Petek, 7. 1. 2011, 10.00
7 let, 9 mesecev
Robert De Niro bo vodil žirijo v Cannesu

Robert De Niro je počaščen, ker so mu podelili tako veličastno, a odgovorno nalogo, saj je to eden najstarejših in najboljših filmskih festivalov na svetu. Soustanovitelj festivala Tribeca, 67-letni De Niro, se bo skupaj z devetčlansko žirijo odločal o letošnjem dobitniku zlate palme.
Kot ustanovitelj dveh festivalov, newyorškega Tribeca festivala in katarskega Doha Tribeca festivala, je dejal, da zelo ceni odgovorno nalogo – iz bogate festivalske bere izločiti filme, ki bodo v svetu predstavljali filmsko produkcijo na najvišji kakovostni ravni. "Takšne vrste festivali povezujejo mednarodno filmsko skupnost in imajo dolgotrajen kulturni vpliv," je še povedal 67-letni igralec, ki bo na letošnji podelitvi zlatih globusov dobil nagrado za življenjsko delo Cecil DeMille.
DeNiro, ki je leta 1975 dobil oskarja za stransko vlogo v drugem Botru, leta 1981 pa oskarja za najboljšo glavno vlogo v Besnečem biku, je v Cannesu že osemkrat predstavljal svoje filme. Leta 1976 je film Taksist režiserja Martina Scorseseja prejel zlato palmo, prav tako deset let kasneje Misijon, ki ga je režiral Roland Joffe.
Lani je žiriji predsedoval ameriški režiser Tim Burton, zlato palmo pa je dobil film Stric Boonmee se spominja tajskega režiserja Apichatponga Weerasethakula.
Mednarodna žirija podeli sedem nagrad
Mednarodni filmski festival v Cannesu, ki so ga ustanovili že leta 1939, velja za najpomembnejši in najbolj znani filmski festival na svetu. Uvršča se v t. i. skupino A-festivalov, kjer so tudi filmski festivali v Berlinu, Benetkah, Locarnu in Karlovyh Varyh. Filme, ki se potegujejo za zlato palmo, določi odbor režiserjev, film pa mora zadostiti določenim pogojem – posnet mora biti v zadnjih 12 mesecih, ne sme biti prikazan nikjer drugod kot v režiserjevi državi, ne sme biti prikazan na nobenem drugem mednarodnem filmskem festivalu in ne sme biti prikazan na internetu. Mednarodna žirija tako podeli zlato palmo, veliko nagrado, nagrado za najboljšega režiserja, nagrado žirije, nagrado za najboljši scenarij, nagrado za najboljšo igralko in nagrado za najboljšega igralca.
Zlata palma iz 24-karatnega zlata
Zlato palmo so prvič podelili leta 1955, in sicer ameriškemu filmu Marty režiserja Delberta Manna. Do takrat se je najpomembnejša nagrada imenovala velika nagrada mednarodnega filmskega festivala (Grand Prix du Festival International du Film). Nagrado lahko prejmeta tudi dva filma hkrati, kar se je nazadnje zgodilo leta 1997, ko sta zlato palmo prejela iranski film Okus češnje režiserja Abbasa Kiorastamija in japonski film Jegulja režiserja Shoheija Imamure.
Kipec zlate palme se je z leti spreminjal, nazadnje ga je posodobila Caroline Scheufele – Gruosi, predsednica uprave Choparda. Nagrada je zdaj iz 24-karatnega ročno odlitega zlata, pritrjenega na kos kristala. Podeljujejo jo v šatulji iz modrega maroškega usnja.