Četrtek, 25. 8. 2011, 11.51
8 let, 7 mesecev
Ko pride čas za ločitev
Ob obljubi na poročni dan, da bosta ostala skupaj do konca življenja, nista pričakovala, da se bosta nekoč znašla v tistem brezizhodnem položaju, ko bosta začutila, da je za oba bolje, da odideta vsak svojo pot. Čeprav se nam zdi, da se pari preveč pogosto odločajo za "lažjo" pot, da vržejo puško v koruzo, podpišejo ločitvene papirje in zaživijo vsak po svoje, je včasih njihov zakon tako načet, da preprosto ni več poti nazaj. Kdaj sta partnerja tako odtujena in je dejansko najboljša rešitev prav ločitev, smo vprašali psihoterapevtko in družinsko-zakonsko terapevtko mag. Veroniko Seles, ki pravi, da na splošno takrat, ko med partnerjema ni več ljubezni in spoštovanja ter se soočata z nepremostljivimi razlikami, ki ju ovirajo pri osebni rasti. Razlogi za ločitev so lahko tudi različne odvisnosti in ne nazadnje nezvestoba enega izmed partnerjev. A to je samo površinski pogled v odnose: "Če pogledamo globlje v odnose, lahko hitro vidimo in razumemo, da nekateri odnosi najbolje delujejo ravno po principu, ki je za druge najbolj 'nor' in uničujoč, ko si na primer dve osebi v verbalnem ali fizičnem napadanju najbolj pripadata in sta v tem najbolj povezani, jima je to poznano, domače in 'varno', saj drugačnega odnosa ne poznata." "Vsak posameznik ve, kdaj in zakaj oditi. Nekateri odidejo zaradi za nekoga drugega banalne stvari, a ta banalna stvar tej osebi pomeni temelj," zaključuje Selesova.
Da bi bila ločitev manj boleča
Ločitev uvrščajo kar na drugo mesto najbolj stresnih dogodkov, takoj za smrtjo zakonca. A bolečino, ki jo predstavlja izguba drage oseba in celega življenja, povezanega z njo, je možno vsaj nekoliko omiliti.
"Če se z ločitvijo oba strinjata, je pot veliko lažja, čeprav ne lahka. Najtežje je v primeru, da nas partner sooči z željo po ločitvi in drugi na to ni pripravljen in si ločitve ne želi. V tem primeru je pomembno, da se par umiri in pogovori o tem, kaj je razlog za željo po ločitvi," razloži Selesova, ki poudari, da je v tej fazi ključnega pomena, da se partnerja pogovorita o možnostih rešitve, poskusita popraviti odnos in celo poiščeta pomoč . Toda če en partner vztraja pri ločitvi, potem nima smisla siliti in vztrajati v zakonu. Za drugega je zato najlažje, pravi Selesova, da se čim prej sprijazni s situacijo in se sooči in spoprime s procesom žalovanja ob pomoči prijateljev in po možnosti varnega terapevtskega procesa.
Za oba je potem najbolje, da skupaj najhitreje uredita vse formalnosti, povezane z ločitvijo.