Sreda,
12. 1. 2011,
8.42

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 12. 1. 2011, 8.42

8 let, 8 mesecev

AEIOU: slovensko gledališče za dojenčke (foto)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Ste vedeli, da otroke lahko že v najrosnejših letih uvajamo v svet gledališke umetnosti? Gledališče AEIOU z interaktivno predstavo z naslovom Glava dol, noge gor, cilja prav na najmlajšo populacijo.

V predstavi Mama čarodejka in Očka klovn v družbi akrobata Bubuja na senzitiven način, ki je izrazito prilagojen otrokom, mlajšim od treh let, prikažejo otroški vsakdan. Od prebujanja, jutranjega pozdrava, postiljanja postelje, oblačenja in obuvanja, tudi lulanja in dojenja ter uspavanja in sanjarjenja. Zmes med gledališčem in otroško igro Glavni igralki akademska kiparka Mateja Ocepek v vlogi Mame čarodejke ter lutkarica, pripovedovalka in lutkarska režiserka Katja Povše kot Očka klovn v kombinaciji gledališkega nastopa in otroške igre nenehno vzpostavljata oseben stik z občinstvom. To je na začetku zaradi neznanega okolja in novih obrazov nekoliko zadržano, a ko je na koncu treba pobobnati po očetovem trebuhu ali pobožati nenavadne dežnike v vlogi materinih prsi in lune, so večinoma vsi pri stvari. Sprehajanje, čebljanje, smeh in jok so izrecno dovoljeni, poskrbljeno pa je tudi za previjanje in gretje otroških stekleničk in kašic.

Začelo se je v Skandinaviji Ideja o gledališču za dojenčke in malčke izvira iz držav Skandinavije, od koder prihaja tudi idejna pobudnica projekta in režiserka predstave Glava dol, noge gor, Katja Häkhönen. "Na Finskem, od koder prihajam, je otroško gledališče uveljavljena umetniška zvrst že kako desetletje. Ko sem prišla v Slovenijo, je ta ideja nekako prišla z menoj," pojasni animatorka lutk Katja Häkhönen.

Premierna uprizoritev konec novembra lani

Štiridesetminutno predstavo Glava dol, noge gor so premierno odigrali konec novembra 2010, priprave nanjo pa so se začele že dve leti prej. A zgodba se je na začetku nekoliko zaustavila, saj so vse tri akterke, Mateja in obe Katji vmes zakorakale v svet materinstva. In ravno to je bilo odločilnega pomena, saj kot zatrjujejo vse tri, si brez materinske izkušnje ne bi upale suvereno nastopati pred malimi gledalci.

Med gledalci več malčkov kot dojenčkov Na predstavo prihajajo večinoma starši z otroci, starejšimi od enega leta. "Zdi se, da starši raje prihajajo z otroci, ko ti že hodijo," ugotavljajo članice gledališča.

Brez posluha s strani države Država za otroško gledališče za zdaj še ni pokazala posluha. Njihovo prošnjo za sofinanciranje gledališča so na ministrstvu za kulturo in v Mestni občini Ljubljana zavrnili z argumentom, da je ciljna publika gledališča AEIOU preozka in da projekt ni dovolj umetniški ter da ima zgolj socialno in družabno funkcijo. Gledališče delno financirajo donatorji, članice pa same poskrbijo za postavljanje scene, kostume, rekvizite, pa tudi za pobiranje vstopnine.