Torek, 21. 8. 2012, 13.43
9 let, 1 mesec
Irvine Welsh: Bookerjeva nagrada diskriminira Škote

Škotski pisatelj Irvine Welsh je na edinburški pisateljski konferenci izrekel nekaj ostrih kritik na račun podeljevanja prestižne knjižne nagrade booker. Ta naj bi bila imperialistično usmerjena, med dobitniki pa naj bi bili predstavniki angleškega višjega srednjega razreda in državljani nekdanjih kolonij, ki naj bi služili kot izjema, ki potrjuje pravilo, poroča Guardian.
Dejstvo, da komisija ni znala zanikati očitkov, da diskriminirajo škotske avtorje, naj bi bilo samo še dodaten znak njihove arogance in intelektualne šibkosti. Welsh, ki v svojih delih pogosto uporablja škotski dialekt, meni, da lahko vsak, ki ima osnovno znanje sociologije, vidi, da ne gre za vključujočo in nediskriminatorno podeljevanje nagrade, kot skuša trditi komisija.
Welsh je v okviru pogovora o nacionalizmu dejal, da bi bilo danes izjemno težko objaviti Trainspotting pri londonskem založniku, saj je knjižni trg zdaj veliko bolj obremenjen z globalizirano kulturo in žanri. V debati, ki se je dotaknila lokalnih prvin v literaturi, je glasgowski pisatelj Ewan Morrison dodal, da se moramo proti globalizirani kulturi danes boriti in da je protekcionizem do lokalnih kultur včasih nujen.
Ben Okri, ki je Bookerjevo nagrado prejel leta 1991 za roman The Famished Road, se s povedanim sicer ni strinjal: "Pisatelji pišemo. Kolikor dobro znamo in kolikor odkrito lahko. Če govorimo o škotskem prostoru, to 'škotskost' omejimo. Če preveč natančno definiramo, kaj je nacionalna književnost, se hitro znajdemo v krogu, kjer stalno reproduciramo nacionalne klišeje."
Edinburška mednarodna pisateljska konferenca je letos ponudila kar nekaj vročih debat, med drugim so se nekateri udeleženci v debati o razmerju med slogom in vsebino opredelili tudi do trenutne velike uspešnice avtorice E. L. James, Petdeset odtenkov sive. Pesnik Nick Laird je delo označil za "jebeno nevarno", pesnica in esejistka Kapka Kassabova pa ga je označila za "mentalno bruhanje".