Na obisku v Sloveniji se je mudil Heinz Velich, ki ga je revija Falstaff razglasila za avstrijskega vinarja letošnjega leta.
Heinz Velich svoja vina prideluje v avstrijski zvezni deželi Gradiščanski, ob meji z Madžarsko. Gradiščanska sicer slovi predvsem po rdečih in sladkih vinih, Heinz pa se je usmeril izključno v bela, tako sladka kot suha vina. Kot pravi, ima območje, kjer so njegovi vinogradi, specifično mikroklimo in prst, ki tem vinom izjemno ustrezata. Ti kraji imajo idealne pogoje za nastanek botritisa, plemenite plesni, ki grozdne jagode izsuši in v njih skoncentrira sladkor in arome. Ni presenečenje, da je njegov sosed sloviti Kracher, katerega sladka vina so med najboljšimi na svetu.
"Delam z naravo, ne proti njej"
Tudi Heinzova sladka vina so izjemna, še več hvale pa pobira s chardonnayi, ki so po mnenju poznavalcev med najboljšimi chardonnayi na svetu zunaj Burgundije. Letno napolni od 60.000 do 80.000 steklenic, kar tri četrtine svoje proizvodnje pa izvozi v tujino. Njegova filozofija v vinogradih in kleti je delati "z naravo, ne proti njej". Drugače pri njegovem načinu pridelave niti ne gre, saj vina na drožeh ležijo zelo dolgo – suha okoli dve leti, sladka pa od štiri do šest – to pa pomeni, da mora biti grozdje izjemno kakovostno in zdravo.
Polna, netipična avstrijska bela vina
Na predstavitveni večerji v Gostilni pri Danilu je predstavil izbor šestih vin. Začel je s svežim laškim rizlingom 2011, ki je pospremil pozdravčke iz kuhinje, zloženko iz gosjih jeter pa je pospremil s sladkim muškatom otonelom. Ob rižoti z lisičkami, telečjimi ledvičkami in peteršiljevo omako nam je predstavil chardonnay iz vinogradov Darscho v dveh različicah – letnik 2009 in njegovega deset let starejšega brata, ob katerem se je zbrano omizje strinjalo, da je navkljub svoji starosti še vedno izjemno živo vino.
Glavno jed z morskim navdihom je pospremil Heinzov zvezdnik, chardonnay Tiglat, ki mu je tudi prislužil mednarodno slavo. Gre za chardonnay iz njegovih najstarejših vinogradov, zasajenih leta 1959, in je po Heinzovih besedah popoln izraz krajev, od koder prihaja. Poudaril je še, da ni klasičen avstrijski vinar s svežimi belimi vini, ampak so mu bolj pri srcu polna, bogata vina, ki zorijo v hrastovih sodih.
Sladka vina, tekoče zlato
Večer je ob sladicah zaključil jagodni izbor Seewinkel, sladka zvrst chardonnaya, sämlinga in laškega rizlinga, ki ga imenujejo tudi "tekoče zlato". Pa ne le zaradi njegovih lastnosti, sladka vina so luksuz tudi za vinarja. "Sladko vino ni vino za posel, z njim ne moreš zaslužiti," je dejal Heinz. Hektar vinograda da nekaj sto litrov sladkega vina, pri suhih vinih pa je izplen več tisoč litrov na hektar. A če imaš v svojih vinogradih tako idealne pogoje za sladka vina, bi bil greh, če bi se jim odpovedal.