Petek, 8. 2. 2008, 14.48
8 let, 7 mesecev
Prešerno in množično praznovanje kulturnega praznika
Več sto ljubiteljev Prešernove poezije se je udeležilo opoldanskega recitala dramskih igralcev na Prešernovem trgu, v Kranju pa je potekal Prešernov smenj, ki je privabil več tisoč ljudi.
V Ljubljani je slovenska himna zazvenela tudi v tujih jezikih
Tradicionalni pesniški recital, ki ga pripravlja Združenje dramskih umetnikov, je bil, kot je dejal ljubljanski župan Zoran Janković, tista prava proslava, ki se je je udeležilo veliko ljubiteljev kulture. Prešernove pesmi so prebirala znana igralska imena, kot so Jožica Avbelj, Jerica Mrzel, Tone in Jernej Kuntner, Štefka Drolc in Jurij Souček. Posebnost letošnjega recitala pred Prešernovim spomenikom je bila ta, da je v skladu z letom medkulturnega dialoga 7. kitica Zdravljice, slovenska himna, zazvenela tudi v tujih jezikih.
Kranj se je preoblekel v Prešernov čas
Na slovenski praznik so številni obiskali "Prešernovo mesto" Kranj, ki se je na ta dan preobleklo v Prešernov čas. Trgovine je zamenjal trg domače obrti, jeklene konjičke pravi konji in vozovi, za vzdušje 19. stoletja pa so poskrbeli tudi lajnarji.
Celotno dogajanje je bilo v prvi vrsti posvečeno pesniku Francetu Prešernu, ki je natanko pred 159 leti umrl v Kranju, kjer je dolgo časa prebival in ustvarjal svojo poezijo. Zato je bila rdeča nit celotne prireditve recitacija Prešernovih poezij in predstavitev obdobja, v katerem je živel.
Nostalgija iz Prešernovih časov iz leta v leto v Kranj privablja več obiskovalcev, je bil z dogajanjem zadovoljen kranjski župan Damijan Perne. Direktorica Zavoda za turizem Kranj Natalija Polenec pa je pojasnila, da je na prireditev prišlo več tisoč ljudi, kljub bojazni, da bodo ob tako lepem vremenu ušli na smučišča. "Pa vendar je očitno ta praznik, ki ga že nekaj let v Kranju slavimo na takšen način, že toliko poznan, da so se ljudje množično odločili za ogled Kranja in obisk tega dogodka," je povedala Polenčeva, ki je pojasnila, da je veliko obiskovalcev prišlo tudi z zgornje Gorenjske in Ljubljane ter celo s Primorske.
Živahno je bilo tudi v Prešernovi rojstni vasi, Vrbi. Na prireditvah so našteli čez 4000 ljudi, na sami osrednji proslavi pred tamkajšnjim Prešernovim spomenikom pa okrog 1000.
Sprejema sta se udeležila oba dobitnika Prešernovih nagrad, prevajalec in književnik Janez Gradišnik ter oblikovalec Miljenko Licul, in nagrajenci sklada gledališki režiser Sebastijan Horvat, intermedijska umetnica Ema Kugler, hornist Boštjan Lipovšek, igralec Uroš Smolej skladatelj Bor Turel, manjkal je le pesnik Primož Čučnik.