Četrtek,
10. 4. 2014,
14.30

Osveženo pred

8 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Četrtek, 10. 4. 2014, 14.30

8 let, 3 mesece

Predsednica Olimpije: Olimpija ostaja ljubljanska. Za zdaj gori rdeča luč.

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Kot kaže, nas v klubskem hokeju čaka vroča pomlad. Rešitve iščejo tako na Jesenicah kot v Ljubljani. Vse glasnejše so domneve, da se Olimpija "seli" v Zagreb, kar je predsednica Ditka Maučec zavrnila.

Zadnje dni se privrženci Olimpije sprašujejo, ali je res mogoče, da bodo vodilni v klubu HDD Olimpija izvedli za marsikoga nemoralen manever in se poskušali rešiti tako, da bodo v Zagrebu registrirali nov klub, ki bo sodeloval z Medveščakom in deloval pod okriljem Hrvaške hokejske zveze. Klub, ki naj bi nosil ime Olimpija, bi si s KHL-ovskim moštvom izmenjeval igralce po mili volji, treniral bi v Zagrebu, tekme, tiste v ligi EBEL, pa naj bi še naprej igral v Ljubljani.

Čeprav naj bi se Olimpija selila v Zagreb – da se dogaja nekaj v tej smeri, so potrdili tudi v vodstvu lige EBEL –, je ob našem vprašanju predsednica HDD Telemach Olimpija Ditka Maučec to zavrnila: "Olimpija ostaja ljubljanski klub in se ne seli v Zagreb."

Res? Zakaj potem gre? Kaj je za dogovarjanji z Medveščakom, ki jih poskušajo v ljubljanskem klubu zadržati zase?

"Poglejte, potekajo pogovori, ki so bili aktualni že pred zadnjo sezono, ko je Medveščak vstopil v ligo KHL. O tem se pogovarjata direktor Olimpije Matjaž Sekelj in predsednik Medveščaka Damir Gojanović. Gre za podobne pogovore, kot so potekali že v pretekli sezoni. Radi bi se dogovorili, da bi igralci lahko prehajali iz zagrebškega kluba k nam. Medveščak ima namreč veliko igralcev in določeni ne igrajo, zato bi lahko igrali za nas. Vemo, da si prav velikih okrepitev ne moremo privoščiti, tako da bi bila to dobra rešitev," predsednica pojasnjuje želje o slovensko-hrvaški hokejski klubski simbiozi.

Kakšen cilj sploh imate pri Olimpiji?

Zgodba Maučečeve se razlikuje od tiste o registraciji novega kluba v hrvaški prestolnici … Je po njenih podatkih cilj zagotovo to, da klub ostane v Ljubljani, še naprej deluje pod Slovensko hokejsko zvezo in si prizadeva za sodelovanje z Medvšečakom, ki deluje v okviru Hrvaške hokejske zveze? "Tako je, to je cilj. Olimpija je ljubljanski klub in takšen je cilj za naprej," zatrjuje naša sogovornica.

Dobro. Kaj pa na vse to pravi Mednarodna hokejska organizacija (IIHF), ki je lani odločno zavrnila pretok hokejistov med kluboma, ki nista del iste hokejske zveze? "Pri Mednarodni hokejski organizaciji vztrajajo pri svojem. Trenutno nam ne kaže prav dobro, za zdaj nam gori rdeča luč, saj nam IIHF še ni prižgala zelene." In čeprav IIHF ni popustila, vztrajajo? "Da, vztrajamo. Poudarjam, da gre le za pogovore, morda nam bo kdaj uspelo. Ničesar ne bomo delali na 'horuk', nikamor se nam ne mudi, da bi morali to sodelovanje čim prej izpeljati. Če nam ne bo uspelo v dobrem mesecu in pol (čas imajo do sredine maja, začetka junija, op. a.), nam ne bo, si bomo pa potem še naprej prizadevali za sodelovanje," odgovarja Maučečeva.

Ne gre za podružnico

Če bi Olimpiji in Medveščaku po kakšnem naključju le uspelo skleniti tovrstno sodelovanje, je predsednica odločna, da Olimpija nikakor ne bi bila Medveščakova podružnica. Pa vendar, ali ne bi bila podrejena zagrebškemu klubu? Medveščak je vendarle v kakovostnejši ligi, kot je EBEL, tako da bo imel o tem, kdo od igralcev bo odšel k Olimpiji, glavno besedo. "Ne bi šlo za podrejen položaj, šlo bi za vzajemno sodelovanje. Mi bi imeli zagotovljeno, da je neki igralec naš za neko obdobje ali celo za sezono. Nihče ne bi mogel kar reči, danes trenira z vami, jutri bo pa pri nas."

Bi bili igralci, ki bi jih Medveščak posodil Olimpiji, na njegovem plačilnem seznamu? "To, na plačilnem seznamu katerega kluba bi bil igralec, bi bilo odvisno od dogovora. Kluba bi se dogovorila, kaj bi kateri pokril. Praksa je, da je na plačilnem seznamu kluba, ki ga posodi, drugi klub, za katerega igra, pa plačuje potne stroške, stroške prenočišča …"

Kaj pa če … se zgodi Zagreb

Čeprav je predsednica zatrdila, da je cilj Olimpije ostati v Ljubljani, smo jo ob koncu pogovora še enkrat vprašali o morebitni selitvi v Zagreb. "Olimpija ima predsednico, direktorja, upravni odbor, ki odločajo. Če bi se res selili, bi se vse to spremenilo. Če bi tam res odprli nov klub, bi to za seboj potegnilo veliko nevšečnosti. Moramo se zavedati, da so tu sponzorji, ki so vezani na slovensko okolje. Mi sponzoriramo slovenski hokejski klub, slovensko košarkarsko moštvo in ne drugih. Pa ne le sponzorji, Olimpija bi zamenjala okolje." Zdi se, da se Maučečeva z idejo, ki naj bi bila v mislih direktorja Matjaža Seklja, ne more sprijazniti.

So na Celovški 25 sploh kaj razmišljali o tem, kaj bi registracija Olimpije v Zagrebu pomenila za navijače, ki so ljubljanski Olimpiji zvesti že več desetletij? Zanje Olimpija pomeni institucijo, za katero pravim ljubiteljem športa bijejo srca. "Kluba ne moreš kar tako preseliti v drugo okolje, v drugo državo. Navijači bi bili razočarani, izigrani … In tu gre še za hokej, ki je bil v Sloveniji vedno med zelo priljubljenimi športi. V drugih državah nekdanje Jugoslavije so imeli še druge športe, mi sicer tudi, a hokej je imel pri nas vedno pomembno vlogo," je nad mislijo o selitvi kar malce ogorčena predsednica, ki ji je, tako kot nam, še manj jasno, zakaj bi ob registraciji kluba pod hrvaško zvezo ta tekme igral v Ljubljani: "Ne vem, to bi bilo smešno. Klub bi bil v Zagrebu, igrali pa bi v Ljubljani. Ljubljanski navijači bi bili jezni. Bi potem poskušali čim več Hrvatov pripeljati na tekme v Ljubljano? Tega si ne predstavljam."

Prav tako si ne predstavlja, kaj bi se v primeru tega scenarija zgodilo z društvom HDD Telemach Olimpija.