Narodni park Bardia je eden najbolj nedotaknjenih kotičkov Nepala. Prostrana subtropska džungla je dom bengalskega tigra in indijskega nosoroga - le kdo ju ne bi želel videti v naravnem okolju?
V džungelskem labirintu
Tulsi, vodnik po prostranstvih narodnega parka Bardia na jugozahodu Nepala, je sivolasi možak svetlega pogleda, ki šteje komaj 50 pomladi, čeprav bi mu lahko pripisala še kakšno desetletje. Kot kratkohlačnik se je z družino preselil v regijo Terai v neposredno bližino parka, ki ga odkriva vse od takrat – z ribiško palico v roki, na slonovem hrbtu, s skupino turistov ali pa med neustrašnim raziskovanjem džungle, ki jo pozna kot lasten žep. "Tulsija bi lahko z zavezanimi očmi odpeljal nekam globoko v džunglo, pa bi našel pot nazaj," ga je pohvalil eden od vodnikov, ki sva jih tisti dan srečala med ubiranjem stez in stezic džungelskega labirinta, gosto ovitega v bujno zelenino ali tako visoko travo, da se lahko skriješ vanjo, ob reki Babai pa preglednega, odprtega.
Nosorog – dogodek v mestu Gogi
Za dobro jutro se nama je odprl pogled na "srnici" s pikčastim kožuhom, ki sta se ogledovali v zrcalu bistre vode in jo ob prvem šumu brž ucvrli. Raziskovala sva pretežno vzdolž rečnih rokavov, saj je živali najlažje opaziti na čistini ob vodi. In res se nama je nasmehnila sreča – obilna zadnjica indijskega nosoroga! Med lenobnim muljenjem rečnega rastja je spremenil smer in se pokazal še v profilu. Z razdalje 100 metrov, kolikor sva se mu uspela približati, je bil videti prav veličasten. Njegova koža, ki spominja na viteški oklep, je žarela v dopoldanskem soncu, njegov plečati hrbet pa je opravljal vlogo pristajalne steze ptičev, s katerimi živi v sožitju. Črni letalci se hranijo z zajedavci v nosorogovi koži in mu s tem pomagajo, da se znebi nadležnih "prijateljčkov".
Rastlinojedec, ki lahko tehta več kot tri tone, ima dober centimeter debelo varovalno kožo in za sesalce razmeroma majhne možgane, težke okrog pol kilograma. Kar ni v glavi, je v nogah, bo držalo tudi za orjaka z roževinastim rogom, ki pri teku kljub svoji masivnosti doseže hitrost do 40 kilometrov na uro, kar bi še vedno v dir pognalo nič hudega slutečega opazovalca, če bi se nosorog počutil ogroženega. Nosorogi imajo slabo razvit vid, njihova atributa sta sluh in voh. A veter nama je bil naklonjen, tako da naju plečatež ni niti zavohal niti zaslišal – in iz zasede ob reki sva ga lahko nemoteno občudovala, dokler ni bil njegov želodček poln kakor sodček in se je odločil odmajati nazaj v gozdne globine.
Čakajoč tigra – čakajoč Godota?
Potem pa naprej, proti razglednemu stolpu, imenovanem Tigrov stolp, saj so s tega mesta nekoč pogosto opazili bengalske tigre, a jih je glasna gradnja stolpa pregnala in odkar tu stoji razglednik, o progastih mačkah ni ne duha ne sluha. So pa na stolp pridrveli trije mladci in hiteli razlagati, da so videli sveže stopinje, sveže poležano travo in celo svežo kri plena, tiger pa se jim je izmuznil. Seveda sva se tudi midva zanosno odpravila na "lov" za tigrom. Bolj šahovski je bil ta lov, saj sva se utaborila med gosto listje na peščenem obrežju nad reko in čakala … uro, dve, tri. Čakajoč Godota? Morda na drugi dogodek v mestu Gogi?
Leto prej je Tulsi na tej nabrežini v družbi francoskega para ugledal tigrico z mladičkoma, nama pa se je prikazal le še en dolgonogi jelen, ki je graciozno prehodil peščeno čistino. Tudi opice, ki so se brezbrižno preganjale naokrog, niso kazale znakov nevarnosti. Opice in jeleni namreč spuščajo prav posebne glasove, kadar se približuje tiger. Tokrat jih je ustvarjal samo Tulsi. Danes torej tiger odpade? Kaj več od mogočnih stopinj nisva videla. Morda kdaj drugič, če bo kakšen tiger še ostal prebivalec narodnega parka Bardia. Ob zadnjem "popisu prebivalstva" so namreč našteli samo 18 odraslih bengalskih tigrov, nekoč pa jih je v Bardii živelo več kot 60. Po tej statistiki sodeč jim grozi izumrtje …
Koristne informacije
Država: Nepal
Glavno mesto: Katmandu
Uradni jezik: nepalščina
Verstvo: Prevladuje hinduizem.
Valuta: nepalska rupija (1 EUR = 104,36 NPR)
Vizum: Za državljane Slovenije je potreben, dobiti ga je mogoče ob vstopu v državo.
Kdaj na pot: Spomladi (od marca do maja) ali jeseni (od septembra do novembra).
Zdravstveno opozorilo: Za vstop v državo ni zahtevano nobeno cepljenje.