Četrtek, 4. 6. 2015, 15.28
9 let, 1 mesec
Nov rod gurmanov išče kombinacije vina in marihuane

Američani so začeli marihuano uporabljati v kuhinji, pa tudi vinarstvu. Le še vprašanje časa je, kdaj bo na trgu vino z marihuano. Kajti če lahko v vino ali še raje peneče vino mešajo bezgove sirupe, potem lahko tudi marihuano, so ugotovili na portalu The Cannabist.
V vsaj eni ameriški vinski kleti, v denverski Infinite Monkey Theorem, že preizkušajo kombinacije kanabisa in vina. Že lani je serijo vina z marihuano napovedala pevka Melissa Etheridge, ki je zatrdila, da je odličnega okusa, a naj bi bilo ciljno namenjeno obolelim z rakom. Pevka je sicer prebolela raka in si ob tem pomagala z marihuano, tako da je zagrizena zagovornice tovrstnega zdravljenja.
Katero vino se prileže h kateremu džojntu?
Američani prav tako delujejo v smeri organiziranja posebnih večerij, na katerih bi jedi iz kanabisa postregli z vrhunskimi vini ali pa bi iskali popolno vinsko spremljavo k zeliščnim smotkam. Za zdaj sicer še ni sommelierja, ki bi bil specializiran za tovrstno kombiniranje, a vse več ljudi si to znanje nabira. Kot je priznal Paul Yanon, eden izmed ameriških sommelierjev, navdušenih nad marihuano, si vso znanje nabirajo s preizkušanjem. Izkazalo se je namreč, da veliko kombinacij marihuane in vina preprosto ne deluje.
Prizadevajo si tudi, da bi se ljudje naučili, da je pri marihuani tako kot pri vinu: vsaka ima drugačen okus. Torej sta kanabis gastronomija in vinarstvo zdaj v fazi, ko eksperimentalno iščejo najboljše pare okusov. Vprašanje je sicer, ali je ideja o vinu z marihuano le trenutna modna muha ali se bo razvila v kaj več. Do tedaj nam ne preostane drugega, kot da prisegamo na že znane kombinacije vina in hrane. Odličen bordojec in vrhunski sir, na primer, za popolno uživaško zadetost jedca ne potrebujeta marihuanskih dodatkov.
Château du Tertre 2012
Château du Tertre ali Le Tertre je vinska klet v Margauxu, eni najboljših regij v Bordeauxu. Stoji na Tertre, kar je francosko ime za "breg" ali "vzpetino", po kateri je vino dobilo svoje ime. Pred drugo svetovno vojno je imela posest visok ugled, pozneje pa je ta začel upadati. Leta 1961 je posestvo kupil Philippe Gasqueton, popolnoma obnovil klet in vinograde ter pridobil podporo belgijskih poslovnih partnerjev, ki so kleti pomagali pri hitrejši rasti in prodaji v tujino. Po Gasquetonovi smrti leta 1995 je njegova vdova prodala premoženje sosedoma Ericu in Louise Albada Jelgersma, ki še vedno vodita klet.
Du Tertre je rdeča zvrst, ki temelji na cabernet sauvignonu, tega pa lepo dopolnijo merlot, cabernet franc in kanček petit verdota. Je globoko rubinaste barve s kompleksnimi aromami, med katerimi prevladuje temnordeče sadje, ob njem pa zaznamo rahlo pikantnost, črni ribez, češnjo, cedro in čokolado v ozadju. V ustih je vino zelo elegantno, polno in harmonično. Ima lepe, svilnate tanine, najbolj pa nas navdušita izjemna mineralnost in sadnost, ki kar traja. Ima zelo dolg in lep zaključek.
Ponudimo ga lahko k pestremu izboru mesnih jedi, kot so divjačina in rdeče meso v vseh oblikah, odlično pa bo tudi v kombinaciji z zrelim, rahlo pikantnim sirom.
Sorta: zvrst cabernet sauvignona, merlota, cabernet franca in petit verdota Stopnja alkohola: 13,00% Sladkorna stopnja: suho Cena: 39,90 evra
Ocena: 9,5
Ocenjuje: Nina Čarman, eVino.si