Arhitekt, oblikovalec, risar in kolorist Sergej Pavlin je za današnji Dnevnikov Objektiv spregovoril o svojem delu in odnosu Slovencev do arhitekture in kulturne dediščine.
Pavlin, ki je med drugim oblikoval stekleničko in logotip za osvežilno pijačo Cockto meni, da varstvo dediščine ne sme biti birokratski normativ, temveč kulturni dialog.
"Za arhitekturo sta potrebna vizija, talent in znanje"
Prav kulturni dialog pa je po njegovih besedah težko ustvariti "brez kulture, etike in odgovornosti". O odnosu med arhitekturo in kulturno dediščino je za sobotno prilogo Dnevnika pojasnil, da je "arhitektura umetnost stavbarstva za prihodnost, kulturna dediščina pa je zaklad preteklosti". "Za arhitekturo prihodnosti so potrebni vizija, talent in znanje. Za razumevanje preteklosti nista potrebna vizija niti talent, temveč samo znanje," je dodal.
"Propadanje Belleveueja je ljubljanska sramota"
Dolgoletni profesor na ljubljanski Fakulteti za arhitekturo je propadanje hotela Bellevue označil za "ljubljansko sramoto". Spomnil je, da v Ljubljani "dobesedno propada" kar nekaj objektov. "Ko človek gleda in bere, se danes za marsikaj vpraša, ali je mogoče, da je pri nas vse mogoče. Zdi se, da smo enostavno skregani s pravili igre. Ljudje, ki imajo v rokah škarje in platno, imajo izobrazbo, morda izkušnje, ampak veliko med njimi je takih, ki se ukvarjajo z meglo in politiko istočasno," je povedal v pogovoru z Andrejem Blatnikom.
"Če povečamo svojo razgledanost, smo v prednosti pred velikimi"
Na vprašanje, ali množičnost posegov v prostor po Sloveniji kaže na potrebo Slovencev, da se čutijo drugačni in pomembnejši, je Pavlin odgovoril: "Povsod po Sloveniji se vidi naša majhnost. Vendar v majhnosti vidim prednost. Najprej si je treba pridobiti znanje, z njim povečamo našo razgledanost in širimo našo komunikacijo." Po tem si lahko po mnenju Pavlina celo v prednosti pred velikimi, ki včasih ne znajo razumeti kulture majhnega. Treba je najti ravnotežje, in tega ravnotežja v Sloveniji še ne zasledim, je dodal.
"V Vili Podrožnik so možnosti za bivalne in poslovne prostore"
Glede rešitve za rezidenco slovenskega predsednika Pavlin meni, da je Vila Podrožnik za to "najprimernejši objekt". "Tam so možnosti za poslovne in bivalne prostore. Pri diplomatskih predstavništvih je običajno pisarna ločena od stanovanja," je pojasnil.
"Hotelu Palace želim čim manj milijonarjev"
In kaj meni o pred nekaj meseci ponovno odprtem portoroškem hotelu Palace? "Hotel Palace je v vseh pogledih najbolj prestižen hotel ob morju, žal z glavno cesto odrezan od morja," je dejal, glede obiska pa je dodal, da bo "Palace nedvomno deležen odličnih gostov, čim več takih bi si morali želeti in čim manj milijonarjev".