Petek,
25. 10. 2013,
13.47

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 25. 10. 2013, 13.47

9 let

Maksim Mrvica, virtuoz na klavirju, prihaja v Slovenijo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Svetovno znani hrvaški pianist bo spet nastopil v Sloveniji. V telefonskem pogovoru smo ga povprašali o njegovem talentu, treningih, o navdušenjem nad Azijo ter o dokumentarnem filmu o njegovem delu.

Maksim Mrvica je glasbeni virtuoz, ki mu s svojimi ekstravagantnimi nastopi zmeraj uspe očarati občinstvo. Z njegovo združitvijo popularne in klasične glasbe me je uspelo klasično glasbo približati mlajši publiki in ji dvigniti popularnost. V Slovenijo prihaja s svojimi največjimi uspešnicami, klasičnim delom in novimi glasbenimi deli z najnovejšega albuma The movies. Od 7. do 9. novembra bo tako obiskal Ljubljano, Celje in Maribor.

Kako ste našli svojo ljubezen do klavirja? Moj prijatelj je imel klavir in ko sem ga videl – mislim, da mi je bilo osem let –, sem se avtomatsko zaljubil vanj in seveda posledično v klasično glasbo.

Ali ste kdaj razmišljali, koliko ur ste namenili igranju na klavir? Veliko, veliko, glede na to, da igram že od svojega devetega leta (smeh). To je več ur na dan, pred večjimi nastopi, projekti tudi po sedem ur.

Kakšno je pri vas razmerje med talentom in treningi? Težko bi rekel, koliko odstotkov je pri meni talenta, koliko dela, saj so vključeni še drugi elementi. Vse skupaj je naredilo mojo uspešnico.

Ali se je v času vašega igranja in nastopanja spremenila tudi glasba? Zagotovo se je, zadnje čase igram filmsko glasbo, ki je prej nisem, poleg tega igram popularno glasbo, ki se seveda spreminja skozi leta.

Imate pred nastopi posebne priprave? Imam pravilo, da na dan koncerta ne vadim veliko, da si spočijem roke in misli ter da pazim na prehrano.

Vaše mišljenje o 2Cellos? To sta dva zelo talentirana fanta. Kot glasbeniku mi je všeč, da iz zelo majhne države, kot je Hrvaška, prihaja toliko glasbenih talentov. Imamo zelo dobre in prepoznavne športnike, a kot glasbeniku mi je veliko bolj všeč, da imamo svetovno prepoznavne glasbenike.

Ali je res, da krogi v klasični glasbi na vaš način igranja in vašo slavo gledajo malce z viška? Seveda se najdejo ljudje, ki jim to ni všeč, ampak moje delo so pohvalili tudi profesorji, saj se s tem načinom igranja med mladimi popularizira tudi klasična glasba.

Kako veste, da je neka pesem primerna za vaš aranžma? Obstajajo elementi, na katere pazimo, ko izbiramo pesmi. Pesem mora imeti melodijo, ki gre dobro v uho in si jo lahko hitro zapomniš.

Kaj lahko pričakujemo na nastopih po Sloveniji? Večina bo novih pesmi z najnovejšega albuma The Movies, torej glasba iz filmov, kot recimo Boter, Misija nemogoče, Pirati s Karibov.

Slovenija vas ima rada, pa tudi Evropa, a še posebej vas obožuje Azija. Veste, zakaj? Pravzaprav ne vem. Glasbeniki damo v svojo glasbo veliko časa, ljubezni in žara in potem ko vidiš, da je tvoja glasba všeč toliko ljudem, si samo navdušen nad tem in sploh ne razmišljaš, zakaj.

Kaj vam je najbolj všeč na Japonskem? Organiziranost ljudi, njihova mentaliteta, njihova etična morala ter da ni prostora za napake.

Bruna Bajić je o vas in vašem delu posnela dokumentarni film. Ali je ta film že mogoče videti? Trenutno gre na filmske festivale, kjer ga je tudi mogoče videti. Upam, da ga bo odkupila tudi televizija za širše občinstvo.