Četrtek, 14. 10. 2010, 8.23
9 let
Čiščenje in vzdrževanje perzijske preproge

Kdaj je preproga umazana?
Če bi vzeli v roke mikroskop, potem vedno, sicer pa se o njeni (ne)čistoči lahko prepričate na več načinov. Najbolj preprosto je prijeti preprogo za vogal in rahlo brcniti vanjo, nato pa po količini prahu v zraku oceniti, kako nujno je potrebna čiščenja. Če se kar kadi, veste, da morate v čistilnico, vendar vzemite v zakup, da je nekaj prahu na njej pač vedno prisotno. Tudi če po preprogi nekajkrat podrgnete z roko in ostane črna, je to več kot odlično znamenje, da je čas za čiščenje. Razumljivo je, da je bolj umazana, če je na takšnem mestu, da po njej hodi veliko ljudi.
- Vrtenje: Če hočete svoji preprogi najboljše, si na pol leta vzemite nekaj minut in jo zasukajte za 180 stopinj. Tako vrtenje preprečuje, da bi postala lisasta in neenakomerno obledela. Ni priporočljivo, da je izpostavljena direktnemu soncu, ker tako hitreje bledi, čeprav so moderna okna že zaščitena proti UV-žarkom – če nimate modernih oken, spustite rolete. - Madeži, kakci, urin: nič od tega ne paše na preprogo, ampak vsi vemo, da se zgodijo zelo hitro. Karkoli polijete po svoji dragoceni preprogi, poskusite čim hitreje popivnati. Nekatere stvari je bolje pustiti, da se posušijo (čokolada), in jih potem narahlo spraskati dol, nikoli pa na madeže ne zlivajte agresivnih čistil, ki jih prodajajo na vsakem koraku, uporabljajte le vodo in sodo bikarbono. Enako velja pri urinu – le voda, soda in izpiranje. Če se tovrstna packarija ponavlja, boste preprogo pač morali prepustiti strokovnjakom, naj to le ne bo kemično čiščenje, ki ji samo škoduje, kemično pa jo tako in tako očistijo le po površini, medtem ko prava umazanija ostane v preprogi, med njenimi čudovitimi vozlički in vzorci.
Če boste za svojo perzijsko preprogo skrbeli pravilno, vam bo s sijajem, mehkobo in lepoto hvaležno in skoraj v nedogled vračala. In samo na takih se da poleteti …