Sobota,
1. 12. 2012,
12.35

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Sobota, 1. 12. 2012, 12.35

8 let

Iz geometrije v abstrakcijo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2
Mednarodni grafični likovni center v Ljubljani v december vstopa s pregledno razstavo predstavnika ljubljanske grafične šole, Danila Jejčiča.

Razstava predstavlja enega izmed najvidnejših predstavnikov slovenske grafične ustvarjalnosti, pripadnika ljubljanske grafične šole in našega najpomembnejšega predstavnika geometrijske abstrakcije. Umetnik s pregledom umetnostnih del praznuje osemdeset let svojega življenja.

Eksperimentalen razvoj grafičnega medija

Umetnika odlikujeta premišljen izbor in uravnoteževanje barvnih in oblikovnih razmerij na nosilcu grafične podobe. Z raziskovanjem različnih zmožnosti računalniške grafike, ki so prevedene oziroma odtisnjene v tehniki sitotiska, je razvil obširen grafični opus, ki ga opredeljuje predvsem uporaba geometrijskih likov in teles. Geometrija je v matrici nadgrajena z optičnimi učinki in optičnimi iluzijami. Dela, ki so očitno nastala na podlagi analitične in sistemske geometrijske strukture, pa so izrazito objektivna, strukturirana, izogibajo se vsakršni emotivnosti in so neekspresivna.

Pospešen tehnološki napredek v sedemdesetih in osemdesetih letih prejšnjega stoletja je svoje odmeve in posledice pustil tudi v likovni produkciji tistega časa. Tehnologija, ki se je vključevala v kulturni in družbeni vsakdanjik, je s konceptom razumevanja računalniške tehnologije razvila oziroma se odlično povezala z geometrijsko abstrakcijo.

Umetnik, ki je raziskoval in se izražal v vrsti likovnih žanrov

Deloma kronološko zastavljena pregledna razstava Danila Jejčiča nas v Mednarodnem grafičnem likovnem centru (MGLC) opozori, kaj vse je mogoče izraziti v likovni formi z uporabo primarnih likov: krog, pravokotnik in trikotnik. Vsi trije elementi so namreč prvinski likovni gradniki umetnikove forme, ki se s transformacijami oblikuje v abstraktne barvne kompozicije.

Odlične in tehnološko dovršene grafične odtise v tehniki sitostiska, natisnjene tudi v Italiji, spremljajo objekti. Kiparska dela, ki so v razkoraku med dvodimenzionalno površino grafike in objekta, so kot super reliefi nadgradnja grafičnih odtisov. Prevodi se med seboj povezujejo in nadgrajujejo v celostni kompoziciji razstave. Grafični listi, ki zaradi rastra v matrici barv ciana, magente, rumene in črne spominjajo na revijalni in časopisni tisk, so prepričljivi tudi v rastriranih barvnih globinah. Odtisnjen predmetni svet pa na modernistični način izrablja tehnologijo v nagovoru do gledalca.

Umetnost kot predmet raziskovanja

Čeprav v delih sledimo nekakšni industrializaciji umetnostnega dela, ki se močno spogleduje z dizajnom, v primeru Danila Jejčiča ta dizajn ni zločin. Njegovo delo raziskuje tudi to avtonomijo medija, ki se neobremenjeno pretaplja iz dvodimenzionalno sploščene geometrijske podobe v iluzijo prostora in to preverja še v realnem tridimenzionalnem prostoru. Ti prevodi in prestopi so lastnost umetnika, matrica, motiv, likovna materija so laboratorij za vsebinsko in likovno formalno raziskovanje.

Božidar Zrinski, kustos pričujoče razstave, v katalogu zapiše, da je predstavljen nabor grafičnih listov, komponibilov in risb, ki opozarjajo na izjemni ustvarjalni opus umetnika in na njegov pomemben prispevek k slovenski umetnosti, predvsem tisti, ki ni nikoli bila povsem v ospredju, a je ohranila stik s sočasnim umetniškim dogajanjem. Razstavo spremlja obširen katalog v slovenskem, angleškem in italijanskem jeziku z barvnimi reprodukcijami in s spremno besedo dr. Jureta Mikuža in Božidarja Zrinskega. Razstava bo v centru na ogled do 10. 2. 2013.