Torek,
14. 5. 2013,
8.26

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 14. 5. 2013, 8.26

9 let, 2 meseca

Shanley: Dramatik se rodiš

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
"Trajalo je dolgo, lahko bi rekel celih deset let, da mi je uspelo kot dramatiku," je povedal oskarjevec John Patrick Shanley, ki je na povabilo kranjskega Prešernovega gledališča obiskal Slovenijo.

Obiskal je Bled, Ljubljano in slovensko Obalo ter se navdušil nad slovenskimi vini: "Živite v čudoviti deželi. Kljub temu da sem v preteklih dneh slišal kar nekaj kritik na račun slovenske politike, menim, da sem tu spoznal nekaj izjemnih ljudi, ki jih ne bom nikoli pozabil."

Shanley je izjemno duhovit in hiter sogovornik, vešč nastopanja in besednih dvobojev, ki so vedno začinjeni s spretnimi stavčnimi in besednimi domislicami. Pravi, da ne misli. Zato med sprehodi rad na vprašanje, o čem razmišlja, pove, da v glavi nima misli.

Ko piše, je drugače. Najde besedo in ta mu pomaga, da prek protagonista ustvari dejanje. Dejanje, ki bo osebi dalo značaj in njenemu življenju smisel.

"Nikoli nisem bil preveč ambiciozen," je povedal za Planet Siol.net: "vedel pa sem, kaj si želim doseči, in to zagotovo nista bila ne uspeh ne denar. Hotel sem postati nekdo. S svojim delom sem želel postati nekdo. Preprosta želja, ki je v času mojega odraščanja v newyorškem Bronxu tlela v srcih mnogih irskih in italijanskih staršev, ki so v petdesetih in šestdesetih skušali svoje otroke vzgojiti, da bi postali 'nekdo'. Imel sem srečo, da je imela moja mati izjemen posluh za jezik, oče pa za življenje. Dala sta mi veliko, čeprav sem to odkril pozno," je še dejal.

Dramatik, ki je šel med marince Dramatik, scenarist in režiser John Patrick Shanley, ki ima najraje, če ga imenujejo kar John, se je rodil 3. oktobra 1950 in kot najmlajši od petih otrok odraščal v irski katoliški družini, ki je živela v naselju East Tremont v Bronxu. Njegov oče, zaposlen v pakirnici mesa, je bil irski priseljenec, mati pa hči irskih priseljencev. Ulice East Tremonta so bile dom podobnih irskih in italijanskih delavskih družin. Spominja se, da se je "od svojega šestega leta naprej nenehno pretepal", četudi zagotavlja, da je pretepe sam le redko izzval. "Ljudje so me samo pogledali –in pobesneli," je pojasnil. "Mislim, da je bil razlog ta, da so lahko videli, da vidim, kakšni so v resnici." Pravi, da v bojih s pestmi ni velikokrat izgubil.

Shanley je prvih osem let formalnega izobraževanja opravil v katoliški šoli St. Anthony, ki so jo vodile sestre iz reda usmiljenk. Nato je nadaljeval v deški gimnaziji Cardinal Spellman, kjer se je upiral strogim, resnim duhovnikom, ki so poučevali v njej. V dveh letih, ki ju je preživel tam, je bil Shanley vsak teden popoldne priprt, dokler ga niso prosili, naj šolo zapusti. Namesto da bi odšel v javno gimnazijo v Bronxu, se je raje odločil za zasebno šolo v New Hampshiru, ki je bila povezana s Katoliško cerkvijo.

V šoli Thomas Moore, stran od Bronxa, je Shanley vzcvetel. Njegovi učitelji so spodbujali njegov pisateljski talent, ki se je pokazal okoli enajstega leta, in kot najstnik je napisal cele pole verzov. Ko je maturiral, se je vpisal na newyorško univerzo, vendar je študij po prvem semestru zaradi slabih ocen opustil. Prijavil se je k marincem, kjer mu je bil, nekoliko perverzno, všeč njihov način discipline, ki je spominjala na katoliško šolo. Na newyorško univerzo se je vrnil, ko je odslužil vojsko v Vietnamu, in leta 1977, ko je dopolnil sedemindvajset let, diplomiral kot najboljši v letniku.

Za Dvom nagrajen Je član Ensemble Studio Theatra. Njegov scenarij za film Mesečnica (1987) je bil nagrajen z oskarjem za najboljši izvirni scenarij in z nagrado Writers Guild of America za najboljši scenarij, pisan neposredno za film. Prepričan je, da se dramatik rodiš: "Začutil sem, da bi lahko napisal besede, ki bi v gledališču fantastično zvenele – ali bi govorile o mojem življenju ali o življenju drugih." Rad pove, da je prvi del pisanja dramskih del posvetil tematikam njega in njegove družine, drugi del pa družbi in rečem, ki jo zadevajo. Zdi se, da se zdaj vrača … k sebi. "Morda, morda, toda zbrati moram material, ki je nekje na dnu moje duše in se za ubesedenje šele oblikuje. Vsekakor ga je na pretek," se je še pošalil avtor.

Leta 2005 je za Dvom prejel Pulitzerjevo nagrado za dramatiko, nagrado Drama Desk Award in tonyja za najboljšo dramo. Dvom je vključen v knjigo The Fourth Wall fotografinje Amy Arbus, za katero je Shanley napisal tudi predgovor.

Leta 2008 je Shanley režiral filmsko različico Dvoma, v kateri so nastopili Meryl Streep, Philip Seymour Hoffman, Amy Adams in Viola Davis.

Trenutno živi in dela v Brooklynu, v New Yorku.