Torek,
21. 6. 2011,
8.21

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 21. 6. 2011, 8.21

9 let, 2 meseca

Pet načinov razstrupitve doma

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Kanadski strokovnjaki za zdravje in okolje so izdali seznam petih običajnih virov strupov, ki so povezani s tveganjem zdravja otrok.

S tveganji se po mnenju kanadskih strokovnjakov za zdravje in okolje (CPCHE) spopadajo predvsem bodoči in novopečeni starši, saj je za njih vloga starševstva nekaj povsem novega. Direktorica CPCHE Erica Phipps je izpostavila pet običajnih virov strupov, ki so jih raziskovalci povezali s strupenimi kemikalijami, ki jih je mogoče najti v domovih in njihovi okolici ter so povezani s tveganjem zdravja otrok. Ob tem je podala tudi rešitve, kako otroke zaščititi pred motnjami učenja in vedenja, pred napadi astme, rakom in nekaterimi prirojenimi napakami. Prah

Prah, ki se zadržuje v domovih, naj bi bil eden od glavnih virov izpostavljenosti otrok strupenim delcem. Količino prahu lahko nadzorujemo s tedenskim sesanjem ter pomivanjem tal in brisanjem prahu z mokro krpo. Strokovnjaki pri manjših otrocih, ki se še plazijo, priporočajo brisanje in sesanje prahu vsaka dva tedna, izogibati pa se moramo suhemu brisanju prahu, saj ga ponovno dvignemo v prostor. Po stanovanju naj ne bi hodili v čevljih, saj tako povečamo prisotnost umazanije in kemikalij. Raven prahu pa lahko zmanjšamo tudi z rednim pospravljanjem igrač v zaprte prostore, kot so predali ali omare.

Uporaba naravnih čistil Kemična čistila zamenjajte z naravnimi čistili. Sodo bikarbono lahko uporabite za čiščenje korita in kadi, kis, zmešan z vodo, pa za čiščenje oken in tal. Izogibajte se osvežilcem zraka in dišečim detergentom.

Prenova doma Dokler se prah in strupeni hlapi barve, tesnila in lepila ne razdišijo in poležejo, naj se nosečnice in otroci zadržujejo čim dlje od dela doma, ki ga prenavljate, saj pri otrocih povzročajo nevrološke poškodbe. Območje prenove od preostalega dela hiše ločite s plastično folijo in lepilnim trakom. V delovnih prostorih pa zaprite tudi ogrevanje in prezračevanje. Če pleskate, se odločite za sicer nekoliko dražje, a manj strupene izdelke.

Plastiko izbirajte pametno

Plastične posode ali plastičnega ovoja, tudi če tako piše na embalaži, nikoli ne dajemo v pečico ali mikrovalovko, saj se lahko škodljive kemikalije iz plastike "prenesejo" na hrano. Za shranjevanje hrane posezite raje po steklenih ali keramičnih posodah. Strokovnjaki tudi svetujejo, naj starši otrokom ne kupujejo igrač za grizenje in kopanje, slinčkov, zaves za prho in podobnih predmetov, ki vsebujejo PVC, saj naj bi negativno vplivali na zdravje.

Pravilna izbira hrane Ribe, kot so šarenka, sled in divji losos, vsebujejo nekatere snovi, ki negativno vplivajo na delovanje možganov.