Četrtek,
29. 9. 2011,
10.24

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 29. 9. 2011, 10.24

9 let, 2 meseca

Odzivi znanih Slovencev na smrt Lojzeta Slaka

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Na smrt glasbene legende Lojzeta Slaka so se že odzvali mnogi znani Slovenci.

Alen Steržaj iz skupine Big Foot Mama je z nami delil naslednje misli: "On je bil poleg Avsenika definitivno steber slovenske narodno-zabavne glasbe. Pustil je velik pečat s tem nekoliko bolj melanholičnim, dolenjskim, ampak še vedno veseljaškim stilom. Naše sodelovanje z njim nam je predstavljalo velik izziv, saj je od nekdaj veljalo, da sta rock in narodno-zabavna glasba nezdružljiva. Mi smo čutili, da je mogoče čas, da se nekaj premakne v tej smeri, da te predsodki padejo. Začelo se je bolj za šalo kot za res, vendar je Lojze takoj privolil v sodelovanje. Nastali sta dve krasni skladbi Neki sladkega in Pomlad, ki ju je uvrstil na njegovo zadnjo ploščo Dragi prijatelji. Igral je do zadnjega; to je tisto, kar mi imenujemo 'rock and roll'." Dober poznavalec slovenske narodno-zabavne glasbene scene Boris Kopitar je ob smrti povedal naslednje: "Zelo sem vesel, da sem se še kot sorazmerno mlad fant srečal z Lojzetom Slakom in da sva bila od takrat naprej prijatelja tako po glasbeni kot osebni plati. Ponosen sem, da sva bila skupaj na njegovem nastopu, ki je bil lani pred novim letom v Cankarjem domu, kjer smo skupaj s Slaki zaigrali Čebelarja. To je bil njegov zadnji javni nastop. Vesel sem tudi, da sem imel z njim na martinovo lani zadnji intervju v oddaji Glasbeni spomini. Po novem letu, ko je Lojze odšel v bolnišnico, sem, tako kot vsi, ki smo imeli radi njega in njegovo glasbo, upal, da bo še kdaj zaigral na harmoniko, vendar je bilo to po treh težkih operacijah čedalje težje verjeti. Ko se je njegovo zdravstveno stanje v zadnjem mesecu drastično poslabšalo, smo vsi upali, da bo vsaj še dolgo z nami, kar se žal ni uresničilo. Tako ženi kot otrokom in celotni družini izrekam res globoko sožalje. Šele zdaj, ko smo izvedeli to novico, vsi skupaj vidimo, kako veliko ime se je poslovilo. Sam lahko potrdim, da je bil Lojze Slak med najbolj odprtimi muzikanti, kar zadeva glasbe. Nastop z Big Foot Mamo in mnogo zabavnimi skupinami dajejo vedeti, da je Lojze sprejemal tudi druge zvrsti glasbe. Ponosen sem, da mi je bilo dano živeti v času, ko sem bil lahko prijatelj z Lojzetom Slakom." Nuša Derenda nam je iz Srbije, kjer trenutno nastopa, podala svoje misli ob Lojzetovi smrti: "On je legenda narodno-zabavne glasbe in zelo sem ga cenila in ga še vedno cenim. Mislim, da bo njegova glasba ostala v srcih Slovencev. Sploh zadnja leta njegovo glasbo poslušajo tudi mlajši – predvsem skladbe Po dekle in Čebelar, ki je zadnje čase precej priljubljena. Lojze me je tudi povabil na njegov koncert ob praznovanju 70. obletnice v Tivoliju, kjer sem zapela priredbo Glas harmonike, in na povabilo sem se z veseljem odzvala. Meni je zelo žal, bila sem kar pretresena, ko sem to slišala, čeprav sem vedela, da je zadnje čase bolehal. Dolgo je vztrajal in verjamem, da je ravno ta vztrajnost poskrbela, da bodo njegove skladbe živele še dolgo."

Svojo izkušnjo z Lojzetom Slakom nam je zaupal tudi Franci Kek: "'Pa misliš, da bo to mladina sprejela? Ne vem, če sem primeren,' so bili stavki, s katerimi se je Lojze Slak dve leti branil nagovarjanj, da bi se kot presenečenje z eno pesmijo pojavil na odru Rock Otočca. Ni se zavedal svoje veličine. Ni vedel, katere pesmi odmevajo med bloki študentskega naselja. Leta 2005 je dejal: 'Pa naj bo, če ti to res toliko pomeni.' Tisti večer je bil teren za odrom še bolj razmočen kot ponavadi, tako da sem ga 'na štuparamo' prinesel do odra. Ob prvih taktih pesmi V dolini tihi je bilo šest tisoč mladih povprečno 60 let mlajših od njega, skupaj z njim – eno. Bil je vidno ganjen. 'A lahko še eno?' je vprašal. 'Ponovimo čez deset let,' je bil dogovor. Bil je in ostaja del narodovega bogastva. Za vedno, ne le za deset let.

Svoje prve misli je za Planet Siol.net strnil Jože Potrebuješ: "Lojze Slak je oseba, ki je bil nedvomno del slovenskega DNK-ja zadnjih stotih let. Njegova glasba je bila prisotna na vsakem dogodku v Sloveniji, kjer so prisotna pristna čustva - poroke ali kakšen drug dogodek, predvsem pa tam, kjer so se ljudje veselili. Zase moram reči, da sem si štel v veliko čast in veselje, da sem bil lahko njegov prijatelj. Sedaj vam lahko že povem, da me je dva tedna nazaj prosil, če bi bil jaz ta, ki bi delal koncert ob njegovi 80. Letnici. Ko sem bil zadnjič pri njemu, dobre tri tedne nazaj, mi je bilo kar težko se z njim pogovarjati o tem, kaj bo čez eno leto. Še tri tedne nazaj je imel trdno prepričanje, da bo slej ko prej na odru stal; bila sva dogovrjena celo za oddajo Na zdravje. Meni je zelo hudo, da se je to zgodilo. V resnici ta človek v slovenskem narodu ne bo nikoli umrl. Njegove skladbe so del slovenskega DNK-ja. Tako je in si štejem v čast in ponos, da sem bil njegov prijatelj."

Pevka Alenka Gotar: "Gospod Lojze Slak, počivajte v miru, hvala za glasbo, ki ste nam jo dali, za vse, kar ste dali svojemu narodu, za veliko srčnost, s katero ste neizbrisno zaznamovali Slovenijo. Večno Vam bomo hvaležni!"

Glasbenik Marijan Novina je svoje misli sporočil preko Facebooka, kjer je zapisal: "Naj počiva v miru, Veliki mož. Tvoja glasba pa bo živela, kot od mnogih, ki jih več ni."

Radijski voditelj Gregor Bolčina preko Twitterja: "Izgubili smo še eno legendo. Lojze Slak, počivaj v miru …"

Tudi reper Trkaj je na svojem Facebook profilu izrazil spoštovanje in dodal Lojzetovo skladbo V dolini tihi: "Lojze, hvala za vse! Počivaj v miru."