Sobota, 22. 5. 2010, 11.02
8 let, 7 mesecev
Trinajstletnik na vrhu Everesta
Najmlajša, ki se je doslej povzpela na Everest, naj bi bila 15-letna Nepalka Ming Kipa leta 2003. Dve leti pred njo je ta rekord zabeležil 16-letni Nepalec Temba Tšeri, ki je med vzponom zaradi ozeblin ostal brez petih prstov.
Kot poročajo tiskovne agencije, je Romero najprej poklical svojo mamo v ameriški zvezni državi Kalifornija in ji po satelitskem telefonu povedal: "Mama, kličem te z vrha sveta."
Za Jordana to ni bil prvi zahteven vzpon. Od sedmih najvišjih vrhov posameznih celin jih je zdaj osvojil šest: pri devetih letih afriški Kilimandžaro, nato je sledil Elbrus v Rusiji, Aconcagua v Argentini, McKinley na Aljaski, lani pa še indonezijski Carstensz Pyramid. Fantova odločitev je sprožila žgočo debato v svetu alpinizma, kakšne posledice takšni pogoji lahko pustijo na odraščajočem otroku in, ali je otrok sposoben sprejeti odločitev, da bo tvegal svoje življenje. Od več kot 4000 alpinistov, ki so se od leta 1953 do danes povzpeli na Mount Everest, jih je tam za vedno ostalo najmanj 216.
Romerov podvig pa ni bil edini. Nepalski šerpa z imenom Apa, ki sicer živi v ameriškem Salt Lake Cityju, se je že dvajsetič povzpel na Mount Everest ter je izboljšal rekord, ki ga je sam postavil. Apa je že od aprila v Himalaji, kjer skuša s prijatelji zbrati čim več odpadkov, ki ostajajo za številnimi odpravami v to najvišje gorstvo na svetu in postajajo čedalje večje obremenitev za okolje.
Romero iz kalifornijskega kraja Big Bear se je na Everest povzpel skupaj s tremi šerpami, očetom Paulom, ki je alpinist in izurjen reševalec, in očetovo partnerko Karen Lundgren, prav tako izkušeno alpinistko. Vrha gore se je lotil iz baznega tabora, postavljenega na kitajski strani. Kitajci namreč ne postavljajo nikakršnih starostnih omejitev za plezanje na goro. Naslednji podvig na seznamu mladega alpinista je gora Mount Vinson na Antarktiki.