Ponedeljek, 19. 9. 2016, 4.00
7 let, 2 meseca
Bencinska opel astra, ki že izniči prednost dizlov?
Test: opel astra 1.0
Trivaljni litrski bencinski motor predstavlja vstopni model opel astre, ki prepriča s tihim in mirnim delovanjem, obenem pa tudi z nizko porabo goriva. Bencinski motor, ki je okrog 1.400 evrov cenejši od primerljivega dizelskega, porabi le za kak evro goriva manj na sto prevoženih kilometrov. Se torej račun na strani dizelskih motorjev še izide?
Oplova astra ima zelo konkurenčen osnovni bencinski model.
Poudarki
Tehnični podatki, vaše mnenje in cena ter oprema
Opel astra je eden cenovno in opremsko najbolj konkurenčnih avtomobilov spodnjega srednjega razreda, ki z litrskim trivaljnim bencinskim motorjem predstavlja resno konkurenco tudi lastnim tradicionalno zelo varčnim dizelskim motorjem. Trivaljnik prepriča s tihim delovanjem in mirnostjo, prav tako pa tudi s porabo goriva, ki znaša dobrih šest litrov na sto prevoženih kilometrov.
Zmogljivosti motorja s 75 kilovati bodo prepričale večino povprečnih voznikov, saj bo zanje motor dovolj zmogljiv tudi pri višjih hitrostih na avtocesti.
Je torej taka astra znak, da v Evropi prevladujoči dizelski motorji po zaslugi vztrajnega dela razvojnih inženirjev dobivajo resno bencinsko konkurenco? Je res smiselno kupiti dražji dizelski motor, ki pa bi ga poplačali šele po sedmih letih uporabe? Takrat navsezadnje avtomobil marsikdo že proda …
Motor: bencinski trivaljnik 1.0, moč: 75 kW
Poraba goriva: 6,4 litra na 100 prevoženih kilometrov
Cena testnega avtomobila: 18.250 EUR
Opel astra potrjeno lahkotna, sodobna in varčna: Je zdaj boljša tudi od VW golfa?
Opel astra sports tourer – družinski karavan za veliko poceni kilometrov
Nemci za astro ponujajo le eno zmogljivostno različico tega motorja, ki zmore 75 kilovatov pri 5.500 vrtljajih v minuti, obenem pa tudi 170 njutonmetrov navora.
Razvoj tehnologije povečuje konkurenčnost bencinskih motorjev
Že vsaj eno leto se v avtomobilski industriji veliko govori o tem, da so v Evropi priljubljenim dizelskim motorjem dnevi šteti. Ti sicer še vedno predstavljajo tradicionalno izbiro večine voznikov, a razvoj novih bencinskih motorjev jim za zdaj predstavlja, če ne ravno nadomešča, resno alternativo. Z razvojem motorne tehnike se niža poraba vstopnih bencinskih motorjev, ki istočasno predstavljajo tudi najcenejše različice posameznih modelov.
Del dodatne opreme so tudi zadnje luči LED. Kljub trivaljni zasnovi je motor zelo tih in miren
Tudi Opel je v svojo novo astro, ki je aktualni evropski in slovenski avtomobil leta, vgradil svoj že dokazani litrski trivaljni motor. Podobno kot smo ta motor hvalili v manjši corsi, lahko ponovimo tudi pri astri. Poudarka sta dva: tak motor porabo goriva povprečnemu vozniku zniža na raven dizelskih motorjev, obenem pa je kljub prečni postavitvi in le trivaljni zasnovi ostal tih, miren in tako pomemben sestavni element udobne vožnje.
Nemci za astro ponujajo trivaljnik, ki zmore 75 kilovatov pri 5.500 vrtljajih v minuti, obenem pa tudi 170 njutonmetrov navora. Čeprav ima motor v astri deset kilovatov manj kot v corsi, je navor približno enak, prav tako pa tudi njegov uporabni razpon. Motor se torej lepo vrti tja do približno pet tisoč vrtljajev, enako pa tudi pri spodnjih vrtljajih nima posebej omembe vredne luknje.
Višja stopnje opreme prinaša tudi odlično založenost z varnostno-asistenčnimi sistemi, infozabavnim vmesnikom in tudi sistemom OnStar.
Poraba bo ostala pod sedmimi litri na sto prevoženih kilometrov
Motor kljub relativno majhnemu številu kilovatov opravlja svojo nalogo več kot solidno. Kdor bo želel večjo poskočnost, bo sicer moral razmišljati o motorjih večje delovne prostornine, toda povprečnega voznika bo tudi osnovni litrski trivaljnik zadovoljil. To velja tako za prožnost motorja kot tudi udobje pri vožnji po avtocesti. Prestavna razmerja v petstopenjskem menjalniku so razporejena tako, da pri avtocestnih hitrostih motor ne postane bistveno glasnejši od povprečja.
Navdušujoča pa je predvsem poraba goriva, ki jo bo nekoliko bolj pazljiva desna noga lahko spravila pod raven šestih litrov na sto prevoženih kilometrov, v povprečju pa poraba ne preseže sedmih litrov.
Navdušujoča pa je predvsem poraba goriva, ki jo bo nekoliko bolj pazljiva desna noga lahko spravila pod raven šestih litrov na sto prevoženih kilometrov, v povprečju pa poraba ne preseže sedmih litrov.
Podobno zmogljiva astra z dizelskim motorjem je dražja za 1.400 evrov
Cenovna primerjava pokaže, da je enako opremljena astra s tem motorjem za 1.400 evrov cenejša od astre z vstopnim 1,6-litrskim dizelskim motorjem z močjo 70 kilovatov. Če bi teoretično na sto kilometrov z dizlom vendarle porabili približno liter manj goriva, bi pri prevoženih tisoč kilometrih na račun cenejšega dizelskega goriva privarčevali le okrog deset evrov. Da bi pokrili celotno prvotno naložbo v dražji motor, bi morali dizelsko astro voziti kar sedem let.
Pri tem velja poudariti, da je trivaljni motor s pomočjo turbo puhala do porabe goriva bolj dovzeten pri pogostejših pospeševanjih. Med vožnjo po mestu je lahko zato poraba nekoliko višja, kot naročen pa je motor predvsem za tiste, ki dnevno opravljate relacijske vožnje v prometnih konicah, kjer v večini primerov skrajne zmogljivosti motorja niti ne pridejo do izraza. Bolj pomembno je tiho delovanje motorja.
Vozne lastnosti so zelo dobre, tem pa solidno sledi tudi 75-kilovatni trivaljnik. Pri tem motorju se manj kilogramov nove astre zelo dobro opazi.
Matrični žarometi LED so pogosto sestavni del prodajnih aster v Sloveniji. V širšem paketu stanejo 1.550 evrov. Še vedno edina z matričnimi žarometi LED, moti le slabši prikaz vzvratne kamere
Poleg motorja o astri, ki smo jo pred meseci že vzeli pod temeljit drobnogled, ne moremo povedati kaj bistveno novega. Še vedno je to avtomobil, ki iz vidika opreme ponuja enega vodilnih paketov v svojem avtomobilskem razredu. Kot edina nudi možnost matričnih žarometov LED, na katere se zdaj pri Oplu čaka več mesecev, hvalimo tudi povezljivost z vmesniki za zrcaljenje mobilnih aplikacij (na primer Car Play), varnostne sisteme in tudi prostornost.
Črno piko si astra zasluži pri vzvratni kameri, saj ta vozniku na zaslonu nudi nekoliko nenavaden zorni kot, slika pa je predvsem pri ločljivosti bistveno slabša kot pri večini neposredne konkurence.
Osnovni motor, a vrhnja raven opreme – testna astra je stala dobrih 18 tisoč evrov
Testna astra je imela najvišji paket opreme, z doplačilnim paketom, ki vsebuje tudi matrične žaromete LED (poleg tega še navigacijo in trikraki volanski obroč) za 1.550 evrov, cena motorno vstopne in opremsko ene najbolje založene astre naraste na dobrih 18 tisoč evrov.
4