Ponedeljek,
5. 9. 2011,
17.18

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 5. 9. 2011, 17.18

8 let, 8 mesecev

Redko viteštvo med velemojstri

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Na svetovnem šahovskem pokalu so odigrali dvoboje 3. kroga. Največje presenečenje je pripravila Judit Polgar, ki je porazila prvega nosilca, Sergeja Karjakina, videli pa smo tudi redek ''fair play''.

Polgarjeva je sicer daleč najboljša šahistka v zgodovini in se lahko pohvali z zmago nad legendarnim Garijem Kasparovom, bila je tudi članica elitne deseterice, za favorita v mini dvoboju pa je vendarle veljal Karjakin, peti igralec z ratinške lestvice, ki se počasi, a vztrajno približuje samemu vrhu. Polgarjeva se namreč zadnja leta ni tako intenzivno posvečala kraljevski igri, trenutno je uvrščena na 48. mesto in po točkah za mladim Karjakinom kar precej zaostaja. Toda Judit zagotovo sodi višje in je nihče ne more podcenjevati, kar je dokazala z uvodno zmago z belimi figurami, v drugi partiji pa remizirala in se tako uvrstila v nadaljnje tekmovanje. Tekmovanje je postreglo še z enim presenetljivim izidom – supervelemojster Azerbajdžanec Shak Mamedjarov je v podaljšku izgubil proti malo znanemu Ukrajincu Jaroslavu Žerebuku.

Tretji krog je obeležil tudi nenavaden dogodek. V drugi partiji med češkim velemojstrom Davidom Navaro in njegovim ukrajinskim kolegom Aleksandrom Moisenkom se je Čeh v 35. potezi potezi po naključju hkrati dotaknil hkrati kralja in lovca, Moisenko je trdil, da se je najprej dotaknil kralja, a ni vztrajal pri tem, da ga Navara tudi premakne – to bi namreč vodilo v takojšen poraz, zdelo pa se mu je nemogoče, da bi Čeh tako zlahka spregledal figuro.

Poštenost bi se mu skorajda maščevala, saj ga je Navara v nadaljevanju nadigral in imel popolnoma dobljen položaj, ko mu je pred matom viteško ponudil remi. Po partiji je dejal, da ni hotel postaviti na kocko svojega ugleda in obveljati za neetičnega igralca ter se je raje odpovedal takojšnjemu napredovanju in tudi zajetnemu finančnemu znesku – če bi se uvrstil naprej, bi dobil še najmanj 20.000 dolarjev, ob izpadu pa 12.800 zelencev. Velemojstra sta tako morala odigrati podaljšek v hitrejšem tempu, kjer pa je prepričljivo slavil Navara.

To pa ni bil edini ''incident''. Gledalci so nestrpno pričakovali derbi Rusov Aleksandra Griščuka in njegovega soimenjaka Morozeviča, ki po daljšem premoru z velikimi koraki spet hiti med najboljše. Griščuk je namreč dobil prvo partijo, tako da bi moral 'Moro' v drugi nujno zmagati, če bi še želel ostati na turnirju, a je že v 12. potezi in dobro znanih teoretičnih vodah ponudil remi, kar je Griščuka povsem šokiralo. Ni si znal razložiti, kakšen vzgib je tekmeca vodil pri tej težko razumljivi odločitvi. ''To je posel za novinarje,'' je dejal, razočarana pa je bila tudi šahovska javnost.

V četrti krog so se od bolj znanih imen uvrstili še Ukrajinca Vasilij Ivančuk in Ruslan Ponomarjov, Američan Gata Kamski, Rusi Vladimir Potkin, Peter Svidler in Dmitrij Jakovenko, Azerbajdžanca Vugar Gašimov in Radžabov, pa tudi Danec Peter Heine Nielsen, Kubanca Leinier Dominguez in Lazaro Bruzon ter Kitajec Bu Xiangzhi.