Sreda, 7. 9. 2011, 14.12
7 let, 1 mesec
So zaročni prstani še vedno moderni?
Povprečno ljubezensko razmerje gre po neki ustaljeni, družbeno sprejemljivi in celo zaželeni poti: od prvega poljuba se razvije romanca, ki traja nekaj let, sledi zaroka in nato še poroka, ki predstavlja neko krono ljubezni. Pa je res tako? Koliko parov se danes še vedno spušča v podrobnosti in se prepusti šovu, ki ga prinese zaroka? Tradicija zaroke nekako veleva, da se moški spusti na kolena in svojo najdražjo zaprosi za roko z dragocenim prstanom. A družba se spreminja, ženske postajajo enakopravnejše moškim, denarja je vedno manj, vedno bolj pa se teži k preprostosti in predvsem praktičnosti. Zaroke niso več tako odmevne kot nekoč, partnerja se za veliki korak, ki naj bi ga predstavljala poroka, odločata skupaj.
Zaroka nima več simbolične vrednosti
V nedavni anketi smo bralce na našem portalu spraševali, koliko jim pomeni zaroka. Odgovori so potrdili našo tezo, da zaroka v današnji družbi izgublja pomembnost.
Kar 32 odstotkov vprašanih je namreč odgovorilo, da zaroka zanje nima nobene vrednosti, več kot 36 odstotkov pa se je strinjalo, da se ljudje danes poročajo brez zaroke in zaročnega prstana.
Kaj menijo zlatarji?
Tezo o zaročenem prstanu smo preverili pri dveh večjih zlatarjih, ki imata povsem drugačne izkušnje.
Da vse le ni tako črno-belo, nas je opomnil Andrej Kolar iz Zlatarne Loboda, ki nam je pojasnil, da je zaročni prstan, kot ga poznamo danes, pravzaprav del sodobnejše tradicije, ki je v zadnjih 15 letih prišla iz zahodne kulture. "Klasični" zaročni prstan smo povzeli iz filmov, tako kot ves postopek zaroke. Nekoč je bilo bolj običajno, da sta si partnerja zaročna prstana podarila drug drugemu.
Tudi vodja maloprodaje pri Zlatarni Celje Vesna Zaleznik je prepričana, da zaročni prstan ni izgubil svoje vloge in se moški še vedno odločajo za njegov nakup.
Za razliko od ameriških zlatarjev so slovenski očitno brez skrbi, saj ugotavljajo, da recesija ne vpliva na vrednost nakupa. "Moški še vedno kupujejo v okviru svojih zmožnosti," pojasnjuje Andrej Kolar. V povprečju zapravijo od 1500 do dva tisoč evrov. Ob tem poudarja, da se zaročni prstan spreminja v nek statusni simbol.
"Najbolj prodajani so še vedno klasični modeli, največkrat v beli barvi zlata z enim diamantom, se pa vsakdo odloči po svojih finančnih zmožnostih in seveda tudi okusu, tako da je lahko zaročni prstan tudi s katerimkoli drugim kamnom ali brez in tudi ni nujno, da je zlat," še doda Vesna Zaleznik.