Ponedeljek,
7. 4. 2008,
11.00

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 7. 4. 2008, 11.00

8 let, 7 mesecev

Razstava Podobe Evrope: fotografska pripoved o EU

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V prostorih stalne zbirke Mestne galerije Ljubljana na Cankarjevem nabrežju bodo drevi ob 19. uri odprli fotografsko razstavo Podobe Evrope - "L'Europa delle immagini".

Skupna evropska zgodovina v obliki fotografske pripovedi bo na ogled do 4. maja. Razstava je sestavljena iz dveh delov: prvi je posvečen velikim nosilnim temam, ki tvorijo okostje politične, gospodarske in kulturne zgodovine Evrope, medtem ko so v drugem delu predstavljene "osebne izkaznice" 27 držav članic. Pri raziskavah in izboru štirih fotografij, ki tvorijo simboličen prikaz posamezne države, so bistveno vlogo odigrala veleposlaništva vseh držav članic Evropske unije.

Zgodovinska dediščina

Podobe Evrope nudijo priložnost, da obiskovalec z enim pogledom zajame zgodovinsko dediščino, ki je spodbudila zagon in postopno uresničitev evropskega političnega projekta - sledeč redkim, a zelo emblematičnim podobam, ki se nanašajo na preteklost, na pot, ki so jo prehodile države, da so udejanjile enotne Evrope.

Kot so zapisali v Mestni galeriji, je fotografija veliki komunikacijski medij, ki je zmožen izničiti vsakršen namig na čas in prostor, postane ključ za razumevanje poti evropske zgodovine ter je hkrati zgodovinski dokument in umetniško delo. S fotografijo se razvije pripoved, ki je povod za razmislek o dogodkih 19. in 20. stoletja, ki so pripeljali do današnje opredelitve "evropske kulturne pokrajine": dve veliki vojni, nova politična geografija posameznih držav, leta povojnega obnavljanja in sledečega gospodarskega razvoja ter posledične globoke spremembe, ki so v današnjem času zajele tako družbeno življenje kot samo podobo krajev.

Zgodovinski, okoljski, urbanistični, industrijski ter antropološki razvoj, ki je izoblikoval identiteto in vplival na specifičnost vsake izmed 27 držav članic današnje Evropske unije, je podan v obliki primerjave med preteklim in sedanjim, med tradicijo in preobrazbo, v želji, da bi izsledili znamenja "skupne pripadnosti", zaradi katerih "evropska kultura" tako izstopa med ostalimi.

Razstava je bila že na ogled v Berlinu Razstavo, ki je bila poprej že na ogled v hiši Willyja Brandta v Berlinu, je pripravila Fundacija za zgodovino fotografije Fratelli Alinari iz Firenc v sodelovanju s predstavništvom Evropske komisije v Sloveniji, veleposlaništvom Italije v Sloveniji in Italijanskim inštitutom za kulturo v Sloveniji.

Na odprtju razstave so napovedani naslednji govorci: podpredsednik odbora državnega zbora za zadeve Evropske unije Mitja Slavinec, vodja predstavništva Evropske komisije v Sloveniji Mihela Zupančič, veleposlanik Italije v Ljubljani Daniele Verga in predsednik podjetja Alinari 24ORE Claudio de Polo.