Torek, 10. 8. 2010, 21.13
9 let, 1 mesec
Stožice in Kekova četa: ljubezen na prvi pogled

Napetost je naraščala. Napočil je torek, 7. avgusta. Po kosilu je sledil še kratek čas za oddih, nato pa pot v Ljubljano. Na prvi službeni obisk novega štadiona, ki bo slovenski reprezentanci v bližajočem se kvalifikacijskem ciklusu predstavljal enega od dveh domov. Reprezentančni avtobus se je iz Brda pri Kranju odpravil proti glavnemu mestu in se ob vstopu v športni park Stožice na lastne oči prepričal o ogromni gneči, ki je dvigovala ritem ob pričakovanju otvoritvene tekme v novi dvorani med košarkarji Slovenije in Avstralije.
Ko pa je Kekova četa zapustila jeklenega konjička in se podala v notranjost največjega nogometnega objekta na domačih tleh, se je znašla prvič v osrčju nove ljubljanske pridobitve. ''Krasno je. To je pravi angleški štadion. Velika pridobitev za slovenski šport in mesto Ljubljana. Na najlepši možni način ga lahko v sredo krstimo z zmago,'' je s prešernim nasmehom razlagal Boštjan Cesar, ki je v rojstnem mestu končno dočakal spodoben in nadvse moderen objekt, primeren za najvišji rang mednarodnih tekem. ''Kakšne so slačilnice? Zelene,'' je bil kratek in odkrit Samir Handanovič, ki nad izborom barv ni bil presenečen, še manj pa razočaran, saj jih je povezal z bodočim domovanjem Olimpije. Ljubljanskega kluba, za katerega ni nikoli branil.
Ob 18.30 so izbranci Matjaža Keka, za dvoboj z Avstralijo jih bo na voljo 21, prvič stopili na zelenico. Nasmehi na obrazih niso skrivali zadovoljstva, vsaka nova minuta na igrišču je dokazovala, da nad ponudbo stožiškega objekta nimajo prav nobenih pripomb. V druščini sedme sile, na vrhu štadiona je skozi zaprte ograje glasno podporo izražalo še nekaj ducat navijačev, ki so se pred obiskom dvorane zaustavili še pri bližnjem ''sosedu'', so opravili enourni trening. Namesto Daliborja Stevanoviča, ki je zaradi obnovljene poškodbe gležnja že zapustil priprave, se je med kandidati znašel Mariborčan Armin Bačinovič.
Matavž v sredo od prve minute?
Po uvodnem delu treninga je šlo kmalu zares. Igralci so se kmalu medsebojno ''udarili'' v dveh formacijah. Devet na devet, trije vratarji pa so se svojem standardnem mestu, proč od soigralcev v polju, ogrevali pod vodstvom Nihada Pejkovića. V ekipi ''prvokategornikov'' se je presenetljivo znašel Dare Vršič, ki je v zvezni vrsti zamenjal Aleksandra Radosavljeviča, a le za kratek čas. Nato so se ekipi, zbrani sredi igrišča, pridružili še vratarji, s seboj prinesli še okvir vrat in vnel se je dinamičen dvoboj na dva gola.
Na skrajšanem delu igrišča. V prvi ekipi sta se v konici napada znašla Milivoje Novakovič (ni bilo opaziti kakršnega koli sledu o težavah z gležnjem, saj je zadeval kot za stavo) in Tim Matavž, ki bo v sredo najverjetneje prvič v karieri začel dvoboj v članskem državnem dresu od prve minute, v zvezni vrsti pa znova presenečenje. Poleg kapetana Roberta Korena, Radosavljeviča in Valterja Birse se je znašel še najnovejši adut ''vijolic'' Josip Iličič. V obrambi se je pričakovano namesto poškodovanega Marka Šulerja ob Boštjanu Cesarju znašel Matej Mavrič, na bočnih položajih sta bila Bojan Jokič (levo) in Mišo Brečko (desno), med vratnicama pa samozavestni ''Sarma''. V nadaljevanju je mladega Kranjčana na levi strani zvezne vrste zamenjal Andraž Kirm, s tem pa se je na igrišču pojavil obris začetne enajsterice, ki naj bi se podala v boj s ''kenguruji''. V ekipi rezervistov sta izstopala predvsem igralca na bočnih položajih. Na levi strani sta se izmenjaje namreč trudila vratarja Jasmin Handanovič in Aleksander Šeliga, na desnem pa trener vratarjev Pejković.
Po treningu v dvorano na košarkarsko tekmo
Po dobri uri je selektor pokazal pot v slačilnico, trije izbrani igralci so stopili še pred mikrofone.''Zelo sem zadovoljen s štadionom. To je pravi, moderni objekt. Vesel sem, da bomo glavni preizkus pred kvalifikacijami opravili na razprodanem štadionu, pred našimi navijači,'' je izpostavil Brečko, prvi vratar in mlajši izmed bratrancev Handanovič pa je dodal: ''Zdaj, ko bodo tekme tudi v Ljubljani, bo na tekme prihajalo še več mojih prijateljev in sorodnikov, predvsem Fužinčanov.'' Na vprašanje, ali se podobno kot zmagovitih ekip ne bi smelo menjati tudi zmagovitih štadionov, je zvezdnik Udineseja odgovoril: ''Moramo se ukvarjati s tem, kako bomo igrali, ne pa kje. Evforija je taka, bila je že pred, pa tudi po svetovnem prvenstvu, da bo pravo vzdušje, kjerkoli bomo igrali. Moramo gledati, da smo navijači iz Slovenije in igralci združeni, ne pa da se sprašujemo, ali bomo igrali v Mariboru ali Ljubljani.''
Nato je nogometna druščina, v kateri kraljuje prijateljstvo in dobra volja, odpravila v nekaj sto metrov oddaljeno dvorano in z užitkom spremljala košarkarski spektakel med Slovenijo in Španijo. Spremljalo ga je 12.000 gledalcev, v sredo bo nogometno ''uverturo'' v Stožicah še vsaj 4.000 več! Nogometaši komaj čakajo na začetek.