Petek,
26. 6. 2015,
8.38

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 26. 6. 2015, 8.38

8 let, 9 mesecev

Parker: S svojo strogostjo sem naredil veliko škode

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Najslavnejši vinski kritik na svetu obžaluje svoje ocenjevanje burgundskih vin.

Robert Parker, najbolj slaven in najbolj vpliven vinski kritik na svetu, se je očitno omehčal. Potem ko je ocenjevanje bordojcev prepustil svojim naslednikom, je v intervju za Drink Business priznal tudi, da je nekaterim vinarjem, predvsem iz Burgundije, v svoji karieri naredil veliko škode, ker jih je nepravično strogo ocenjeval.

Kot je dejal, je v svoji 37-letni karieri ocenjevalca burgundska vina najbolj strogo ocenjeval v obdobju med letoma 1978 in 1993. Menda zato, ker je bil mlad. "Do burgundskih vin sem bil preveč agresiven," je priznal.

Neki vinar ga je celo tožil

V teh letih je Parker vsako leto en mesec preživel v Burgundiji. Nato pa je nehal zahajati v to francosko pokrajino, ker ga je eden od vinarjev tožil zaradi trditev, da ima njegovo vino v Ameriki drugačen okus kot v Franciji in da ga meša s cenejšimi vini.

Kot izgovor za nerazumevanje njegovih stališč o burgundcih je navedel tudi jezik, češ da je bila njegova francoščina preveč neposredna in premalo diplomatska, hkrati pa meni, da so ga Francozi jemali kot nasprotnika tudi zato, ker je Američan. Kot je priznal, je v Burgundiji "prelil preveč krvi in je raje odšel".

Njegovi favoriti so bili vedno bordojci A v svoj zagovor je zatrdil, da je burgundske vinogradnike le hotel spodbuditi, da bi izboljšali pridelavo. Verjetno je hotel, da bi bili bolj bordojski, saj je eden od največjih očitkov njegovemu ocenjevanju ta, da ne more izstopiti iz svojega okusa, ki mu bolj ugajajo težka bordojska vina. Zato naj bi vsa svetovna vina želel spremeniti v bordojce.

Chateau Olivier 2012 blanc

Zgodba Chateau Oliviera sega v 12. stoletje, ko je bil obdan z jarki in gozdovi. Leta 1867 ga je kupil župan Bordeauxa, Alexandre de Bethmann, in v lasti družine Bethmann je posestvo ostalo vse do danes.

Zdaj ta dvorec, obkrožen z vinogradi, spretno ohranja zgodovino posestva. Vina, ki jih pridelujejo, imajo isti čar in avtentičnost kot stene dvorca, stare skoraj tisoč let. Nedavna geološka odkritja so potrdila bogastvo in raznolikost mineralov v tleh na posestvu, ugotovili so, da imajo 11 različnih tipov prsti in tako grozdje z vsake lokacije obdelujejo ločeno. Kot pravijo, to pripomore h kakovosti vin, saj obstaja več možnosti za dobro zvrst.

Chateau Olivier blanc je vino, pridelano iz sauvignona in semillona, dveh belih sort Bordeauxa, med katerima prevladuje prvi. Vino je nežno rumene barve z rahlimi zlatimi odtenki. Na vonju je nežno, spominja na rumeno sadje, predvsem breskev, marelico, melono in grenivko. Lepo se izrazijo tudi arome vanilje, bazilike, oreščkov ter mineralne note, ki naredijo vino še privlačnejše. Vino je v ustih zelo harmonično, elegantno, z lepo kislino. Tudi v ustih so izrazite arome breskve, vanilje, oreščkov in hruške v zaključku. Ima zelo lepo mineralnost in svežino ter zelo dolg in lep zaključek.

Vino se bo odlično podalo k morski hrani, spomladanskim rižotam in testeninam s šparglji ali pa ga postrežemo ob staranem kozjem ali mehkem kravjem siru.

Sorta: sauvignon in semmilion Stopnja alkohola: 12,50 % Sladkorna stopnja: suho Cena: 38,90 evra, evino.si

Ocena: 9

Ocenjuje: Nina Čarman, eVino.si