Četrtek,
25. 10. 2012,
13.57

Osveženo pred

9 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

ocenili smo

Četrtek, 25. 10. 2012, 13.57

9 let, 5 mesecev

Kozarec rdečega za zdravje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V Talmudu je zapisano: "Kadar primanjkuje vina, so potrebni zdravniki."

Vino je v starem svetu veljalo za eno bolj razširjenih zdravil. Njegova uporaba je bila raznovrstna: Hipokrat ga je pripisoval v primeru diareje in za lajšanje porodnih bolečin, njegov rimski kolega Galen pa je z njim pral iz bojnih ran izpadla čreva gladiatorjev, preden jih je potisnil nazaj v borčevo telo. Pravzaprav je v zgodovini do 20. stoletja veljalo, da je vino zdravilo. Če ne drugače, so ga uporabljali za dezinfekcijo vode ali pa kar namesto vode, ki je bila v preteklosti pogosto vir bolezni.

Zdaj vemo, da je alkohol škodljiv. Toda v zmernih količinah ga še vedno priporočajo. Predvsem rdeče vino. Pomagalo naj bi pri vseh vrstah tegob: od težav s spanjem in demence do raka na dojkah, prostate ali pljuč. Za težave s spanjem na primer priporočajo cabernet sauvignon ali merlot, ker vsebujeta veliko melatonina, ki uravnava notranjo uro.

Ena izmed sestavin, ki jo vsebuje vino in ji pripisujejo zdravilne učinke, je resveratrol, ki se nahaja v rdeči lupini. Zato naj bi bilo rdeče vino bolj zdravo od belega. Še bolj podrobno: modri pinot ima najvišjo stopnjo resveratrola, še posebej če raste v zmerni klimi, na primer v Burgundiji. In čemu naj bi služila ta čudežna sestavina, ki je močan antioksidant? Od zmanjševanja možnosti srčne bolezni do pospeševanja presnove in višanja dobrega holesterola, celo staranje upočasnjuje. Če želite v telo vnesti kar največ resveratrola, morate vino srkati počasi, saj se sicer večina te sestavine izgubi v jetrih.

Prav resveratrol je kriv tudi za tako imenovan francoski paradoks. V devetdesetih letih 20. stoletja so francoski znanstveniki odkrili, da Francozi kljub precej mastni hrani, ki jo zaužijejo, manj obolevajo za srčnimi boleznimi. To so pripisali pitju rdečega vina. Ko so novico objavili ameriški mediji, se je poraba rdečega vina takoj zvišala za skoraj polovico, oglaševalci pa so vino začeli prodajati kot zdravo živilo. Šele desetletje pozneje so z novo študijo ovrgli to trditev, češ da je raven resveratrola v vinu premajhna, da bi lahko dejansko vplivala na zdravje. A kar je enkrat izrečeno, v medijih obvelja: rdeče vino od takrat velja za zdravilno. Celo tako zdravilno, da z njim lahko hujšamo. Avtor priljubljene diete South Beach priporoča pitje rdečega vina ob obroku, ker naj bi to zmanjševalo apetit. Za zmanjšano tvorjenje maščobnih celic pa naj bi bila kriva sestavina piceatanol, ki jo je največ v merlotu.

Raziskavam o zdravilnih učinkih rdečega vina lahko verjamete ali ne. Kozarec rdečega za dobro kri res ne more škoditi. A le še opozorilo: za zmerno pitje velja kozarec vina na dan za ženske in dva za moške. Na zdravje!