Martin Pavčnik

Sreda,
5. 9. 2012,
12.00

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 5. 9. 2012, 12.00

9 let, 3 mesece

Slovenska smučarska enklava v Rusiji

Martin Pavčnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Ruska smučarska reprezentanca se je v zadnjih letih preoblikovala v pravo zatočišče slovenskih trenerjev, serviserjev, strokovnjakov za kondicijsko pripravo ...

Slovenski smučarski strokovnjaki, povečini trenerji in serviserji, so v preteklih letih in desetletjih pogosto sooblikovali številne smučarske uspehe v tujini. Na tak ali drugačen način so imeli vsaj delen slovenski prizvok uspehi Anite Wachter, Anje Pärson, Janice Kostelić, Bodeja Millerja, Rudija Nierlicha, Tanje Poutiainen, Lasseja Kjusa … Tudi dandanes so Slovenci razpršeni po številnih reprezentancah, a tako množične selitve, kakršni smo priča v primeru slovenske postojanke v Rusiji, doslej še ni bilo. V različnih vlogah namreč v Rusiji deluje kar sedemnajst Slovencev, večinoma v ozadju, torej ob progi, v ciljni areni in servisnih sobah, med njimi pa najdemo tudi enega tekmovalca. Gre za nekdanjega člana slovenske ekipe za hitri disciplini Aleka Glebova, ki je leta 2010 izkoristil pisanost svoje krvi (dedek je bil Rus, babica Hrvatica, mama pa deloma Portugalka), prevzel rusko državljanstvo in začel nastopati za gostiteljico prihodnjih zimskih olimpijskih iger. V prvi fazi je imel Mariborčan v ruskem dresu znova kar nekaj smole z zdravjem, a po rehabilitaciji in menjavi smučarske opreme naj bi bil nared za resnejšo vrnitev v svetovni pokal.

Glebov pa se lahko v ruski reprezentanci počuti nadvse domače, saj bi v tem primeru zlahka uporabili obrabljeno reklo, ki pravi, da je Slovencev – toliko kot Rusov. Na strokovni ravni je namreč rusko alpsko smučanje skorajda v celoti v slovenskih rokah, kar je posebej izrazito na moški strani. Tam je na plačilni listi panožne zveze kar enajst slovenskih smučarskih delavcev, ki so razporejeni vse od vrha piramide do C ekipe. Na čelu moških reprezentanc zdaj v svojo tretjo sezono vstopa Urban Planinšek, ki v tamkajšnji zvezi uživa precejšnje zaupanje. "Gre za delo na daljši rok. V smučanju čez noč pač ne gre. Vesel pa sem, da so že vidni tudi prvi večji premiki in koraki naprej. Tako je denimo v minuli sezoni Sergej Majtakov zmagal v veleslalomskem seštevku evropskega pokala in bil skupno tretji. Z boljšo štartno številko se bo lahko selil tudi na višjo tekmovalno raven. Tam že nastopa Aleksander Horošilov. V ozadju je še nekaj obetavnih mladih fantov, tako da bomo lahko delovali in nastopali kot ekipa. Žal bo Soči za mnoge napočil prekmalu, a pomembno je, da se razvijajo. Olimpijskega pritiska ne čutijo, imajo pa dobre pogoje za delo. Naj omenim zgolj podatek, da imamo v štirih ekipah 22 fantov, prav vsi pa so lahko odpotovali na južno poloblo, v Čile ali na Novo Zelandijo. To je naložba za prihodnost," po vrnitvi z novozelandskega treninga razmišlja Planinšek, ob katerem na najvišji ravni kot trenerja za tehnični oziroma hitri disciplini delujeta še Jani Hladnik in Dejan Poljanšek. V B ekipi ima trenersko taktirko v rokah Matjaž Marušič, za kondicijsko pripravljenost ruskih smučarjev odslej skrbita Samo Furlan in Miha Fajon, kot fizioterapevt se je v Rusiji ustalil Danijel Ošep, močna pa je tudi zasedba serviserjev, v kateri so Jaka Poje, Andrej Potočnik , Matevž Kanič in Peter Štrucl.

V Rusiji tudi nekdanji serviser Tine Maze

Številčno nekoliko manjša je ruska ženska reprezentanca, v kateri pa je vendarle možno pogosto slišati slovensko besedo. Na vrhu ekipe namreč ostaja Marjan Černigoj, s katerim tesno sodeluje tudi nekdanji direktor slovenskih reprezentanc Klemen Bergant, ki skrbi za ekipo za tehnični disciplini. Da pa trenerskemu dvojcu ne bi bilo pretirano "dolgčas", ob kondicijskem trenerju Alešu Cankarju skrbita slovenska serviserja. Poleg Marka Šumra odslej v Rusiji deluje še nekdanji serviser Tine Maze Andrej Perovšek, ki se je na ta način po dveletnem premoru vrnil v tekmovalno alpsko smučanje. Tudi ruska dekleta (v celotni reprezentanci je 18 smučark) imajo v svojih poletnih koledarjih zapisane priprave na južni polobli.