Petek,
4. 4. 2008,
21.29

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 4. 4. 2008, 21.29

8 let, 8 mesecev

Masaža: Zdravje in lepota

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
Danes je znanih mnogo masažnih postopkov in prav toliko je tudi različnih učinkov, ki jih te masaže nudijo.

Razlogi, zaradi katerih potrebujemo strokovno masažo, so različni. Od terapevtskih in zdravstvenih, do lepotnih, sprostilnih, intimnih in erotičnih. Poleg strokovne masaže pa si lahko dnevno privoščimo tudi samomasažo in vzajemno masiranje s partnerjem.

Strokovna masaža v masažnem salonu praviloma poteka v sproščujočem okolju s pridušeno lučjo in ambientalno glasbeno podlago, kar omogoča popolno sprostitev in skoraj meditativno stanje. Prostor mora biti topel, čist in udoben. V večini masažnih salonov boste na vhodu prejeli čiste copatke, kopalni plašč in brisačo. Masažni salon, maser ali maserka ter sam postopek vam morajo zbujati občutek zaupanja in ugodja, saj je drugače lahko masaža mučna.

Kako se pripraviti na masažo? Ker je pri masaži delovno področje telo, morate maserju zagotoviti neoviran dostop do njega. Če imate dolge lase, jih pred masiranjem spnite na vrhu glave, tako da ne bodo motili postopka. Nekatere masaže (na primer tradicionalna tajska masaža) zahtevajo udobna oblačila, pri večini ostalih masažnih postopkov pa je zaželjeno, da ste popolnoma goli. Spodnje perilo bi se med masažo umazalo z masažnim oljem, poleg tega pa maserju med izvajanjem postopka ne bo potrebno paziti nanj. Udobneje pa bo tudi vam, saj vas spodnje perilo ne bo stiskalo. Maser bo med postopkom izmenično odkrival in zakrival določene dele telesa in tako poskrbel za njihovo konstantno temperaturo. Pri tem mora poskrbeti, da vam bo udobno.

Pri vseh vrstah masaž je pomembno, da maserja predhodno seznanite z vašim zdravstvenim stanjem. Masaža je namreč lahko tudi škodljiva, če poteka na neprimeren način. Masaža poleg izboljšanja pretoka krvi in limfnega sistema posredno zelo ugodno vpliva na vegetativni živčni sistem. Hkrati pripomore k nemotenemu delovanju presnove in k izločanju prekomerne vode iz telesa, s čimer izboljšuje ravnovesje telesa in duha.

Pri masaži se uporabljajo naravna olja, ki se jim dodajo različna eterična olja. Najpogosteje so uporabljena kamilica (pomirja, primerno za občutljivo kožo), evkaliptus (deluje antiseptično in poživljajoče), sivka (deluje antiseptično, pomirja, lajša glavobol, nespečnost, depresijo in bolečine), rožmarin (poživlja, krepi spomin in jasno razmišljanje), pomarančevec (pomirja in osvežuje, lajša anksioznost in nespečnost), olje čajevca (deluje antiseptično, hladilno in zdravilno, zdravi rane, opekline, okužbe in izpuščaje), kadilo (pomirja, sprošča, zdravi težave z dihali) in bergamovka (deluje antiseptično in lajša depresijo).

Klasična masaža Najbolj pogosta je klasična masaža. Ta sprošča napete mišice, razteza vezivno tkivo sklepov, spodbuja pretakanje mezge, pripomore k boljšemu dihanju, pospešuje izločanje odpadnih snovi in strupov iz telesa, trenira vlakna veznega tkiva in pripomore k prožnosti kože. Izvaja se z izbranimi olji in pripomore k boljšemu počutju in razpoloženju.

Refleksna masaža stopal Refleksna masaža stopal temelji na stimuliranju refleksnih con na stopalih, ki so povezane z vsemi organi in funkcijami našega organizma. S pritiskanjem na te refleksne točke lahko sprostimo in uravnovesimo celo telo. Refleksna masaža je sproščujoča in stimulativna za imunski sistem, poleg tega pa zelo primerna tudi na nosečnice.

Tui-na masaža Tui-na masaža temelji na kitajski energetski tehniki, akopresuri in uporabi lažjih manipulacij telesa, ki omogoča nemoten pretok energije či skozi telo, izboljšujejo prekrvavitev telesa in psihofizično sprostitev.

Ročna limfna drenaža Ročna limfna drenaža povečuje odpornost telesa in izločanje toksičnih snovi iz telesa. Ker povečuje prekrvavljenost telesa in dostop kisika do celic, je zelo primerna za odpravljanje celulita, zadrževanja vode v telesu, pri težavah s kožo, načrtnem izgubljanju teže itd.

Tradicionalna tajska masaža Tradicionalni tajski masaži pravijo tudi pasivna joga. Temelji na pritiskanju, raztezanju in zvijanju telesa, s čimer sprostimo utrujene in oživimo speče mišice.

Shiatsu masaža Pri shiatsu masaži maser s pritiski rok, komolcev in včasih tudi nog sprošča energijske blokade, ki jih povzroča stres. Shiatsu masaža se izvaja v oblačilih in na tleh.

Po končani masaži si vzemite čas za nežno prebujanje telesa, v salonu si privoščite osvežilen napitek, doma pa poskrbite, da vam bo toplo in prijetno. Po masaži je priporočljiv tudi nekoliko daljši spanec.