Petek, 30. 1. 2009, 15.57
9 let, 2 meseca
Swoboda razočaran zaradi zapleta v DZ z ratifikacijo vstopa Hrvaške v Nato

Dodal je, da zanj obstajajo "mednarodnopravni instrumenti, ki ga urejajo". Med obiskom v Zagrebu je izrazil tudi razočaranje, ker državni zbor ni ratificiral protokola o vstopu Hrvaške v Nato. Swoboda je po srečanju s hrvaškim premieromm Ivom Sanaderjem ocenil, da bosta prihodnja dva tedna "kritična" za hrvaška pristopna pogajanja z EU, če si želi doseči cilj sklenitve tehničnega dela pogajanj do konca leta, ter izrazil upanje da bosta Ljubljana in Zagreb našla smernice, ki ju bodo pripeljale do rešitve.
Vsi smo razočarani, ker Slovenija v četrtek ni ratificirala protokola o pristopu Hrvaške k Severnoatlantski pogodbi, je izjavil Swoboda. Izrazil je upanje, da gre predvsem za tehnični problem, ki bo kmalu urejen s pozitivnim glasovanjem v slovenskem parlamentu. "Pričakujem, da bo slovenski parlament na dnevni red čim prej vnovič uvrstil glasovanje o hrvaškem protokolu in da bo proces potrditve hrvaškega in albanskega protokola o vstopu v Nato sklenjen," je dejal Sanader. Dodal je, da je obisk Swobode še pomembnejši, kot so bili prejšnji, tudi zaradi stanja, ki se je dodatno zapletlo, ko državni zbor ni potrdil omenjena protokola.
Pojasnil je, da se je o srečanju potrebno dogovoriti po uradni poti ter da je pred srečanjem potrebno dobro pripraviti njegovo vsebino. "Premier ob tem meri na deblokado hrvaških pogajanj," so ocenili na spletni strani Večernjega lista: "Z drugimi besedami je stališče Sanaderja, da srečanje s Pahorjem ne bo možno, preden Slovenija ne bo pripravljena odstopiti od blokiranja Hrvaške."
Swoboda se je pred srečanjem s Sanadarjem srečal tudi s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem, s katerim sta se strinjala, da je odprta dvostranska vprašanja med Hrvaško in Slovenijo potrebno reševati v evropskem duhu in da je za začetek potrebno obnoviti neposredno komunikacijo.
Mesić: Vpletla so se slovenska notranja vprašanja
Hrvaški predsednik Stipe Mesić je na Reki dejal, da so se v postopek ratifikacije protokola o vstopu Albanije in Hrvaške v zvezo Nato vpletla slovenska "notranja vprašanja". "Težave z njihovim proračunom so se prepletle z vstopom Hrvaške v Nato", je dejal Mesić, ki se je udeležil proslave 65. obletnice 11. korpusa Narodnoosvobodilne vojske na Reki. Izrazil je upanje, da bo slovenski parlament na prihodnji seji sprejel "vse tisto, kar Hrvaška pričakuje, to je da svoje probleme ureja demokratično, ne da bi motila evroatlantske povezave".