Petek,
8. 6. 2012,
12.29

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 8. 6. 2012, 12.29

8 let, 9 mesecev

Kdo še potrebuje turistične agencije?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Dostopnost informacij prek spleta je spremenila tudi načine organizacije potovanj. Te si s pomočjo tehnologije lažje in vedno pogosteje organiziramo kar sami ter brez pomoči potovalnih agencij.

Splošni trend, ki je zaznaven po svetu, kaže na povečanje individualnih potovanj pri vseh generacijah, saj je že 50 odstotkov vseh rezervacij narejenih prek spleta. Pri zavodu Turizem Ljubljana predvidevajo, da je to posledica širokih možnosti samostojne organizacije potovanja, ki jo olajšajo številni sistemi za nakupe in rezervacije prek spleta. Namesto vodenega ogledovanja atrakcij si želimo sodelovanja "Organizirani izleti izgubljajo pomen, ker ljudje namesto ogledovanja želijo sodelovanje, participacijo v okolju, kamor gredo. Bolj jih zanimajo ljudje kot pa kraji sami," eno glavnih sprememb potovanj omeni Marjan Hočevar, ki predava na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani, kjer se med drugim ukvarja s prostorsko sociologijo in študijami turizma in potovanj. Vnaprej pripravljeni paketi agencij nas ne zadovoljijo več Organiziranje potovanja v lastni zasedbi je precej olajšal splet, saj je nakup vozovnic za vlak (na primer InterRail) ali letalo pri nizkocenovnem ponudniku (Easy Jet, Ryanair, Wizz Air …) le en klik stran, kot alternativa avtoštopu pa so na voljo tudi spletne strani, kjer vozniki v zameno za delitev stroškov ponujajo prevoze na različne destinacije (prevozi.org, mojrajd.si, blablacar.com …).

"Te virtualne prakse omogočajo večjo individualnost, ljudje ne pristajajo več na neke pakete agencij," dodaja Hočevar, to pa so nam potrdili tudi na potovalni agenciji STA potovanja.

"Trend individualnih potovanj se je s študentske populacije razširil tudi na starejše. Ljudje smo se naveličali tistih že vnaprej pripravljenih potovanj v velikih skupinah. Vsi iščemo in hrepenimo po nečem večjem," je povedala njihova predstavnica Vanja Ogrinc, ki pravi, da s takšnim načinom potovanja lahko doživimo več in ga prilagajamo svojim željam, tudi potem, ko smo že na poti. Tehnologija pomaga le tistim, ki jo znajo uporabljati A vse le ni tako zelo preprosto, saj tehnologije, ki nam omogoča to individualnost na potovanjih, (še) niso usvojili vsi. Zelo neizobraženi ali starejši, ki interneta in novih tehnologij ne obvladajo, so tako obsojeni na "stare načine in na izkoriščanje posrednikov", dodaja Hočevar.

Čeprav nam je tehnologija sprotno načrtovanje potovanj precej olajšala, pa nas po drugi strani tudi omejuje, saj smo na poti pogosto v iskanju brezžičnega interneta in električnih vtičnic, kjer moramo "nahraniti" vse naprave, ki jih nosimo v nekoč minimalističnem nahrbtniku. A tudi brez tega še vedno gre.

Še vedno obstajajo tudi tisti popotniki, ki imajo s seboj na poti le telefon, s katerim objavijo kakšno fotografijo, in tudi takšni, ki se znajo povsem "izklopiti". Prav ta prenasičenost s tehnologijo se že kaže v novih trendih – Španci so svoje destinacije že začeli predstavljati kot takšne, kjer se boste znašli tudi brez pomoči pametnih telefonov.