Ponedeljek,
7. 12. 2009,
17.54

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 7. 12. 2009, 17.54

8 let, 7 mesecev

Športnika leta med invalidi Jana Führer in Rudolf Centrih

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Najboljša slovenska športnika leta 2009 med invalidi sta Jana Führer, igralka showdowna, namiznega tenisa za slepe in slabovidne, ter športni ribič Rudolf Centrih.

Na podelitvi priznanj najboljšim Zveze za šport invalidov Slovenije - Paraolimpijskega komiteja (ZŠIS-POK) so ekipna priznanja prejeli reprezentantke v sedeči odbojki in ekipa ribičev.

Priznanje za športnico leta na današnji slavnostni prireditvi v Laškem si je Führerjeva prislužila za prvo mesto v posamični konkurenci in sodelovanje v ekipi, ki je prav tako osvojila prvo mesto na svetovnem prvenstvu v showdownu, različici namiznega tenisa za slepe in slabovidne, v švedskem Handnu.

Centrih je na invalidskem svetovnem prvenstvu v lovu rib s plovcem v portugalskem Ponte de Soru v posamični konkurenci osvojil drugo mesto, bil pa je tudi član zmagovalne ekipe. Ta je prejela priznanje za najboljše v letu 2009 v ekipni konkurenci, poleg Centriha so bili v moštvu še Branko Zelič, Boštjan Javernik, Franc štefanič in Karel Zimšek.

Šport, v katerem je letos blestela dobitnica priznanja Führerjeva, je razmeroma nov, pa tudi še precej nepoznan. Zanj še ni ustreznega slovenskega imena, igra pa je nekoliko podobna namiznemu hokeju. "Mislim, da je bila sezona zelo uspešna. Upam, da mi jo bo še uspelo ponoviti, čeprav je konkurenca zelo močna in se bo treba še veliko bolj truditi, kot sem se doslej. Danes sem malo zmedena, presenečena, a zelo vesela. Nisem pričakovala priznanja, ker je tudi dosti drugih zelo dobrih športnikov, pa tudi, ker je showdown še neprepoznaven v slovenskem prostoru," je povedala Führerjeva.

"Zelo smo zadovoljni z letošnjim letom. Veliko lepšega se nam ne bi moglo narediti. Bili smo presrečni že na Portugalskem, danes pa še enkrat," je dejal dobitnik priznanja za športnika leta Centrih in dodal, da v konkurenci ostalih športnikov ni pričakoval prve nagrade.

Najboljša ženska ekipa v letu 2009 pa je bila reprezentanca v sedeči odbojki, ki je na EP v poljskem Elblagu osvojila tretje mesto. V ekipi so bile Anita Goltnik Urnaut, Bogomira Jakin, Marina Cencelj, Alenka Šart, Danica Gošnak, Štefka Tomič, Ana Justin, Jasmina Zbil, Suzana Ocepek in Lena Gabršček.

Priznanja najboljšim je podeljeval minister za šolstvo in šport Igor Lukšič. "Tudi na področju športnikov invalidov Slovenija dosega vrhunske rezultate, kar je rezultat dobre organiziranosti invalidov in športnikov invalidov. Ti športniki morajo za to, da stopijo na pot vrhunskih športnikov, vložiti dodatno energijo. Kar se pa tiče urejanja statusa: se ureja, seveda si športniki invalidi želijo, da bi bil izenačen z drugimi športniki, kar pa je zelo težko doseči. Obstaja nenapisana hierarhija športov in žal je tako, da se težko prodre z enakostjo na tem področju," je dejal minister Lukšič in poudaril, da je lani MŠŠ namenilo enako sredstev za nastope športnikov tako na olimpijskih kot paraolimpijskih igrah.

Krovna organizacija za šport invalidov v Sloveniji je v Laškem podelila še številna druga priznanja. Srebrne znake (za kolajne na SP) so tako dobili Führerjeva, reprezentanca Slovenije v showdownu, v kateri so bili ob njej še Aleksander Sabo, Peter Zidar, Simon Podobnikar in Sanja Kos, ribiška ekipa ter trenerji teh športnikov.

Bronaste znake za osvojene kolajne na EP in svetovnih igrah Specialne olimpiade so si prislužili namiznoteniški igralki Mateja Pintar za prvo mesto v kategoriji open in drugo mesto v kategoriji 3 posamično ter Andreja Dolinar za tretje mesto v kategoriji 4 na EP v namiznem tenisu v Genovi, kegljača Marija Fras za drugo mesto v kategoriji B3 in Marjan Žalar za tretje mesto v kategoriji B3 na EP v za slepe in slabovidne v Tomaszowu Mazovieckem, reprezentanca v golbalu, igri z zvenečo žogo za slepe in slabovidne, v postavi Ivan Vinkler, Boštjan Vogrinčič, Dejan Pirc, Gorazd Dolanc, Matej Ledinek za drugo mesto na EP v Münchnu ter ženska reprezentanca v sedeči odbojki.

Bronasta priznanja so dobili tudi uspešni udeleženci iger Specialne olimpiade v ameriškem Boisu: smučarji Matej Žgavec, Aleksander Boršič, Metka Fartek, Amadej Gselman, Lea Kranjc, Daša Merčun, smučarji tekači Uroš Kotnik, Liljana Miklič, Nives Grnjak, Suzana Korošec, Dani Mencinger, Aljaž Podjed ter tekmovalca v krpljanju Darja Buh, Gregor Juh in njihovi trenerji.

Plakete ZŠIS-POK pa so podelili odbojkaricama Boži Kovačič in Emilie Gradišek ob koncu kariere ter trenerju košarkarjev Bogdan Tanasič za dolgo, več kot tridesetletno delo z gluhimi košarkarji.

"Sezona je bila uspešna, dobili smo 14 zlatih, 15 srebrnih in 12 bronastih medalj. Seveda pa v športu ne smeš biti nikoli zadovoljen z rezultati, ker tudi drugi veliko delajo," je dejal predsednik ZŠIS-POK Emil Muri in dodal, da na področju izenačevanja statusa športnikov invalidov in neinvalidov prihaja do napredka: "Kaže se volja, do določenih premikov je že prišlo, lani je bila kategorizacija, nagrade za paraolimpijske športnike pa so izenačili z olimpijskimi."