Četrtek,
28. 2. 2013,
19.38

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 28. 2. 2013, 19.38

8 let, 8 mesecev

V Srbiji začetek sojenja domnevnim tatovom slike Paula Cezanna

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V Srbiji se je danes začelo sojenje četverici, ki je obtožena kraje slavne slike Paula Cezanna Deček v rdečem telovniku in še treh umetnin iz švicarskega muzeja leta 2008.

Krivdo za tatvino je eden izmed obtoženih priznal, a zanikal, da jo je izvedel v okviru organizirane kriminalne skupine. Preostali trije obtoženci so se izrekli za nedolžne.

Obtoženi Raško Mladenović, ki je priznal krivdo, trdi, da preostali trije obtoženi, ki jih obtožnica bremeni, da so med letom 2008 in aprilom 2012 kot člani organizirane kriminalne skupine iz več galerij in muzejev po Evropi ukradli številne umetnine in jih prenesli v Srbijo, niso bili vpleteni v tatvino v muzeju v Zürichu.

"Priznam, da sem zagrešil ta zločin, vendar ne v okviru organizirane skupine. Ne vem, zakaj so preostale tri obtožene povezali s tatvino, saj vem, kdo jo je organiziral," je pred sodiščem povedal Mladenović.

Priložnost za "hiter zaslužek" Obtoženi je priznal, da sta ga odvisnost od heroina in zadrževanje v zaporu leta 1994 pripeljala v stik z nekim Draganom Kovačevićem, tega je označil za glavnega organizatorja tatvine v Zürichu.

Mladenović je še pojasnil, da se je v tatvino spustil, da bi zadovoljil svojo heroinsko odvisnost, Kovačević pa mu je jeseni 2007 ponudil priložnost za "hiter zaslužek".

V Zürich je prispel nekaj dni pred tatvino, kjer mu je Kovačević obrazložil, kaj mora storiti, da bo za svoje delo dobil 10.000 evrov. Mladenović je dodal, da je bil poleg Kovačevića v tatvino vpleten še neki moški iz BiH.

Mladenović in drugi trije so obtoženi, da so poleg slike Deček v rdečem telovniku 10. februarja 2008 ukradli še tri druge umetnine – Makovo polje pri Vetheuilu Clauda Moneta, Grof Lepic s hčerama Edgarja Degasa in Cvetoče kostanjeve veje Vincenta van Gogha.

Monetovo platno in Van Goghovo sliko v skupni vrednosti 44 milijonov evrov je švicarska policija odkrila le nekaj dni po ropu v avtomobilu, parkiranem pred züriško psihiatrično bolnišnico. Delo Edgarja Degasa, katerega vrednost je ocenjena na 11 milijonov evrov, pa so našli leta 2009 v Srbiji in ga vrnili muzeju po plačilu nagrade v višini 400.000 evrov neznani osebi.

Cezannovo platno je bilo pogrešano do 11. aprila lani, ko ga je v Beogradu našla srbska policija. V operaciji, imenovani Telovnik, so v sodelovanju z züriškimi policisti dve leti sledili osumljencem, ki so poskušali Cezannovo platno prodati beograjskemu kupcu za 3,5 milijona evrov. Prodajo so prestregli policisti, ti so pogrešano platno našli skrito v nekem avtomobilu. Vrednost Cezannove slike je ocenjena na 83,2 milijona evrov.