Sreda,
15. 10. 2014,
13.31

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 15. 10. 2014, 13.31

9 let, 2 meseca

Dobitnik man bookerja je avstralski pisatelj Richard Flanagan

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Avstralski pisatelj Richard Flanagan je za roman The Narrow Road to the Deep North prejel priznano literarno nagrado man booker.

Flanaganu je bila pri pisanju v navdih zgodba očeta, ki je bil vojni ujetnik. "Flanagan je bil rojen, da napiše to knjigo," je na torkovi podelitvi nagrade v Londonu dejal predsednik žirije AC Grayling.

Junak Flanaganovega romana The Narrow Road to the Deep North je avstralski kirurg Dorrigo Evans, vojni ujetnik japonskega delovnega taborišča ob železnici med Tajsko in Burmo, ki so jo poimenovali tudi železnica smrti. "Vse od začetkov literarnega ustvarjanja sta dve veliki literarni temi ljubezen in vojna. In to je veličasten roman o ljubezni in vojni," je še dodal AC Grayling.

Flanagan je tretji Avstralec, ki je doslej prejel nagrado Flanagan je dejal, da je zgodba o "železnici smrti" zelo vplivala na njegovo življenje: "Kot otroka me je oče naučil japonske besede 'san bjaku san ju go'. To je bila njegova taboriščna številka, 335." Ta tema je bila zanj vselej velika skrivnost. Roman je Flanagan pisal 12 let. Vmes je sicer pisal tudi druga dela, a se je k njemu vselej vračal. Pisateljev oče je umrl ravno na dan, ko ga je zaključil.

Flanagan je tretji Avstralec, ki je doslej prejel nagrado, vredno 50.000 britanskih funtov (63.000 evrov). Pred njim je to uspelo še Thomasu Kenneallyju z romanom Schindler's Ark leta 1982 ter dvakrat Petru Careyju za deli Oscar & Lucinda (1988) in The True History of the Kelly Gang (2001).

Sram ga je, da je Avstralec Pisatelj je po prevzemu nagrade izkoristil trenutek, da je za BBC povedal, kako sram ga je, da je Avstralec. Izjava se je navezovala na avstralsko okoljevarstveno problematiko. Avstralski premier Tony Abbott je namreč pred dnevi, ob odprtju rudnika v avstralski zvezni državi Queensland, dejal, da je premog dober za človeštvo in bistven element prihodnosti gospodarstva.

"Avstralija se ponaša z izredno naravo in ne razumem, zakaj se zdi, da je naša vlada usmerjena v uničenje nečesa, kar je na svetu edinstveno," je dejal Flanagan, dolgoletni borec za ohranitev pragozda v Tasmaniji.

Leta 2010 je obiskal Slovenijo Flanagan je znan tudi slovenskim bralcem. Leta 2010 je obiskal Slovenijo kot gost festivala Fabula. V slovenščini so dostopni njegovi romani Plosk ene dlani, Neznana teroristka in Smrt rečnega vodnika.

Nagrada man booker prize je namenjena promociji kakovostne literature. Do minulega leta so jo podeljevali delom avtorjev iz Velike Britanije, Irske in dežel Commonwealtha. Od letošnjega leta se za nagrado lahko potegujejo dela avtorjev vseh narodnosti, pišočih v angleščini, katerih dela so izšla v Veliki Britaniji.

Letos med nominiranci tudi Američana Med nominiranci za man bookerja 2014 sta bila letos prvič po spremembi statuta nagrade tudi ameriška literata Joshua Ferris in Karen Joy Fowler. Poleg Flanagana pa so zanj potegovali še Howard Jacobson, Ali Smith in Neel Mukherjee.

Lani je nagrado prejela novozelandska pisateljica Eleanor Catton za roman The Luminaries. Nagrada zmagovalcu prinese tudi mednarodno prepoznavnost. Kot je zapisano na spletni strani nagrade, so roman Cattonove po prejemu nagrade v Veliki Britaniji prodali v 300.000 izvodih, še 500.000 knjig pa je bilo prodanih drugod po svetu.