Neža Mrevlje

Sobota,
28. 9. 2013,
13.10

Osveženo pred

7 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 28. 9. 2013, 13.10

7 let, 4 mesece

Umetnika na prodaj in performans s policijskim orkestrom

Neža Mrevlje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

V spremljevalnem programu trienala sodobne umetnosti v Sloveniji se v teh dneh obeta nekaj perfomansov. Med njimi bosta umetnika Simona Semenič in Mare Bulc iskala investitorja za projekte.

V Muzeju sodobne umetnosti Metelkova bosta dramaturginja Simona Semenič in režiser Mare Bulc v performansu Semenič & Bulc na prodaj, ki je del programa letošnjega trienala sodobne umetnosti v Sloveniji, danes, 28. septembra, ob 18. uri predstavila štiri svoje dramsko-režijske predloge.

Z njimi želita nagovoriti vodje umetniških institucij, producente in širšo zainteresirano javnost, ki bi bila projekte pripravljena finančno podpreti. Umetnika namreč iščeta investitorje, ki verjamejo v slovensko gledališče ter ustvarjalni potencial mlade generacije slovenskih umetnikov in umetnic. S performansom umetnika izkazujeta tudi prožni in kreativni pristop k zagotavljanju produkcijskih sredstev za ustvarjanje.

Plesalka dela igralca V nedeljo, 29. septembra, si bo med 18.00 in 19.30 na muzejski ploščadi na Metelkovi mogoče ogledati predavanje-performans in predstavitev dokumentacij z naslovom Pridite bliže.

Izhodiščna ideja performansa-predavanja je predstavitev umetnika skozi optiko drugega avtorja. Tako lahko slikar predstavlja plesalko, režiser likovno umetnico, vizualni umetnik režiserja ali plesalka dramaturginjo in podobno. Raznolikapa je lahko tudi izbira prostora predstavitve, naj bo to avla železniškega kolodvora, toaleta umetniške galerije ali nogometni stadion.

V preteklih letih je namreč pod okriljem programa performansov-predavanj v okviru festivala Performa nastalo kar nekaj takšnih enkratnih umetniških vpogledov. Nekaj tovrstnih odstiranj bo mogoče videti tudi v okviru trienala. Tako bo Nataša Živkovic delala Primoža Bezjaka, Luka Prinčič Natašo Živković, Veli Silver Luko Prinčiča, Toni Soprano Marka Batisto, Primož Bezjak Toni Soprano in Mojca Lešnik Natašo Berk.

O umetnostni instituciji in umetniškem svetu I Feel Love je naslov performansa Jasmine Cibic, ki bo na muzejski ploščadi na Metelkovi na ogled v nedeljo, 29. septembra, ob 19.30.

Performans predstavlja reartikulacijo umetničinega dela Tourist welcome (I Feel Love), ki ga je razvila v okviru svojih prostorsko specifičnih intervencij in pred leti izvedla na mednarodnem Letališču Jožeta Pučnika. V delu si je sposodila takrat novi turistični slogan Republike Slovenije (I feel Slovenia), "ki prikliče v spomin hit Donne Summer iz 80. let preteklega stoletja. Jasmina Cibic je delegirala znano disko pesem državnemu policijskemu orkestru, da jo je repetitivno izvajal; postavljen kot skulptura v letališkem terminalu, prvi točki srečanja turista in države," so o performansu zapisali ob trienalu.

Ob prenosu dela v kontekst trienala je umetnica tega tudi preoblikovala. Policijski orkester bo na zadnji dan razstave 7. trienala sodobne umetnosti v Sloveniji – U3 nastopil pred muzejem sodobne umetnosti kot parafraza dobrodošlice gledalcu, obiskovalcu, s čimer avtorica v tem okviru ne bo problematizirala meja nacionalnih držav na ravni geopolitike, temveč okvire nacionalnega umetniškega sistema. Teme, ki se posredno lahko naveže tudi na tematiziranja, ki jih Jasmina Cibic odpira skozi svoj projekt, s katerim predstavlja Slovenijo na letošnjem beneškem umetnostnem bienalu.

Prav tako lahko intervencijo umetnice beremo tudi skozi problematiziranja pomena totalizirajočih (umetnostnih) institucij in umetnostnega sveta.