Martin Pavčnik

Torek,
4. 5. 2010,
14.04

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 4. 5. 2010, 14.04

9 let, 2 meseca

Stožice: 17 zaposlenih in proračun 2 milijona evrov

Martin Pavčnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
"Dan d" za športni park v ljubljanskih Stožicah je 30. junij. Vprašanje na mestu pa je tudi, kaj se bo s kompleksom dogajalo po tem datumu.

Z naskokom največje gradbišče v državi in eno večjih v tem delu Evrope zavoljo prehoda v sklepno fazo prah dviguje le še v metaforičnem smislu. Zapletena finančna zagonetka, ki županu MO Ljubljana Zoranu Jankoviću in številnim ostalim deležnikom v obsežnem projektu povzroča nemalo skrbi, naj bi se postopoma razrešila, čeprav se vendarle ustvarja občutek, da se marsikatere delce žal le vehementno pometa pod preprogo. A ob čakanju na 30. junij, ko bosta sodobna športna dvorana in največji nogometni štadion v državi nared, se marsikdo v prestolnici sprašuje, kakšna usoda čaka objekta po predaji, predvsem pa, kako gospodariti, da kritiki kompleksa ne bi označili za nerentabilnega.

Škarje in platno bo imel v rokah Zavod Tivoli, ki danes pod svojim okriljem združuje 76 športnih objektov v Ljubljani. Roman Jakič, direktor zavoda, ki bo po priključitvi športnega parka v Stožicah verjetno spremenil svoje ime (proračun se bo gibal med 8 in 9 mil. evri), pravi, da se za finančno konstrukcijo vendarle ne gre bati. Priznava pa, da bo letno vzdrževanja in obratovanje stalo približno dva milijona evrov. "Ni me strah. Prav nasprotno. Veselim se izziva, saj vem, da bosta nova objekta odpirala nova vrata. Že danes, ko moramo za delovanje zavoda Tivoli oziroma vseh objektov zbrati 6,5 milijona evrov, kar 70 odstotkov pridobimo na trgu, lokalna skupnost pa nam jih nameni 30," je odločen Jakič, ki napoveduje zaposlitev 17 ljudi, za kar je predvidenih 300 tisoč evrov. Ob tem dodaja, bo športni park ob veliki dvorani in štadionu vključeval še manjšo ogrevalno dvorano, sodobno plezališče, rolkarski park, steze za tek, ki bi jih ob mrzlih zimah ponudili tudi tekačem na smučeh …

"V javnosti se pogosto pretirava, ko se govori, da se športna infrastruktura gradi na račun davkoplačevalcev. To sicer drži. A vsa javna infrastruktura se gradi na ta način. Toda to je javni interes. Javni zavodi vselej zahtevajo pomoč države ali lokalne skupnosti. Lahko pa zatrdim, da bosta po naših izračunih objekta ob normalnih 'obratih' pokrivala vse stroške," trdi Jakič in razlaga, da bo štadion po novem dom NK Olimpija in vsaj začasno tudi NK Interblock, medtem ko pa pri Zavodu Tivoli v stožiški dvorani vidijo KK Union Olimpija, RK Krim in OK ACH Volley na najvišji ravni. Za klube, društva in zveze so predvideni tudi poslovni prostori. A pomemben vir prihodkov v Ljubljani vidijo tudi v možni organizaciji številnih šovov in koncertov. "Organizatorji koncertov, ki želijo kapaciteto 20.000 gledalcev, so se nas izogibali v velikem loku. Odslej bo drugače. Pogovori z velikimi zvezdami že potekajo," napoveduje prvi mož zavoda, ki pod svojim okriljem združuje osrednje športne objekte v Ljubljani.