Sreda,
16. 11. 2011,
13.29

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 16. 11. 2011, 13.29

9 let, 2 meseca

TOP 10 vzhodnoevropskih risank naše mladosti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Se še spominjate risank, ki so nas zabavale v otroštvu?

Se še spominjate lenih nedeljskih juter, zavitih v toplo odejo, medtem ko se na televiziji predvajajo simpatične kratke risanke? Risanke oz. animirane serije, ki so nastale, preden so svet tovrstne produkcije zavzeli računalniki. Čeprav se zdi danes slog animacije kar malce smešen, so nam risanke iz Vzhodne Evrope hočeš ali nočeš prirasle k srcu.

10. Bob in Bobek

(Bob a Bobek; Češkoslovaška, 1978) Več kot trideset let stara risanka govori o dveh simpatičnih zajčkih, ki živita v klobuku in vedno nekaj ušpičita – simpatično!

9. Krtek

(Krtek; Češkoslovaška, 1956) Češki animator Zdeněk Miler je leta 1956 ustvaril simpatično črno živalco, ki se je kaj hitro priljubila otrokom Vzhodne Evrope, Nemčije, Avstrije in celo Indije ter Kitajske. Sprva je Krtek tudi govoril, potem pa se je Miler odločil, da mora biti risanka razumljiva otrokom z vsega sveta.

8. Katja in Smrček

(Káťa a Škubánek; Češkoslovaška, 1982) Deklica Katja in njen kuža Smrček sta bila nerazdružljiva prijatelja, ki sta za ovinkom vedno našla dogodivščino ali dve. Mi pa smo si vsi želeli kužka!

7. Najmanjša junaka

(Najmenší Hrdinovia; Češkoslovaška, 1985) Zakaj smo radi gledali dve nenavadni figurici? Ker sta nas vedno nekaj naučili, hkrati pa smo si vsi želeli, da bi tudi v naši škatli z igračami nekaj oživelo.

6. Lolek in Bolek

(Bolek i Lolek; Poljska, 1964) Navihana fantiča sta brez odvečnih besed iskala dogodivščine in se nemalokrat zapletla v na videz nerešljive situacije. Risanko so tudi že dodobra prenovili in s tem omogočili, da bodo v njej uživale tudi prihajajoče generacije otrok.

5. Veseli Veselko

(Radovanovy Radovánky; Češkoslovaška, 1989) Čeprav je bil deček precej štorast, je Veseli Veselko v svojem vrtu vsak dan odkril nekaj zanimivega, s tem pa nedeljska jutra popestril tudi nam.

4. Jajo in Pajo

(Jája a Pája; Češkoslovaška, 1985) Z nasmehom na ustih se spominjamo animirane serije, v kateri sta se bratca Jajo in Pajo skupaj učila, da je treba za ljudi na vsake toliko časa narediti nekaj dobrega. Njuna dobrota je bila večkrat na preizkušnji, saj jima je na pot stopal pohlepni sosed.

3. Pi in Pa

(Pa a Pi; Češkoslovaška, 1986) Simpatična mucka iz vesolja si svoje mesto prislužita zato, ker sta otroke poučevala o najzanimivejših zemeljskih bitjih – živalih.

2. Palček Smuk in zvezde

(Rákosníček a hvìzdy; Češkoslovaška, 1976) Zakaj smo oboževali zelenega palčka z velikim nosom? Ker je živel v ribniku, ponoči pa se je igral z zvezdami.

1. Medved Bojan

(Medved Bojan; Slovenija, 1985) Na prvem mestu se je seveda znašel naš najljubši medved – Bojan. Zakaj? Ker nas vsi tako ali tako tlačijo pod Vzhodno Evropo in ker si vsi želimo, da bi si lahko s tremi vedri barve in čopičem narisali svoj svet.