Četrtek, 9. 6. 2011, 9.39
8 let, 9 mesecev
Na dopust z majhno količino prtljage
To še posebej velja, ko potujete z letalom, saj letalske družbe omejujejo količino prtljage. Če presežete določeno težo, vas to lahko drago stane. In kako spakirati, da boste imeli s seboj vse, kar potrebujete?
Kupite novo torbo ali kovček
Če sta vaš kovček ali potovalna torba že v letih, potem je čas za nakup nove/ga. V trgovinah poiščite tak model, ki ima kolesa, saj ta omogočajo hitro gibanje po letališču, in ročko, s katero ga vlečete. Priporočljiva je tudi dodatna ključavnica.
Tudi ročno prtljago prilagodite pravilom. Na poletih z nacionalnim prevoznikom Adrio lahko na letalo vzamete en kos ročne prtljage, katere največja dovoljena masa je osem kilogramov. Seštevek vseh mer ročne prtljage ne sme presegati 118 centimetrov (na primer 55 x 40 x 23 centimetrov).
Kaj spakirati v ročno prtljago?
- potni list - denarnico, v kateri imejte tudi drobiž in kreditne kartice - vozniško dovoljenje - zdravstveno izkaznico in zavarovanja za tujino - letalsko karto - naslove, kjer boste prenočevali - zemljevid
Kaj pa zdravila?
Zdravila nosite v ročni prtljagi, saj obstaja manjša verjetnost, da jo boste izgubili, hkrati pa boste sami nanjo veliko bolj pazili kot letališki delavci. Pozorni bodite, če gre za sirupe in podobne tekočine, saj na letalih veljajo stroga pravila tudi glede tekočin.
Kako vzdrževati red v prtljagi?
Vse tekoče stvari spakirajte v plastično embalažo, saj se med poletom lahko zgodi, da zmrzne in razširi svoj volumen. S seboj vzemite plastične vrečke, s katerimi boste ločili čisto in umazano perilo. Tudi čevlje spakirajte v vrečke in jih tako ločite od čistih oblačil.
Kako se izogniti zmečkanim oblačilom?
Pakirajte natančno in počasi. Torbe ne napolnite do zadnjega kotička. Prav tako pazite, da v prtljagi ne bo ostalo preveč prostora, ker se bodo potem oblačila premetavala in še bolj pomečkala.
S seboj vzemite oblačila, ki se manj ali pa celo ne mečkajo.
Po prihodu na cilj prtljago čim prej razpakirajte. Zmečkana oblačila obesite v kopalnico, med tem ko se boste tuširali, saj bo para pomagala pri ravnanju.
Dragocene predmete, hitro pokvarljive, lomljive, občutljive na vročino ali mraz imejte v ročni prtljagi. Še najbolje pa bo, če jih pustite doma.
Prtljage nikoli ne pustite brez nadzora. Izogibajte se kovčkov in potovalnih torb priznanih in dragih blagovnih znamk, saj so preveč privlačne za nepridiprave.
Svojo prtljago zunaj in znotraj označite s svojim naslovom in s kakšno očitno stvarjo, da jo hitreje prepoznate, ko se na letališču pripelje na tekočem traku. Tako se boste izognili tudi temu, da bi kdo vašo prtljago zamenjal s svojo.
Kako spakirati malo, hkrati pa imeti vse, kar boste potrebovali?
Več kot boste potovali, prej boste odkrili, da je najboljši način potovati z majhno količino prtljage. V večini hotelov ali v mestih imajo pralnice, kjer boste umazano perilo lahko oprali, v hotelih pa so vam običajno na voljo tudi najnujnejše toaletne potrebščine. Te lahko kupite tudi v manjših embalažah, ki bodo zadostovale za ves dopust, hkrati pa zavzele malo prostora.
Spakirajte barvno usklajena oblačila, tako boste imeli na voljo več kombinacij.
Preverite vremensko napoved in ji prilagodite oblačila.
S seboj vzemite nekaj starih oblačil, ki jih lahko na poti domov vržete stran, s tem pa pridobite prostor za spominke, ki jih boste zagotovo želeli prinesti domov.