1. 5. 2009,
20.18

Petek, 1. 5. 2009, 20.18

CSKA do četrtega finala v štirih letih

Košarkarji CSKA Moskve so v prvem polfinalu zaključnega turnirja evrolige v Berlinu premagali FC Barcelono s 82:78 (12:21, 32:36, 54:56).

Košarkarji CSKA Moskve so se četrto leto zapored uvrstili v finale evrolige. Naslova so osvojili tako leta 2006 kot lani, pred dvema letoma pa so odločilni obračun s Panathinaikosom izgubili za dve točki. V nedeljo ob 20. uri bodo napadali svoj peti naslov prvaka Evrope od leta 1958 proti zmagovalcu drugega polfinala med Panathinaikosom in Olympiakosom.

Rusi so si polfinalno zmago proti FC Barceloni zagotovili v zadnji četrtini, ko je vajeti igre prevzel Ramunas Šiškauskas. Eden najboljših igralcev stare celine v zadnjih sezonah je v zadnjih desetih minutah dosegel petnajst od svojih 29 točk, v obdobju od 32. do 36. minute pa je dobesedno sam premagal zasedbo iz Katalonije. Šiškauskas je v teh štirih minutah dosegel enajst točk in tako zaostanek CSKA 56:61 pretvoril v vodstvo 67:61.

Barcelona, pri kateri je vidno vlogo odigral slovenski reprezentant Jaka Lakovič, se je v zadnji minuti sicer še približala na 74:76, toda na sceno je ponovno stopil Šiškauskas, ki je najprej zadel za dve točki, tik ob koncu pa še dva prosta meta.

Na parketu dvorane O2 World so se predstavili trije slovenski reprezentanti. Vsi trije so začeli tekmo, veliko uspešneje organizator igre pri Barceloni Jaka Lakovič, ki je bil s statističnim indeksom 16 najboljši igralec prvega polčasa. Dosegel je enajst točk, štiri več od kapetana CSKA Matjaža Smodiša. Medtem ko slednji tudi v drugem delu ni bistveno izboljšal svojega izkupička (9 točk ob metu 3:9 za dve točki in 1:4 za tri), je njegov soigralec Erazem Lorbek, sicer najbolj učinkovit igralec CSKA v evroligi, zablestel v tretji četrtini. Dosegel je osem točk in odločilno pripomogel k preobratu in zmagi branilcev naslova iz Madrida.

Jaka Lakovič je tekmo končal s 13 točkami in petimi podajami, najboljši igralec Barcelone pa je bil David Andersen s 24 točkami, od tega 15 v drugem polčasu.