Četrtek, 29. 9. 2011, 9.25
9 let, 2 meseca
Umrl je Lojze Slak

Lojze Slak se je rodil 23. julija 1932 v vasi Jordankal blizu Mirne Peči na Dolenjskem. Svojo mladost je v glavnem preživel pri stari mami na Malem Kalu, kajti Slakova družina je štela deset otrok in mali Lojzek je moral zaradi mamine bolezni od doma, še preden je dopolnil prvo leto življenja. Na Malem Kalu ga je stric Ludvik spoznal s harmoniko in mali Lojzek je znal še pred odhodom v šolo na harmoniko zaigrati že ducat pesmi. S petnajstimi leti je Lojze že kot samostojni godec prvič igral na "ohceti" in težko bi bilo prešteti, koliko jih je bilo vseh skupaj, prav gotovo več sto, zanje pa je vedno govoril, da so bile najboljša šola. Prelomno leto v njegovi karieri je bilo 1957, ko je prvič nastopil kot samostojni harmonikar na javni radijski oddaji Pokaži, kaj znaš! in takoj očaral tako strokovno javnost kot radijsko občinstvo. Leta 1959 je nastal Ansambel bratov Slak, v kvartetu je brat Tone igral trobento, Matija klarinet, Stane bas, Lojze pa harmoniko. V takšni zasedbi so bratje igrali dobra tri leta.
Lojze Slak se je po ukinitvi Ansambla bratov Slak napotil v Ljubljano in si tam poiskal delo, s katerim se je lahko preživljal. Med drugim je bil tudi voznik pri podjetju Petrol. Izučil se je za tapetnika in se zaposlil v tedanji tovarni Pohištva, ki se je pozneje imenovala Hoja. Ob prizadevnem in uspešnem delu je napredoval vse od poklicnega delavca do komercialista v podjetju in s tega delovnega mesta odšel tudi v zasluženi pokoj.
Med njegove najbolj znane skladbe, ki so tudi ponarodele štejemo:Kadar pa mim' hiš'ce grem, Svatje že vriskajo, Raj pod Triglavom, Srečno, mlada Slovenija, Mama in Čebelar. Pesmi so izšle na več kot 100 zvočnih posnetkih, je moč prebrati v Velikem slovenskem biografskem leksikonu.