira vrata za vstop v EU in prav tako sama zaustavlja pogajalski proces. Če bo Hrvaška nadaljevala s trenutno politiko, referendum, ki ga je predlagala SNS, niti ne bo potreben, je v izjavi za javnost zapisal vodja poslanske skupine NSi Jožef Horvat.

Predlog SNS se NSi v tem trenutku ne zdi relevanten, saj Hrvaška še ne vstopa v unijo, ampak se še vedno zgolj pogaja za vstop. Predloga SNS za to ne bodo podprli, je v izjavi še dejal Horvat.

Jelinčič: Hrvati se požvižgajo na vse evropske norme Hrvaška se "požvižga na vse evropske norme, Evropa pa ji pri tem prikimava", saj je EU pristala na dogovarjanje s Hrvaško. "Kaj podobnega se pri vstopanju Slovenije v EU ni dogajalo," pravi Jelinčič in poudarja, da je Slovenija pred vstopom v unijo morala izpolniti vse zahtevane pogoje.

"Referendumska zakonodaja ni čisto dodelana"

V SNS so predlog za razpis referenduma vložili, "ker ni nikogar, ki bi dejansko želel ustaviti Hrvaško v tem agresivnem pohodu in ker tudi Evropa pristaja na izsiljevanje zaradi lastnih interesov".

Referendum o vstopu Hrvaške v EU bo razpisan, če ga bo izglasoval državni zbor z navadno večino, njegov izid pa za vlado ne bi bil zavezujoč. Pri tem Jelinčič izpostavlja, da nova referendumska zakonodaja ni čisto dodelana, saj se slovenskim državljanom jemlje iz rok možnost, da bi prek referendumom soupravljali z državo.

"SLS je začel jahati našega konja"

Jelinčič zavrača očitek, da naj bi v SNS idejo o referendumu "speljali" ljudski stranki. "SLS je začel jahati našega konja, ki smo ga mi vzgojili že leta 1993, SLS pa je začel s prevzemanjem te ideje zaradi lastnih interesov," pravi Jelinčič.