Ponedeljek, 21. 4. 2008, 8.24
9 let
Slovenski dnevi knjige: Začetek in prvi dogodki

Večdnevna prireditev bo svoj vrh dosegla 23. aprila, na svetovni dan knjige. Prireditev slovi po raznolikih dogodkih, danes so denimo predstavili revijo Litterae Slovenicae, govorili so tudi o mladinski književnosti.
Simoniti opozoril na pomembnost višje bralne kulture
Minister za kulturo Vasko Simoniti je med drugim opozoril na pomembnost višje bralne kulture, ki je ni mogoče dosegati brez kontinuiranega dela. Na ministrstvu za kulturo si prizadevajo za dvig bralne kulture, v ta namen podpirajo vrsto dejavnosti, med drugim so ustanovili tudi Javno agencijo za knjigo RS, ki je dober obet za bralce, avtorje in kupce knjig.
Predsednik Društva slovenskih pisateljev (DSP) Slavko Pregl, ki je organizator Slovenskih dnevov knjige, je predsedniku države zaželel, da še naprej ostane tako dober bralec in ljubitelj knjig, saj je to zagotovilo za njegovo polno razumevanje ustvarjalnega loka od pisateljev do bralcev.
45-letnica "društvene" revije Litterae Slovenicae
Takoj po odprtju Slovenskih dnevov knjige je na DSP že potekala predstavitev "društvene" revije Litterae Slovenicae, ki letos obeležuje 45-letnico obstoja. Namenjena je približevanju slovenske literature bralcem v tujini. Urednik Lenart Zajc je na predstavitvi spomnil, da od lani pozornost posvečajo izključno živečim avtorjem, ki lahko učinkoviteje prispevajo k promociji slovenske besede.
Revija je začela izhajati leta 1962 s francoskim imenom "La Livre Slovene". Že od samega začetka je namenjena izdajanju prevodov slovenske literature, s tem da so poprej v uredništvu več pozornosti posvečali delom odmevnih, po večini že preminulih slovenskih avtorjev.
Z letom 1991 je revija začela izhajati v novi podobi. Med avtorji literarnih tekstov, objavljenih v reviji, je moč poleg Srečka Kosovela, Edvarda Kocbeka in Daneta Zajca zaslediti tudi odmevnejše sodobne slovenske avtorje, kot so Milan Dekleva, Boris A. Novak, Boris Pahor, Drago Jančar, Andrej Blatnik in številni drugi. Osrednji dogodek ob jubileju revije bo 20. maja, ko bodo v Narodni in univerzitetni knjižnici v Ljubljani odprli razstavo Prvih 45 let Litterae Slovenicae.
Na vprašanje povezovalke okrogle mize Janje Vidmar, ali je mogoče svetost besede združiti s svetim kot pojmom božanskega, je pisateljica Aksinija Kermauner odgovorila, da je tudi zanjo beseda prvenstveno orodje. Uporabi ga tedaj, ko želi misli in čustva nekomu posredovati. Svetost besede v otroški literaturi je po njenih besedah to, da otrok svet okoli sebe dojema skozi besede in da tisto, kar prebere, nanj vpliva.