Sreda,
5. 9. 2012,
8.59

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 5. 9. 2012, 8.59

9 let, 1 mesec

Brutalen južnokorejski film pretresa Benetke

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Pieta, novi film iz Južne Koreje, je tako nasilen, da ga je težko gledati, ampak zgodba o brezsrčnem izterjevalcu in ženski, ki trdi, da je njegova mama, se spremeni v triler in ljubezensko zgodbo.

Kang-do je visok, brezizrazen izterjevalec denarja, ki terorizira obubožane delavce, ki živijo skromno življenje v barakarskem naselju v Seulu.

Film je posnet v bednem barakarskem naselju v senci bleščečega središča. Režiser Kim želi s filmom najti širše pojasnilo za pohlep in pomanjkljivosti finančnega sistema, družba kot celota pa mora prevzeti nekaj krivde za takšno stanje.

"Ta film je še posebej posvečen človeštvu in našim težkim razmeram v skrajni kapitalistični krizi," je režiser Kim povedal novinarjem po novinarskem ogledu Pieta in pred sprehodom po rdeči preprogi.

Šokantni prizori Dolžniki, ki ne morejo plačati astronomskim stroškov obresti, te drago plačajo s svojimi rokami. Kang-do jim namreč s pomočjo strojev ude raztrga na koščke, da potem lahko pobere njihova zavarovanja.

Nekateri od teh invalidov prosjačijo na ulicah, drugi živijo naprej svoje življenje. Eden od njih tako obupno potrebuje denar za svojega nerojenega otroka, da izterjevalcu ponudi obe roki.

Krutost se konča, ko se nenadoma pojavi Mi-sun, ki trdi, da je izterjevalčeva mati, ki ga je zapustila ob rojstvu.

Sprva ne more sprejeti njenih ljubečih pogledov in prijaznih kretenj, zato jo postavi na skrajno kruto preizkušnjo. A mati se vrne, postopoma pridobi njegovo naklonjenost in ga prepriča, da je njena zgodba resnična.

Kim, favorit najstarejšega evropskega filmskega festivala, je navdih dobil v zahodni umetnosti. Navdihnil ga je namreč portret Marije, ki pestuje mrtvega Kristusa.

"Dvakrat sem obiskal Vatikan in videl Michelangelovo umetnino. V mislih imam objem Marije in njenega sina. Podobo sem več let hranil v svojih mislih, podobo, kako bi objel celotno človeštvo, trpljenje in bolečine, ki so del našega življenja."

Ocene filma so na splošno zelo pozitivne, a opozarjajo na nasilje, ki vam lahko, če nanj niste pripravljeni, obrne želodec in vas pretrese.

Film je resen kandidat za glavno nagrado festivala in tako ga bo mogoče videti tudi v kakšnem zahodnem kinu.