Ponedeljek, 4. 3. 2013, 9.29
9 let, 2 meseca
Thomas McEvilley (1939–2013)

Thomas McEvilley se je leta 1939 rodil v Cincinnatiju v zvezni državi Ohio. Bil je ameriški umetnostni kritik, pesnik, pisatelj, predavatelj in nekdanji častni profesor na univerzi Rice ter ustanovitelj in prvi predstojnik oddelka za umetniško kritiko in pisanje na šoli vizualnih umetnosti v New Yorku. Bil je strokovnjak za grško in indijsko kulturo, zgodovino religije in filozofije ter umetnost.
Objavil je več knjig ter več sto strokovnih prispevkov, člankov, esejev in kritik o zgodnji grški in indijski poeziji, filozofiji in religiji ter o sodobni umetnosti in kulturi. Študiral je grščino, latinščino, sanskrt in klasično filozofijo na univerzi v Cincinnatiju, kjer je diplomiral, in na univerzi v Washingtonu, kjer je magistriral. Po magisteriju se je vrnil v Cincinnati in doktoriral iz klasične filologije. Ves čas ga je izjemno zanimala tudi sodobna umetnost. Zanimanje se je še povečalo z osebnimi poznanstvi sodobnih umetnikov. Leta 1969 je McEvilley začel predavati na univerzi Rice; tam je preživel večino profesorske kariere. Med drugim je bil gostujoči profesor na Yalu in inštitutu šole za umetnost v Čikagu. Predaval je o grški in indijski kulturi, zgodovini religije in filozofiji. Leta 2008 se je po 41 letih poučevanja upokojil ter živel v New Yorku ter v mestu ob hribovju Catskills na severu države New York.
Prejel je številne nagrade in priznanja, med drugim nagrado semple univerze v Cincinnatiju, štipendijo za kritike organizacije National Endowment for the Arts, Fulbrightovo štipendijo leta 1993 in nagrado Franka Jewetta Mathera za prepoznavno delo na področju umetniške kritike, ki jo podeljuje College Art Association. McEvilley je redni sodelavec revije Artforum in glavni urednik revije Contemporanea. Napisal je monografije o Julianu Schnablu, Lesu Levinu, Pat Steir, Ulayu in Marini Abramović, Janis Kounellis ter Bruceu Connerju. Nastopil je celo v dveh delih nadaljevanke televizijske hiše BBC The State of the Art. Bil je polihistor, kakršnih je bilo v drugi polovici 20. stoletja malo. Umrl je 2. marca, v newyorški bolnišnici Memorial Sloan-Kettering.