Petek, 26. 6. 2015, 10.10
8 let, 9 mesecev
Ta zel, ki jo srečujete na plažah, ni le užitna, ampak prav slastna
Prvič sem ga srečala pred mnogo leti nekega dolgega poletja na Cipru. Bila je ljubezen na prvi ugriz. Bil je konzerviran v slanici, a njegov nenavadni okus me je očaral: kisel, slan, trpek, hrustljav, divji. Potem se nisva srečala nekaj let. Pravzaprav nisem niti vedela, kako mu je ime. Zame je bil vedno le tista ciprska zel v kozarčku.
Nato mi je čez nekaj let prijateljica prinesla kozarček z Lastova. Na njem je pisalo motar, petrovac in v njej je bil on, spet ves razkošen v okusu. Zdaj sem vsaj vedela, kako mu je ime v jeziku, ki je bližji našemu. Kmalu sem izvedela še, kje stanuje – na plaži. Pravzaprav sem ga poznala že od otroštva, a nisem vedela, da ga imam tako rada.
Zato si ga to poletje na plaži oglejte in ga okusite. Mogoče bo očaral tudi vas.
Motar, kot ga imenujejo na Hrvaškem, ali navadni morski koprc (latinsko Crithmum maritimum), kot mu rečemo pri nas, je ena najbolj razširjenih rastlin na skalnatih plažah. A le malo ljudi ve, da je užitna, in to prav poleti.
Navadni morski koprc je pravzaprav legendarna rastlina. V grški mitologiji sta se na postelji iz navadnega koprca ljubila Pozejdon in nimfa Dohomar. Pravzaprav naj bi navadni koprc nastal prav iz Pozejdonovega semena. To rastlino v Kralju Learu omenja tudi Shakespeare, saj je bila že od nekdaj zelo priljubljena rastlina angleških vrtov.
Sveže uporabimo kot dodatek recimo k paradižnikovi solati. Lahko ga drobno nasekljamo in zmešamo s skuto v odličen poletni namaz. Lahko ga le na hitro pokuhamo kot prilogo k ribam, lahko ga tudi zmešamo s krompirjem ali bučkami. Seveda ga lahko tudi vložimo. V tem primeru ga skuhamo v mešanici vode in alkoholnega kisa v razmerju 5 : 1, ga naložimo v kozarce, prelijemo s kisom in zapremo. Tako sredi zime lahko postane ljubimec s plaže.