Četrtek,
19. 5. 2011,
14.52

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 19. 5. 2011, 14.52

9 let, 2 meseca

Antonio Negri pozval k razmisleku o novih oblikah sodelovanja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Pri nas se mudi italijanski filozof Antonio Negri, ki je v Socialnem centru Rog predstavil tretji del trilogije z naslovom Skupno. Knjiga je plod sodelovanja z ameriškim teoretikom Michaelom Hardtom.

Po Negrijevih besedah se kriza parlamentarne politike lahko premosti z vključitvijo spregledanih družbenih slojev v politično življenje. Knjiga Skupno je nadaljevanje poti, ki sta jo z Hardtom začrtala med pisanjem knjige Imperij v 90. letih prejšnjega stoletja, pravi Negri. V Imperiju sta želela pojasniti probleme novih oblik suverenosti, ki se porajajo na globalnem trgu, ter premisliti sile, ki globalni trg in nacionalne države določajo. Suverenost držav je določena z globalnim trgom Suverenost nacionalnih držav je v mednarodnem pravu razumljena kot skupek odnosov med državami, danes pa vemo, da je določena z globalnim trgom, je dejal Negri. To vprašanje sta s Hardtom ponovno odprla v knjigi Multituda s poudarkom na premisleku sprememb v naravi dela. Globalizacija je posledica krize produkcije in izgube nadzora nad njo, je prepričan Negri. Po njegovih besedah je intelektualno in kognitivno delo tisto, ki danes ustvarja presežno vrednost, zato lahko o današnjem času govorimo kot o kognitivnem kapitalizmu.

Knjiga je premislek novih oblik produktivnega dela Množico delavcev v tovarnah nadomešča množica ljudi, zaposlenih z intelektualnim delom. Multituda pomeni povezovanje in sodelovanje posameznikov za boljše pogoje dela.

Današnji ljudje so individualisti, kot Robinson Crusoe naseljujejo vsak svoj samotni otok, je ponazoril Negri. Prav na to predpostavko se opira zadnji del trilogije, knjiga Skupno. Delo je po Negrijevih besedah premislek novih oblik produktivnega dela, kajti ljudje obstajamo kot posamezniki, prav tako pa tudi v mrežah sodelovanja.

Neoliberalizem je razdrl mreže sodelovanja Po hladni vojni med Sovjetsko zvezo in Združenimi državami Amerike je neoliberalizem razdrl mreže sodelovanja, je prepričan Negri. Skupno, ki bi lahko obstajalo v mrežah, spletenih v sodelovanju, se na trgu privatizira. Kot skupno Negri razume vodo, zdravje, jezik, informacije in različna znanja. Zavzemam se za preseganje razlikovanja med socializmom in neoliberalizmom, kajti obe ideologiji danes določa kapital, je dejal Negri.

Globalizacija je izraz krize zahodnega modela Po njegovih besedah ideja skupnega predstavlja razmišljanje o možnostih novih odnosov med bogastvom in človeško svobodo, med kapitalom in delom ljudmi, ki si jih kapital prisvaja. Globalizacija je izraz krize zahodnega modela in imperializma, ki je v 20. stoletju večkrat ranil človeštvo, je opozoril.

Krizo parlamentarne politike lahko ljudje kot državljani sveta premagamo z vključitvijo in sodelovanjem spregledanih družbenih slojev v politično življenje, je še dejal Negri. Pozval je k razmisleku o novih oblikah sodelovanja med ljudmi.

Za slovenski prevod knjige, prvič objavljene leta 2009 v angleškem jeziku pri Harvard University Press, je poskrbel kolektiv Političnega laboratorija, ki je sodeloval tudi pri prevodih Imperija (2003) in Multitude (2005). Knjiga je izšla pri Študentski založbi.