Petek,
23. 5. 2008,
19.34

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 23. 5. 2008, 19.34

7 let, 1 mesec

Sanje v vzhodni sobi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Literarni prvenec slovenskega izumitelja in fizika Andreja Detele bralca pelje na bogato potovanje v globine Daljnega Vzhoda.

Avtor: Andrej Detela Izdala: Cankarjeva založba Cena: 27,95 €

V dnevniških zapiskih, ki so nastajali preko elektronske pošte, poslane različnim naslovnikom, spoznavamo plati japonske, indijske in mlade avstralske kulture.

Poleg naravnih in kulturnih znamenitosti dežel, lahko sledimo predvsem avtorjevim razmišljanjem o svetu, njegovih nazorih, bistvu bitja in bivanja… Branje je zanimiva izkušnja, saj avtor ne pripoveduje zgodbe klasičnega popotnika, temveč dežele spoznava tudi preko svojega poslovnega in znanstveno-raziskovalnega sodelovanja.

Sprva odpotujemo na Japonsko, kjer je včasih težko zdržati japonski tempo, ves čas preživeti obdan z ljudmi, oddaljen od narave in tišine. Zanimanje za prepletanje zena in najsodobnejše tehnologije pisca pripelje v deželo, kjer so ljudje obsedeni z delom, kjer je možno kupiti vse, razen širine neba, šelestenja pomladnega travnika in časa, ko se ti nikamor ne mudi. Moške oceni za nezrele in otročje, ki še vedno živijo globoko v patriarhalni miselnosti, ko spola živita drug mimo drugega, ne drug z drugim.

Nasproti urejenosti, točnosti in bogastvu Japonske avtor postavi kaotično, revno Indijo, ki pa jo po nekaterih lastnostih brez težav lahko primerjamo z robotizirano Japonsko. Tudi v Indiji nisi nikoli sam, širna dežela te prisili v življenje z neskončno človeško množico, kjer si je izjemno težko izboriti samotno mesto. Poleg tega pa avtor tudi v Indiji vidi patriarhalnost kot enega najglobjih problemov. Površinski prelet Indije lahko obiskovalcu ponudi predvsem veliko umazanije, cenenih šarlatanov in občutka, da si hodeča zahodnjaška vreča denarja. Šele daljši obisk in potrpljenje popotniku lahko omogočita globji vpogled in tudi spoštovanje domačinov, ko se prepričajo, da se iskreno zanimaš za njihovo kulturo.

Iz meditativne Indije se na koncu selimo še na prostranstva dežele DownUnder, kjer promet poteka po levi, sonce vzhaja z desne proti levi in če bi uro izumili v Avstraliji, bi se urini kazalci vrteli v nasprotno smer. Na oddaljeni celini, kjer »ljudje stojijo na glavi«, živi mlada, odprta kultura, ki jo kontakti s prišleki iskreno zanimajo. Zaradi prostornosti, odprtosti in kratke preteklosti v Avstraliji še vedno obstajajo predispozicije za raj, pravi avtor. Beremo o načinu razmišljanja, življenja in smereh napredka avstralske kulture, ki se še ni in z upanjem, da se ne bo, preveč poistovetila s prekopacifiško sosedo – Ameriko.

Na skoraj petstotih straneh boste zagotovo prišli do spoznanja, ki ga je nekoč izrekel Stanislavski, da je potovanje predvsem potovanje v dušo dežele, torej tudi v svojo lastno notranjost. V Avstraliji, daleč od doma, avtor zaključuje potopis z mislijo:»Ko si najdlje od doma, moraš priti sebi najbližje – sicer bi se izgubil.« Morda dober navdih za vsa vaša nadaljnja popotovanja.