Sobota,
20. 7. 2013,
17.08

Osveženo pred

8 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 20. 7. 2013, 17.08

8 let, 10 mesecev

"Pogumni" gredo po desetih letih iz vode

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
"Čez eno uro imam sestanek z dvema Američanoma," nam pove Nejc Šerbec, ki je po skoraj desetih letih vodenja vodnih športov presedlal na gorsko kolo.

Američani namreč postajajo vse pomembnejši gostje v Posočju. "V Kobaridu jih je v zadnjem času toliko, da ima vsaka druga vodena skupina že kakšnega Američana," pripoveduje Šerbec, ki s svojimi aktivnostmi pod imenom MTB Ventura gorsko kolesarjenje kombinira s kulinaričnimi specialitetami, zgodovinsko in kulturno ponudbo ter tako kolo spreminja v rekvizit, s katerim lahko v vseh pogledih okusimo Posočje. V samo enem tednu ima za seboj že tretjo skupino, zato so obeti tudi v prihodnje odlični. Vam manjka kondicije? "Z gorskim kolesom se zapelješ čez grebene, kjer so se pred sto leti odvijale bitke, za katere tujci ponavadi sploh ne vedo," opisuje poti, ob tem pa doda, da si stranke same določijo svoj program. On ponudi številne možnosti, stranka pa se sama odloči, kaj vse si želi izkusiti. Odloči se lahko tudi za naporen vzpon z več kot tisoč metri višinske razlike ali pa za sproščujoč družinski potep po dolini Nadiže, ki je "ena najboljših kopalnih rek v Sloveniji". Če vam manjka kondicije – Nejcu je ne –, vas "lahko peljemo na vrh tudi s kombijem, kjer sledi degustacija, potem pa se v dolino spustimo s kolesi".

Svoje ali najeto Na turo je najbolje odriniti v jutranjem času, saj so gore nepredvidljive, hkrati pa so zjutraj temperature za rekreacijo znosnejše. Za kolo ni treba posebej skrbeti – stranka lahko kolo najame, če pa ima svojega, še toliko bolje. Šerbec sicer načrtuje nakup dodatnih gorskih koles. Američani so pravi zaklad Poleg Američanov, ki so komajda začeli odkrivati ta del Evrope, se v teh koncih radi ustavijo tudi Nemci, Avstrijci in Nizozemci, pri katerih je poleg klasičnega kolesarstva izredno priljubljeno tudi gorsko kolesarjenje. Ob tem Šerbec doda, da dobro spremljajo njihovo športno kulturo, in postreže s podatkom, da se od malce več kot 80 milijonov prebivalcev Nemčije okoli 1,6 milijona ljudi aktivno ukvarja z gorskim kolesarjenjem. Športni narodi, kot so poleg Nemcev še Avstrijci in Nizozemci, ki se v dolino Soče pridejo predvsem gibat. Cene vodenih športnih tur so namreč tu precej nižje kot v njihovih domovinah, kjer lahko za isto storitev plačajo tudi dvakrat več.

Ne masovni industriji! Medtem ko se stranka med gorskim kolesarjenjem lahko spozna tudi s kulinariko Hiše Franko, za katero velja legenda, da je v njej Hemingway pisal uspešnico Zbogom orožje, in si privošči njihov znani slow food, se lahko poda tudi na še delujoče planine na Matajurju, Krnu ali Kobariškem stolu in tam okusi sir in skuto na terenu, kjer nastaja. Skupine ponavadi vodi sam, če potrebuje pomoč, pa ima v rezervi še kakšnega vodnika. "Če je v skupini do deset ljudi, jih peljem sam," pravi, saj raje dela v manjši skupini, medtem ko delo s prevelikimi skupinami po prepričanju Šerbca ne doseže želene kakovosti v odnosu med vodičem in obiskovalci. Vodeno gorsko kolesarjenje je priložnost "Cene paketov se razlikujejo glede na to, kaj vse je v njih vključeno," pove Šerbec, ki je slabih deset let vodil vodne športe. "Nekateri gremo po toliko letih iz vode," v smehu pove in dodaja, da v Posočju v zadnjih dveh letih beležijo od 30- do 40-odstotno rast v številu gorskokolesarskih gostov. Šerbec, uradni lokalni turistični vodnik, v Kobariškem muzeju 1. svetovne vojne pa vodič, ki je na tekočem z dogajanjem v dolini, opozori na pestro dogajanje tudi jeseni. Septembra bo v Tolminu prvi Soča outdoor festival. Kdo, če ne domačin, ki ima bogato znanje svojega okoliša, bi bolje prikazal še neodkrite naravne in druge lepote doline Soče, morda celo ob kozarcu vina iz kakšne okoliške vinske kleti.