Rok Viškovič

Petek,
10. 8. 2012,
0.53

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 10. 8. 2012, 0.53

9 let, 2 meseca

Maribor: kdo bo stal na vratih raja?

Rok Viškovič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Le še korak loči mariborske nogometaše od ponovitve uspeha iz leta 1999, uvrstitve v skupinski del lige prvakov. Predstavljamo morebitne nasprotnike v zadnjem krogu kvalifikacij.

Basel:

Najboljši švicarski klub zadnjega obdobja. Prvak je že tri sezone zapored, najbolj pa je nase opozoril v minuli sezoni. Najbrž ni potrebno poudarjati, zakaj. Iz lige prvakov je izločil sloviti Manchester United in se prebil v osmino finala. V tem tekmovanju je sicer nase opozoril že v sezoni 2002/03, ko se je uvrstil v drugi del tekmovanja po skupinah.

V tej sezoni je Basel nekoliko oslabljen, zavoljo odličnih predstav sta se bogato prodala dva mladeniča, Granit Xhaka je odšel v Borussio Mönchengladbach, Xherdan Shaquiri pa v münchenski Bayern. Basel je z njima zaslužil okroglih 20 milijonov evrov. Denarja, vsaj za zdaj, še zdaleč ni porabil. Letos poleti je nakupoval bolj malo.

Trener Basla je mladi Nemec Heiko Vogel, ki je v Basel prišel leta 2009. Najprej je bil pomočnik glavnega trenerja, oktobra lani pa napredoval. Kdo so glavni aduti Basla? Najbolj nevaren je zagotovo dolgoletni golgeter švicarske reprezentance Alexander Frei, ki še vedno zadeva kot za stavo. Na srečo Maribora je trenutno poškodovan. Omeniti velja še Davida Degena, Marca Strellerja in Fabiena Freia, ki so zelo nevarni pred nasprotnikovimi vrati. Pred začetkom sezone je prišel še kamerunski napadalec Jacques Zoua, v ekipi je tudi izkušeni češki branilec z izkušnjami z angleških zelenic Markus Steinhöfer. Pa Južnokorejec Park Joo-Hoo, Argentinec Gaston Sauro, Egipčan Mohamed Salag, Čilenec Marcelo Diaz … Vsekakor ekipa, vredna vsega spoštovanja.

Kako nastopa v tej sezoni? Švicarsko prvenstvo se je, podobno kot slovensko, šele dobro začelo. Po štirih tekmah Basel ni v najboljšem položaju. Zmagal je le enkrat, a ob treh remijih niti enkrat ni izgubil. Do zadnjega kroga kvalifikacij za ligo prvakov se je prebil prek estonske Flore, ki jo je izločil zlahka, in Moldeja, katerega odpor je strl nekoliko težje.


Anderlecht:

Najbolj sloviti belgijski klub, ki je zmagoval tudi že v evropskih pokalih. Pohvali se lahko s kar petimi evropskimi lovorikami. Te so sicer oddaljene že tri desetletja, a še vedno je Anderlecht klub, ki je morda od vseh morebitnih tekmecev Maribora najmanj zaželen. Upravičeno.

Nizozemski trener John van den Brom, nekdanji nogometaš Ajaxa, je pred prihodom v Belgijo vodil nekaj klubov na Nizozemskem, zdaj pa se skuša dokazati tudi v tujini. Z novo sezono je Anderlecht že začel, v prvenstvu je v prvih dveh krogih enkrat zmagal in enkrat remiziral. V Evropi je odigral le dve tekmi in navdušil. Litovski Ekranas je razbil s 5:0 in 6:0. Nove zmage navijači iz Bruslja pričakujejo v četrtem krogu kvalifikacij.

Od posameznikov velja izpostaviti predvsem Argentinca Mathiasa Suareza, ki je v klubu že štiri leta, v tem času pa je zabil že skorajda 50 golov. Potem ne smemo pozabiti na srbskega reprezentanta Milana Jovanovića, ki se je vrnil po neuspelem poizkusu pri Liverpoolu, pa še enega Argentinca, kapetana ekipe Lucasa Biglia, ki ima tudi italijanski potni list, Belgijca Guillaumeja Gilleta, ameriškega vezista s srbskimi koreninami Sacho Kljestana, izkušenega poljskega branilca Marcina Wasilewskega, napadalca iz Konga Dieumercija Mbokanija, ki je v zadnjem času najboljši strelec ekipe, in še bi lahko naštevali. Bruseljčani imajo v svojih vrstah kar nekaj posameznikov, ki na evropski nogometni borzi kotirajo dokaj visoko.


Celtic Glasgow:

Celtic je v minuli sezoni osvojil naslov državnega prvaka, na katerega je čakal štiri leta. V naslednjih sezonah se bodo navijači zeleno-belih verjetno hitro navadili na serijo lovorik. Jasno je, zakaj. Največji in praktično edini škotski rival Rangers se je zavoljo finančnega kolapsa preselil v najnižjo ligo. Še pred tem pa bodo skušali pri Celticu narediti vse, da se prebijejo v ligo prvakov, kar jim je v preteklosti že večkrat uspelo. Ne nazadnje so bili leta 1967 celo evropski prvaki. So edini s Škotske, ki jim je kaj takega uspelo. Še več. Bili so zelo blizu, da bi bili evropski prvaki še drugič, a so leta 1970 izgubili v finalu.

Ogreti še niso najbolj. V tej sezoni so odigrali le tri tekme. Dve v Evropi in eno v prvenstvu. V vseh treh so zmagali. Vodi jih severnoirski trener Neil Lenon, ki je v Glasgowu od leta 2010. Najbolj nevaren izmed nogometašev Celtica je angleški napadalec Gary Hooper, ki je bil v minuli sezoni najboljši strelec škotske lige. Velja omeniti še kapetana, vezista Scotta Browna, grškega napadalca Georgiosa Samarasa, škotskega branilca Charlieja Mulgrewa, mladega valižanskega reprezentanta Adama Matthewsa, ki je vse boljši in boljši, pa irskega napadalca Anthonyja Stokesa in Sung-Yong Kija, ki smo ga lahko spoznali na letošnjih olimpijskih igrah v Londonu, saj je nastopal za južnokorejsko olimpijsko izbrano vrsto.


BATE Borisov:

Z naskokom najboljši beloruski klub zadnjih let. Državni prvak že šest let zapored. V zadnjih štirih letih je že dvakrat igral v skupinskem delu lige prvakov, med drugim tudi v minuli sezoni, ko je celo odščipnil točko favoriziranemu Milanu. Ponosni so v Borisovu tudi na dosežek izpred dveh sezon, ko so igrali v skupinskem delu lige Europa in se celo prebili v nadaljnje tekmovanje.

Letos se je BATE skorajda spotaknil že na prvi oviri, makedonskem Vardarju. A potrebno je upoštevati, da je bil močno oslabljen. Kar pet njegovih nogometašev - vratarja Aleksander Huter in Andrej Ščaharbakov, branilec Džanis Paljakov ter vezista Renan Bressan in Dmitrij Baha -, so namreč zastopali barve Belorusije na olimpijskem turnirju v Londonu.

BATE vodi mladi, komajda 35-letni trener Viktor Gončarenko, ki je na tem položaju že pet let. Pred tem je bil pomočnik glavnega trenerja, deloval pa je tudi v mladinskih selekcijah. Klub torej pozna kot lasten žep. V beloruskem prvenstvu, ki je že v polnem teku, BATE po 17 odigranih krogih vodi s tremi točkami prednosti pred najbližjim zasledovalcem in tekmo manj. Je torej na dobri poti, da beloruski prvak postane še sedmič zapored.

Od nogometašev je zagotovo najbolj zveneče ime Aleksandr Hleb, nekdanji zvezdnik Barcelone in predvsem Arsenala, ki pa je v zadnjih letih povsem poniknil in je daleč od stare slave. Velja omeniti še srbskega branilca Marka Šimića, brazilskega napadalca Rogeria Maycona, napadalca Dmitrija Mozolevskega, ki je v tej sezoni zelo učinkovit, kapetana, 34-letnega vezista Dmitrija Likhtaroviča in še vezista Dmitrija Bago.


Dinamo Zagreb:

V minuli sezoni so Zagrebčani prvič po 12 letih in tretjič v zgodovini kluba igrali v skupinskem delu lige prvakov, letos so cilji identični. Čeprav ni manjkalo veliko, pa bi se jim zalomilo že na prvi oviri. Proti bolgarskemu Ludogorcu v drugem krogu kvalifikacij so imeli namreč nemalo sreče. Na povratni tekmi so do gola, ki jih je popeljal naprej, prišli v osmi minuti sodnikovega podaljška!

Nasploh na uvodu sezone niso (bili) preveč prepričljivi. Ante Čačić, ki je bil lani nekoliko presenetljivo imenovan za trenerja Zagrebčanov, je bil nekaj časa tik pred tem, da ga odpustijo. Pa čeprav na 25 tekmah, kolikor jih je vodil doslej, še ne pozna poraza. V tretjem krogu so zlahka odpravili Šerif, posebej povratna tekma je bila za sladokusce, ko so na domačem štadionu zmagali s 4:0. Pri Dinamu upajo, da je bila to prelomnica in bodo odslej igrali bolje. V prvenstvu so sicer po treh krogih na vrhu skupaj z velikim rivalom Hajdukom, a vzdušje v klubu in okoli njega je zelo naelektreno. Najbolj goreči navijači še vedno vodijo borbo z zaščitnim znakom kluba Zdravkom Mamićem, na tekmah ne manjka incidentov. Igralci so prav tako večkrat na robu incidentov. Pred dnevi sta bila iz ekipe izključena prvi zvezdnik, Brazilec Sammir, in nekdanji reprezentant Nikola Pokrivač. Zaradi popivanja. Pred tem se je s trenerjem sprl obetavni Arjen Ademi. Sicer je alfa in omega na igrišču kapetan Milan Badelj, ki pa odšteva zadnje dni v zagrebški garderobi. Po koncu kvalifikacij se namreč odpravlja v HSV. Med ključne nogometaše gre uvrstiti še vratarja Ivana Kelavo, reprezentančnega branilca Domagoja Vido, izkušenega nekdanjega reprezentanta Jerka Leka, izkušenega branilca z dolgoletnimi izkušnjami z igranjem v Nemčiji Josipa Šimunića, ki naskakuje tudi rekord po številu nastopov v reprezentanci Hrvaške, napadalca Anteja Rukavino, mladega Šimeta Vrsaljka, za katerega so že pred časom ponudbe v smeri hrvaške prestolnice pošiljali najbolj sloviti angleški klubi, in senzacionalnega Matea Kovačića. Mladeniča, ki sodi med najbolj obetavne v Evropi. Pri 18 letih se lahko pohvali že z golom v ligi prvakov, za člansko ekipo Dinama pa redno igra že več kot eno leto. Pred dnevi pa se je prvič znašel tudi na seznamu novopečenega hrvaškega selektorja Igorja Štimca.

Dinamo je sicer tudi edini od morebitnih nasprotnikov v četrtem krogu, s katerim se je Maribor že pomeril na uradnih tekmah. Bilo je v drugem krogu kvalifikacij za ligo prvakov v sezoni 2003/04, ko je vijoličaste vodil poznejši selektor Matjaž Kek. V Mariboru je bilo 1:1, na povratni tekmi v Zagrebu pa so slovenski prvaki vodili z 1:0, a nato sredi drugega polčasa v petih minutah prejeli dva gola in se morali posloviti.